Rozkládací pohovky poslouží jak hostům, tak ke každodennímu spaní
Rozkládací pohovky různých typů jsou praktickým pomocníkem v řadě domácností. Důvodů, proč si je pořídit, najdeme hned několik. Velkou výhodou je multifunkčnost a univerzálnost použití tohoto kusu sedacího nábytku. Rozkládací pohovky se mohou se stát i velmi pěkným a efektním designovým prvkem bytu, už dávno totiž můžeme vybírat z nepřeberného množství variant, konstrukčních typů, materiálů a barev, včetně možnosti vyměnitelného potahu.
Klasickou pohovku, gauč, nebo alespoň křeslo, má doma asi každý. Sedací nábytek je součástí snad všech obývacích pokojů a často se na něm odehrává velká část společného rodinného života. Posezení s přáteli, pití kávy, konzumace jídla, sledování televize a různé jiné formy odpočinku, které naopak někdy vystřídají i pracovní povinnosti, které jsme si vzali s sebou domů. To vše provádíme na pohovce v obývacím pokoji, případně umístěné v jiných částech bytu.
Pohovka však může v domácnosti sloužit ještě jako šikovnější pomocník, a to v případě, že je rozkládací. Pokud zrovna nepatříme k úplným samotářům, alespoň jednou za čas se dostaneme do situace, kdy potřebujeme ubytovat návštěvu. Ve většině domácností je jejich zařízení přizpůsobeno tomu, kolik v nich trvale bydlí lidí. A to tak, aby vyhovovalo jejich životnímu rytmu a zároveň bylo jejich pohodlí co nejvyšší. Co ale dělat tehdy, když k nám přijede návštěva přes noc nebo v případě, že se stěhujeme do malého bytu či garsonky a na klasickou postel doma nemáme prostor? Odpověď je jednoduchá, řešením je nákup rozkládací pohovky.
Výhody rozkládacích pohovek
- snadné zajištění místa na spaní pro návštěvu
- obvykle jednoduché rozkládání pohovky
- možnost vybrat si rozkládací mechanismus podle našeho gusta
- možnost úložného prostoru (přímo součástí pohovky nebo krabice)
- v malých bytech a garsonierách jako varianta stálého spaní
- pro lepší údržbu existují i některé typy se snímatelným pratelným potahem
Důležitá je jednoduchá manipulace
Rozkládacích pohovek přitom existuje několik základních typů a při jejich výběru bychom se měli řídit hlavně podle účelu, ke kterému pohovku chceme primárně používat. Čím častější spaní na ní plánujeme, tím by měla být kvalitnější a s odolnějším mechanismem. Měli bychom si také vybrat ten typ rozkládacího mechanismu, se kterým se nám bude jednoduše manipulovat a nebudeme k rozkládání pohovky každý den potřebovat výpomoc souseda.
Typ rozkládacího mechanismu pohovky vybírejte pečlivě
Asi nejznámější z typů rozkládacích mechanismů u pohovek je takzvaný systém click-clack. Tento název se odvíjí od zvuku, který pohovka při rozkládání a opětovném skládání vydává. Pro rozložení zatáhneme či nadzvedneme přední sedací část, a tím dojde ke změně tvaru celé kostry. Výsledkem je jedna velká rovná plocha, obvykle bez okrajů, tedy bez čela nebo jiných ohraničení. Můžeme ji přitom v obchodech pořídit ve dvou základních variantách. U jedné je lůžko složeno podélně ze dvou částí (zde je tedy mezi dvěma polovinami postele mezera) a u druhé je jedna matrace „od hlavy k nohám“ postele složena na třetiny. U tohoto typu tvoří sedák jedna třetina a opěradlo dvě třetiny složené matrace, která je současně také většinou vyměnitelná. Tyto typy pohovek se systémem click-clack v rozloženém stavu také nejvíce ze všech typů vizuálně připomínají klasickou postel.
Pozor na výklopný sedák
Další používanou variantou je pohovka se zásuvkou, do níž po vysunutí vložíme matrace, které jsou obvykle součástí sedáku a nebo se skrývají pod ním. Těmi nejlevnějšími typy jsou pak pohovky, u kterých se pouze vyklopí sedací část směrem dopředu a položí se přímo na podlahu. Tyto rozkládací pohovky ale nejsou příliš vhodné pro časté spaní, ale většinou ani intenzivní sezení. Obvykle je totiž lůžko složeno ze dvou částí, na kterých ve složeném stavu sedíme, takže se nemusí jednat o tu právě nejzdravější variantu pro naše záda.
Levné rozkládací pohovky nejsou vždy nejlepším řešením
Problémem může být také lůžková část blíže opěradlu pohovky, která bývá u levnějších rozkládacích pohovek obvykle vyrobena z tvrdého materiálu. Ve výsledku pak nocležník spí napůl na měkkém sezením zdeformovaném polštáři a napůl na tvrdém podstavci, což se pro častý noční odpočinek příliš nehodí. Tyto typy levnějších pohovek se pak při častějším a intenzivnějším sezení také mohou v sedací části rozjíždět, pokud není odklopitelný sedák ve složeném stavu dobře upevněn ke kostře sedačky.
Při častějším použití nepodceňujte kvalitu matrace
V případě, že rozkládací pohovku používáme jako každodenní lože, protože doma nemáme příliš mnoho místa, měli bychom si připlatit a více pozornosti věnovat spací části. Od kvality matrace se odvíjí také komfort a pohodlí při ležení a tím samozřejmě i kvalita spánku a míra našeho odpočinutí. Pohovky, které jsou vyrobeny primárně pro příležitostné přespání, mají většinou matrace plněné molitanem nebo polyuretanem, u kvalitnějších modelů pak můžeme narazit na pružinové matrace, matrace z líné pěny nebo jiných materiálů.
Na co se dívat při výběru rozkládací pohovky
Při výběru rozkládací pohovky je třeba předem myslet na to, jak často a k jakému účelu nábytek budeme používat. Je tedy dobré si při nákupu položit několik otázek
- Jaký je mechanismus rozkládání?
- Z jak odolného materiálu je tento mechanismus vyroben?
- Má pohovka nějaký úložný prostor pro lůžkoviny?
- Jakého typu je matrace rozloženého lůžka?
- Bude pohovka stačit pro dva nocležníky?
- Má pohovka snímatelný potah?
Tip: Pokud se rozhodneme rozkládací pohovku objednávat například přes internet, nikdy není na škodu si daný konkrétní model vyzkoušet naživo přímo v některé ze vzorkových prodejen nebo u přátel, kteří pohovku mají. Jen tak se opravdu přesvědčíme, že nám typ rozkládacího mechanismu skutečně vyhovuje.
Diskuse k článku
Redakce - Chytré Bydlení
redakce z pochopitelných důvodů odstraňuje veškeré pokusy o neplacenou reklamu, a proto ani umisťování odkazů a prosazování jednotlivých společností v komentářích není možné.
Pro uživatele, kteří mají zájem o určitou formu propagace, nabízíme celou řadu reklamních formátů od PR článků přes ankety až po bannery. V případě zájmu nás neváhejte kdykoli kontaktovat na redakce@chytre-bydleni.cz.
S pozdravem Vaše Redakce
Tereza
Věra
Lucka