Zvažujete koupi družstevního bytu? Toto jsou hlavní výhody i nevýhody
Družstevní byty jsou atraktivní zejména díky nižší finanční náročnosti na jejich pořízení. Tomu také odpovídají období, kdy byly nejvíce populární –…
V hlavní roli finance
Družstevní byty jsou atraktivní zejména díky nižší finanční náročnosti na jejich pořízení. Tomu také odpovídají období, kdy byly nejvíce populární – v meziválečném období, v období socialismu. Tedy v době, kdy bydlení bylo hůře dostupné a družstva otevírala možnosti i těm, kteří by jinak na vlastní nemovitost nedosáhli.
Podobně je tomu i nyní. Vzhledem k nedostatku nových bytů a významnému růstu jejich ceny se pořízení bytu do osobního vlastnictví stává pro stále větší procento populace nedostupným. Jelikož družstevní vlastnictví opět otevírá možnost pořízení bytu těm, kteří by jinak museli do nájmu, zvyšuje se počet výstavby družstevních bytů jak ze strany developerů, tak ze strany měst. Dostupnější je také úvěr – laickou veřejností často nesprávně označovaný jako hypotéka na družstevní byt – který banky pro tento případ nabízejí a řekneme si o něm více v další části tohoto textu.
V čem je družstevní bydlení jiné?
Pozor zejména na skutečnost, že v případě družstevního bydlení nevlastníte nemovitost, ale družstevní podíl ve družstvu. Ve „svém" bytě jste pak v podstatě nájemcem, kdy splácíte družstvu tzv. anuitu. Až po jejím splacení obvykle bývá možnost převést byt z družstevního vlastnictví do osobního a dojde k vytvoření SVJ.
Tento princip umožňuje i méně movitým a z pohledu banky méně bonitním zájemcům o pořízení vlastního bydlení dosáhnout na vysněný byt. Zatímco v případě koupě bytu do osobního vlastnictví musíte prokázat svou bonitu a složit 10 či 20 % hodnoty nemovitosti z vlastních zdrojů, v případě družstevního bydlení musíte zakoupit podíl v družstvu pouze za cca 20 či 30 % procent hodnoty nemovitosti. Na tuto částku navíc můžete získat od banky úvěr, za který není ručeno nemovitostí (protože fakticky žádnou nemovitost nebudete vlastnit). „Daní" je však kromě jiného také vyšší úroková sazba za takový úvěr.
Rozdíly jsou také v pravidlech, která nastoluje družstvo a SVJ. Obecně by se dalo říct, že byt v osobním vlastnictví svazuje méně pravidel a máte značnou svobodu v tom, jak s ním naložíte. Družstvo naopak de facto může rozhodovat o tom, jak s bytem naložíte, a pravidly je tak svázáno pronajímání těchto bytů, komplikovanější mohou být i opravy a rekonstrukce a další záležitosti.
Jednodušší naopak obvykle je prodej podílu ve družstvu, nemusíte totiž řešit administrativu spojenou se zápisem v katastru, podíl ve družstvu lze převést v podstatě ze dne na den.
Velkou výhodou může být budoucí zhodnocení bytu, pokud se vám podaří jej po splacení anuity převést do osobního vlastnictví. V takové chvíli může cena bytu vyrůst až o desítky procent a vy tak celou investici můžete velmi příjemně zhodnotit.
Diskuse k článku