Cena i spotřeba stoupá: jak ušetřit za vodu?


setrit svodou

Bez vody by nebylo nic. Je nezbytnou součástí našeho života a běžný den si bez ní nelze představit. Spotřeba vody však stoupá do závratných výšin, s čímž jde ruku v ruce také její cena. A proto není od věci zamyslet se nad šetřením. Jak ušetřit za vodu a nakládat s ní co nejefektivněji se dozvíte v následujícím článku.

Podle průzkumu člověk spotřebuje během dne 20 až 50 litrů vody. Na první pohled se číslo zdá vysoké, když se ale zamyslíte nad všemi úkony, rázem se stane reálnějším. Ranní čištění zubů, sprcha, mytí nádobí atd. Je toho spousta a výsledné náklady tak už jenom narůstají. Jak šetřit vodou, aby se to odrazilo v rodinném rozpočtu? Rady s touto tematikou se stávají stále vyhledávanější, proto vám přinášíme přehled těch nejúčinnějších.

Jak ušetřit za vodu: začněte v koupelně

Až 50 % celé spotřeby vody se týká koupelny. Když pustíte vodu z kohoutku na plný průtok, pak jím 1 litr proteče během tří vteřin. U čištění zubů lze místo tekoucí vody využít kelímek, koupání lze vyměnit za sprchování a v rámci ještě větších úspor je možné namontovat do sprchy úspornou hlavici. Hodí se také takzvané perlátory, které díky vzduchu vytvoří dojem silného proudu vody, i když jí ve skutečnosti protéká méně. I menší úpravy a úspory dokáží ve výsledku ušetřit jen na umyvadle tisícikorunu. Jeden příklad za všechny: klasická rada o vypínání vody při mydlení rukou dokáže uspořit až 700 Kč ročně. V případě, že na umyvadle budou termostatické baterie s přednastavenou teplotou vody, ušetří se další litry.

Dalším místem, kde denně proteče nejvíce vody, je WC. Podle průzkumů jsou to až 4 Kč na osobu. Tady je řešením WC stop, jež umožňuje 3 úrovně splachování. Problémem bývá i protékání, které zjistíte nejlépe tak, že do nádržky nasypete potravinářské barvivo a už jen počkáte, zda-li se barva objeví v míse.

setrtivodou3

Vodu z kohoutku, nebo lahve?

Tentokrát se zaměřme na to, jak ušetřit za vodu nejen užitkovou. Vláčení se s těžkými balíky vody v plastových lahvích je zbytečné a drahé. Nevěříte? PET lahev s obsahem jednoho a půl litru vody vás vyjde v nejlevnější variantě kolem tří korun. Napuštěná z kohoutku (včetně vodného a stočného) 5 haléřů. Mnohdy si kvalitou nezadají a navíc nevznikají hory zbytečného odpadu.

setritvodou

Jak šetřit vodou: nádobí a praní

Co se týče mytí nádobí, nejhorší variantou je mytí pod tekoucí vodou. Proteče tak neuvěřitelné množství vody a to zcela zbytečně. Lepší variantou je napuštěné umyvadlo, ještě úspornější je však používání myčky, kdy rozdíl oproti proudu vodu činí až 30 litrů vody.

U praček není rozdíl tak výrazný a celkovou úsporu je vhodnější propočítat až na celé „pětiletky“. Přesto moderní pračky s nízkou spotřebou vody i energie jsou ve výsledku výhodnější a v neposlední řadě i šetrnější k přírodě.

Náklady na život rostou v poslední době téměř každý měsíc. Jak ušetřit za vodu, za energii a další nezbytnosti, je tedy aktuálním tématem. Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, i výše zmíněné drobnosti vám během roku dokáží výrazně pomoci. Začněte šetřit peněženku už dnes!

publikováno: 28. 5. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.