Cestička bez vady? Betonová forma na chodník to zvládne za vás


betonový chodník

Zahradní chodníky a cestičky mohou být takové, že nijak zvlášť pozornost neupoutají. Kdo chce ale do zahrady vnést trochu estetiky, pak dá záležet i na takém detailu. Nemusí jít o nic pracného, co by zabralo celý víkend. Existuje totiž speciální forma na betonové chodínky, díky níž budete mít během chvilky hotový perfektní chodnik jako od profesionála.Betonový chodník je idálním řešením pro všechny situace: při správném postupu a kvalitním materiálu vydrží dlouhá léta. Originálních řešení existuje spousta: od betonových dlaždic různých tvarů, až po oblíbenou mozaikovitou, na první pohled pracnou, formu. Je to však jednodušší, než se zdá.

Cestička či chodník jednoduše a rychle

Cesty ovlivní vzhled každé zahrady a můžete jimi ozvláštnit i ty nejnudnější prostory. Jinak nezajímavá zahrada dostane s pěkně provedeným chodníkem novou tvář. A přitom stačí tak málo. Forma na chodníky umožní vytvořit dokonalou cestičku každému. Přesně tam, kde je potřeba, se forma s tvary přiloží na podloží a naplní betonem. Ať už se jedná o prostor kolem bazénu, chodník, plochu kolem zdí domu nebo prostor pro posezení.
Díky formě můžete dát betonu tvar přírodního kamene, cihlové nebo římské dlažby. Nejčastěji se využívá právě podoba kamene, jenž se hodí i na nerovné povrchy a snadno se s ní cesta tvaruje.

Forma na chodník – jaký potřebuje podklad?

Vyrobena je z nepřilnavého plastu, a tak jde práce rychle od ruky. Plochu, na níž chcete chodník umístit, stačí lehce vyrovnat, vysypat štěrkem, a ten co nejvíce udusat a zhutnit. Na takto připravený podklad už jen položíte formu, jednotlivé díly vyplníte betonem, uhladíte a sejmete. Není potřeba žádného speciálního nářadí.
Jakmile je celá chodník hotový, pak je ještě potřeba finální úpravy – spárování. Pokud bude mít chodník okraje, pak je můžete třeba jen vysypat pískem nebo štěrkem. „Kameny“ se pak mohou přizpůsobovat podloží a nebude docházet k jejich praskání. Další možností je zapuštění dlažby do trávníku, kdy budou spáry vyplněny trávou. Práce není o nic složitější, ale výsledek působí naprosto profesionálně.
Hravou podobu pak může takový chodník dostat vyplněním spár barevným betonem.

 

Vhodné i pro exponované plochy

Takto vytvořená cesta snese i velké zatížení, jen je potřeba více zapracovat na podkladu. Buď bude třeba použití více štěrku, případně vytvoření betonového podkladu. V takovém případě se však hodí i pro hodně zatěžované plochy, jako jsou vjezdy nebo garážové stání.

Forma na betonový chodník umožňuje tvarovat cestu podle požadavků – obloučky vypadají lépe, než jen rovné a strohé cesty. Možností je spousta, záleží jen na vaší kreativitě. I obyčejný chodník tak může působit jako zajímavý prvek okolí domů.

publikováno: 6. 9. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.