Jak zlikvidovat zápach v lednici?
Když se z lednice začínají linout nelibé pachy, je třeba ihned započít snahu o jejich odstranění. To ovšem není zcela jednoduché. Často je boj proti zápachu v lednici opakujícím se utrpením, které nemá konce. V takovém případě je nutné vyzkoušet méně i více osvědčené rady, aby se šance na zbavení se této nepříjemnosti co nejvíce zvýšily.
Zápach v lednici nemusí nutně vznikat jen na základě přítomnosti zkažených potravin nebo nepořádku, příčinou může být i nedokonale uzavřená nádoba s aromatickým pokrmem či výpadek elektřiny, během něhož se spousta věcí v lednici znehodnotí, nebo špinavý odtokový kanálek, který je třeba udržovat v čistotě. Výsledkem je intenzivní zápach, který se posléze při každém otevření lednice dostává do celé místnosti. Je tedy více než zřejmé, že konečná likvidace tohoto nežádoucího stavu je pro mnohé obyvatele domácnosti velkým přáním, i když dočasnou pomoc představují i krásné vůně do bytu, o kterých se mnoho zajímavého dozvíte ZDE.
Důkladný úklid lednice je nezbytný
Objeví-li se v lednici zápach, pak nezbývá nic jiného, než ji vypnout, nechat odmrazit, vyndat vše, co v ní je, a tak odhalit případnou příčinu nelibého odéru. Potraviny, zvláště sýry, uzeniny, ryby a podobné zkáze rychle podléhající typy, je třeba mít důkladně zabalené v sáčku či vložené v uzavíratelné nádobě. Tak se pachy nesmísí a jídlo nebude, jak se říká, napáchlé lednicí. Vnitřek vypnuté lednice se dle osvědčeného receptu doporučuje omýt teplou vodou s trochou octa. Koncentraci volte dle intenzity zápachu a potřeby dezinfikovat. Ocet lze nahradit šťávou z citronu či jedlou sodou. Někdo volí i obyčejný přípravek na mytí nádobí, ten však vyžaduje důkladnou následnou očistu lednice čistou vodou a navíc nepohltí pachy tak, jako výše uvedení pomocníci. Na trhu jsou k dostání i speciální přípravky určené k vyčištění lednice, případně je možné užít dezinfekční prostředek určený k omývání ploch přicházejících do styku s potravinami. Vždy však pamatujte na to, že po použití je třeba lednici opakovaně omýt čistou vodou, vysušit a nechat otevřenou ještě několik hodin před spuštěním.
„Při čištění lednice je třeba ji v konečné fázi vytřít do sucha.“
Když zápach v lednici nemizí
Často se bohužel stává, že po kratší nebo delší době se nechtěný zápach v lednici objeví znovu. A to i přesto, že potraviny v ní jsou čerstvé a pořádně zabalené. Pak je třeba podstoupit celý proces s odmražením a vyčištěním znovu, nebo zkusit vložit do lednice jakýkoliv pohlcovač pachu. Ten lze koupit v běžné drogerii (cena dle značky od 30 Kč), nebo je možné následovat tzv. babské rady. Čím vším je z tohoto pohledu možné odstranit pachy v lednici?
- hrst čerstvě umleté kávy na malém talířku
- hrst jedlé sody/kypřícího prášku do pečiva na malém talířku
- půlka jablka
- půlka citronu
- sáček s rýží
Vůbec nejlepším způsobem, jak se vyvarovat zápachu v lednici, je samozřejmě důkladná prevence, která zahrnuje udržování pořádku a čistoty (i v rámci kompletního úklidu, který lépe zvládnete po přečtení tohoto článku). Kontrolujte pravidelně stav věcí, co v lednici uchováváte, a mějte na paměti, že i tak je nutné lednici pravidelně čistit. Pokud do ní navíc umístíte pohlcovač pachu, bude riziko vzniku nepříjemného odéru co nejvíce minimalizováno.
Diskuse k článku
Honza