Jak vybrat vhodnou podložku pod kancelářskou židli nebo křeslo
Při volbě nové podložky pod kancelářské křeslo záleží na tom, na jakém podkladu bude umístěná. Obecně se podložky dělí na dva typy, a to na koberce a…
Kancelářská židle je pohodlná a zajistí správnou polohu při práci u stolu. Častým pohybem koleček však může po nějaké době dojít k viditelnému ošoupání nebo poškození podlahy. Pokud si nechcete svou krásnou podlahovou krytinu poničit, pořiďte si podložku pod židli či křeslo, která podlahu ochrání. Možná vás překvapí, že výběr podložky není tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Výběr podložky pod židli podle typu podlahy
Při volbě nové podložky pod kancelářské křeslo záleží na tom, na jakém podkladu bude umístěná. Obecně se podložky dělí na dva typy, a to na koberce a tvrdé podlahové krytiny. Podložky pod židle určené pro položení na koberce jsou vybavené miniaturními hroty, které se „zapíchnout“ do vláken koberce a zabrání pohybu podložky. Je třeba zdůraznit, že podložky byste měli používat i v případě koberců, ve kterých se působením tlaku na pár bodů vytvoří nevzhledné otlačeniny (ty dobře znáte například z míst na koberci, kde jste položili sedací soupravu a po letech ji odsunuli).
Svou konstrukcí se pak liší podložky pod kancelářské židle umístěné na tvrdých podlahách (dlažbě, laminátové podlaze, vinylu apod.). Ty na spodní straně žádné vystouplé hroty či zoubky nemají. Na ploše dobře drží samy o sobě, případně se mohou podlepit. Pokud byste sáhli po typu s hroty, mohli byste mít brzy na hezké podlaze viditelné rýhy a otlaky.
Máte krásné parkety? Kolečky od křesla je můžete poškodit
Důležitý je i výběr materiálu podložek
Nejlevnější typy podložek pod židle se vyrábí z obyčejného PVC, které se může snadno protlačit, zkřehnout, popraskat či jinak zdeformovat. Životnost takových podložek není dlouhá, na druhou stranu nejde o velkou investici. Pokud chcete mít doma podložku, která vám bude dobře sloužit mnoho let, pořiďte si typ vyrobený z polykarbonátu. Podložky pod kancelářské židle vyráběné z odolného polykarbonátu jsou pevné, odolné a velmi tenké. Jen tak nepopraskají a otlačky od koleček se u nich objeví po dlouhé době používání.
Zaměřte se na vzhled podložky
Podložky pod kancelářská křesla plní především ochrannou funkci, mohou však být i zajímavým bytovým doplňkem. Vedle jednobarevných či transparentních podložek se vyrábí i typy s potiskem. Na výběr pak máte typy s abstraktními a geometrickými tvary, uměleckými díly nebo fotografiemi. Někteří výrobci umí zhotovit podložky s potiskem dle vlastního grafického návrhu či dodané fotografie.
Jaký rozměr podložky vybrat?
Velikost podložky pod kancelářskou židli by měla odpovídat prostoru, ve kterém s ní budete pohybovat. Podložka musí být dostatečně dlouhá a široká, aby nedocházelo k přejíždění koleček přes její okraj. Proto se na židli u stolu posaďte, zkuste „popojet“ dopředu, dozadu i do stran. Plochu si zaměřte a podložku objednejte o cca 10 cm delší ze všech stran. Na trhu jsou dostupné různé velké podložky od 1 do 2 metrů, některé se dají i vzájemně propojovat. Obecně platí, že čím větší pracovní stůl máte, tím větší rozměr by podložka měla mít.
Pořád podložku nechcete? Pak pečlivě vyberte kolečka židle nebo křesla
Pokud vám podložka přijde nevzhledná, nesedí vám do konceptu místnosti nebo ji považujete za nepraktickou, počítejte s postupným opotřebováním podlahové krytiny. Riziko poškození však snížíte výběre vhodných koleček kancelářské židle. Obecně se totiž vyrábí dva typy, a to měkká a tvrdá. Na laminátové podlahy a další tvrdé a náchylnější krytiny vždy sáhněte po měkčených gumových kolečkách. Riziko poškrábání se výrazně sníží.
Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku