Vhodné zabezpečení bytu by mělo být samozřejmostí
Letní měsíce jsou obdobím, kdy mnozí opouští své domovy a vydávají se vstříc zážitkům na dovolenou. Znamená to však, že spousta obydlí tak zůstává zcela bez dozoru, čehož rádi využívají zloději, kteří jsou stále vynalézavější. Naštěstí je možné zvolit kvalitní ochranu pro zabezpečení bytu, která nedovolí, aby vám vaše soukromí kdokoliv narušil a zcela tak pokazil návrat domů.
Nepodceňujte vhodné zabezpečení bytu
O zabezpečení bytu je potřeba uvažovat celý rok, avšak léto, kdy jsou domy a byty prázdné po mnoho dní či týdnů, doporučení o důkladném zabezpečení bytu ještě zvýrazňuje. Jasně promlouvají statistiky, ve kterých se právě letní měsíce vyznačují nadprůměrným počtem vloupání. Nechcete-li takové nepříjemné překvapení zažít, myslete na prevenci a zvolte víceúrovňové zabezpečení bytu. Možná se vám bude zdát prvotní investice do zabezpečení bytu vysoká, ale i tak je rozhodně menší než případná hodnota odcizeného majetku a míra trápení a starostí, které jsou neodmyslitelnou součástí situace po vykradení obydlí. Zabezpečení bytu proto nesmí být podceňováno.
Základem zabezpečení bytu jsou kvalitní dveře a zámek
Převážná část vloupání je uskutečněna překonáním vstupních dveří. Ty jsou tedy určitým pilířem kvalitního zabezpečení bytu. I přes osvětu, která se mezi obyvateli bytů šíří, je možné se i v této době setkat se starými dveřmi, které jsou opatřeny pouze jedním obyčejným zámkem. A to je špatně. Bezpečnostní dveře představují pro zloděje velkou a mnohdy nezdolatelnou překážku, která je od úmyslů odradí. Některé typy moderních dveří navíc zvýší tepelnou i zvukovou izolaci obydlí.
Při výběru dveří vhodných pro zabezpečení bytu mějte na paměti, že zloději se snaží zdolat samotné dveře či zárubně (kopáním, vysazením, roztáhnutím heverem apod.), nebo zaútočí na vložku a kování (odvrtáním, rozlomením, vyražením, odšroubováním). Dle toho se zamyslete, jakou bezpečnostní třídu dveří zvolíte, jsou celkem čtyři, přičemž nejvíce se pro dobré zabezpečení bytu využívá druhý a třetí stupeň:
- Třída 1 – pro předpoklad vloupání příležitostným zlodějem, který chce dveře vykopnout či vyrazit bez použití nástrojů
- Třída 2 – pro předpoklad vloupání příležitostným zlodějem, který chce dveře překonat s pomocí jednoduchých nástrojů – šroubováky, kleště, kladiva, dráty, pinzety apod.
- Třída 3 – pro předpoklad vloupání zlodějem, který použije všechny možné nástroje uvedené u třídy 2 ve větších rozměrech - delší páčidlo, kvalitnější kleště apod.
- Třída 4 – pro předpoklad vloupání zkušeným zlodějem, který disponuje rozsáhlým arzenálem nástrojů, kde nechybí ani vrtačka s vrtáky či nůžky na plech
„Lze zabezpečit i současné dveře, a to oplechováním vnitřní strany, kdy je plech upevněn vruty do nosného trámu.“
Na dveřích sledujte, jaký počet a druh jistících bodů (čepů) mají a jak jsou konstruovány. Zárukou kvality v tomto ohledu jsou certifikované dveře, u nichž jsou dodrženy všechny potřebné normy a poskytují tak adekvátní zabezpečení bytu.
A co zámek?
Míra kvality zabezpečení bytu stoupá nejen s použitými dveřmi, ale také se zámkem. Opět platí pravidlo vybírat takový, který je opatřen certifikátem jakosti dle normy ČSN P ENV 1627 nebo od Národního bezpečnostního úřadu. Do obchodu byste měli jít s tím, že víte, jaký typ kování na dveřích máte a jaká je vzdálenost mezi upevněním vložky a hranou kování. Před zaplacením si ověřte, že balení se zámkem obsahuje:
- návod na montáž
- informace o údržbě
- bezpečnostní kartu
- informace o náhradních klíčích
„Osvědčený je rozvorový zámek, který dokáže jedním otočením klíče uzamknout dveře na více místech.“
Při realizaci kvalitního zabezpečení bytu nezapomeňte na okna
V některých případech dochází i k tomu, že se zloděj snaží dostat do bytu skrze okna. Myslete na to především v případě, že bydlíte v přízemí či prvním patře. Možností, jak řešit zabezpečení bytu i v tomto ohledu, je několik. Vůbec nejjednodušším způsobem je vsazení mříží. Ty však mohou zkazit nejen výhled z okna, ale celkově i příjemný pocit z bydlení. Proto lze zabezpečení bytu pomocí oken řešit použitím na první pohled nerozpoznatelných pomocných prvků. Jedním z nich je například speciální bezpečnostní fólie, která znemožňuje rozbití skla. Povětšinou se instaluje na vnitřní stranu skel směrem do interiéru. Odolnost fólií upravuje Evropská norma DIN EN 356 E. Tradičně jsou tyto fólie opatřeny i UV filtrem, který navíc chrání vybavení domácnosti před blednutím způsobeným zářením slunečních paprsků.
Přehled dalších doporučení, jak lze zvýšit zabezpečení bytu:
- alarm
- kamerový systém
- pojistky bránící vysazení oken
- uzamykatelné kliky do oken
- světelná čidla
- předokenní rolety (více se dozvíte zde)
- programovatelné automatické spouštění rádia či televize apod.
Na závěr si můžete přečíst několik vybraných rad, jak zvýšit zabezpečení bytu před odjezdem pryč:
- o odjezdu informujte pouze lidi, kterým důvěřujete
- myslete také na pojištění bytu a domácnosti
- cenné věci ukládejte do trezoru
- zajistěte si pravidelné vybírání poštovní schránky
- na vizitce zveřejněte pouze příjmení v množném čísle, aby nebylo možno vyčíst, kolik osob v bytě bydlí (nedoporučuje se ani uvádění vysokoškolských titulů)
- nenechávejte zatažené žaluzie a závěsy
- zkuste vytvořit zdání, že v bytě někdo je
- zařiďte pravidelnou kontrolu bytu a jeho okolí
- samozřejmě pořádně uzavřete a zamkněte okna a dveře
Diskuse k článku
Petr