Cena i spotřeba stoupá: jak ušetřit za vodu?
Bez vody by nebylo nic. Je nezbytnou součástí našeho života a běžný den si bez ní nelze představit. Spotřeba vody však stoupá do závratných výšin, s čímž jde ruku v ruce také její cena. A proto není od věci zamyslet se nad šetřením. Jak ušetřit za vodu a nakládat s ní co nejefektivněji se dozvíte v následujícím článku.
Podle průzkumu člověk spotřebuje během dne 20 až 50 litrů vody. Na první pohled se číslo zdá vysoké, když se ale zamyslíte nad všemi úkony, rázem se stane reálnějším. Ranní čištění zubů, sprcha, mytí nádobí atd. Je toho spousta a výsledné náklady tak už jenom narůstají. Jak šetřit vodou, aby se to odrazilo v rodinném rozpočtu? Rady s touto tematikou se stávají stále vyhledávanější, proto vám přinášíme přehled těch nejúčinnějších.
Jak ušetřit za vodu: začněte v koupelně
Až 50 % celé spotřeby vody se týká koupelny. Když pustíte vodu z kohoutku na plný průtok, pak jím 1 litr proteče během tří vteřin. U čištění zubů lze místo tekoucí vody využít kelímek, koupání lze vyměnit za sprchování a v rámci ještě větších úspor je možné namontovat do sprchy úspornou hlavici. Hodí se také takzvané perlátory, které díky vzduchu vytvoří dojem silného proudu vody, i když jí ve skutečnosti protéká méně. I menší úpravy a úspory dokáží ve výsledku ušetřit jen na umyvadle tisícikorunu. Jeden příklad za všechny: klasická rada o vypínání vody při mydlení rukou dokáže uspořit až 700 Kč ročně. V případě, že na umyvadle budou termostatické baterie s přednastavenou teplotou vody, ušetří se další litry.
Dalším místem, kde denně proteče nejvíce vody, je WC. Podle průzkumů jsou to až 4 Kč na osobu. Tady je řešením WC stop, jež umožňuje 3 úrovně splachování. Problémem bývá i protékání, které zjistíte nejlépe tak, že do nádržky nasypete potravinářské barvivo a už jen počkáte, zda-li se barva objeví v míse.
Vodu z kohoutku, nebo lahve?
Tentokrát se zaměřme na to, jak ušetřit za vodu nejen užitkovou. Vláčení se s těžkými balíky vody v plastových lahvích je zbytečné a drahé. Nevěříte? PET lahev s obsahem jednoho a půl litru vody vás vyjde v nejlevnější variantě kolem tří korun. Napuštěná z kohoutku (včetně vodného a stočného) 5 haléřů. Mnohdy si kvalitou nezadají a navíc nevznikají hory zbytečného odpadu.
Jak šetřit vodou: nádobí a praní
Co se týče mytí nádobí, nejhorší variantou je mytí pod tekoucí vodou. Proteče tak neuvěřitelné množství vody a to zcela zbytečně. Lepší variantou je napuštěné umyvadlo, ještě úspornější je však používání myčky, kdy rozdíl oproti proudu vodu činí až 30 litrů vody.
U praček není rozdíl tak výrazný a celkovou úsporu je vhodnější propočítat až na celé „pětiletky“. Přesto moderní pračky s nízkou spotřebou vody i energie jsou ve výsledku výhodnější a v neposlední řadě i šetrnější k přírodě.
Náklady na život rostou v poslední době téměř každý měsíc. Jak ušetřit za vodu, za energii a další nezbytnosti, je tedy aktuálním tématem. Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, i výše zmíněné drobnosti vám během roku dokáží výrazně pomoci. Začněte šetřit peněženku už dnes!
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Vypěstujte si toulcovku – nenáročnou pokojovou rostlinu, která čistí vzduch
Rádi byste si do bytu pořídili novou pokojovou rostlinu, která vám bude dělat radost a nevyžaduje zvláštní péči? Pak… ...

Vyplatí se infračervený topný panel nebo klimatizace? Poradíme, jak na elektrické přitápění domu.
Ptáte se, proč byste doma potřebovali přitápět? Důvodů může být hned několik. Možná váš otopný systém nedokáže… ...

Zařizujete novou terasu? Zaměřte se na výběr dlažby
Pokud se s příchodem jara pouštíte do výstavby nebo renovace terasy, možná stojíte před rozhodnutím, pro jaký typ… ...

Jak snadno zrenovovat betonové schody? Stačí vyměnit nášlapy a podstupnice
Máte doma staré betonové schodiště, které je ošoupané, poškrábané nebo se vám zkrátka okoukalo? Renovaci schodů a… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Poznejte výhody a nevýhody bidetů
Zdravotní přednosti bidetů Nečistoty, infekce, hemoroidy. Zatímco toaletní papír vás všech mikrobů nezbaví, a ještě… ...

Režná taška, engoba či glazura: povrchové úpravy pálených tašek
Pálené tašky patří mezi nejoblíbenější typ střešních krytin. Vyznačují se vysokou pevností, jednoduchou pokládkou,… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Napínané textilní stěny – zajímavá alternativa pro jakýkoliv interiér
Přemýšlíte, jak ozvláštnit své interiérové prostory a povýšit je na novou úroveň? Zaměřte se na stěny, které… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...