Chcete bydlet zdravě? Pořiďte si domácí klimatizaci


klimatizace

Často slýcháváme o tom, že časté používání klimatizací v domácnostech i ve firmách vede k nachlazení a dalším zdravotním komplikacím. Může se tak zdát, že zdravé bydlení a klimatizace nejdou dohromady. Problém však spočívá ve špatném používání klimatizačních zařízení a v jejich výběru. V případě moderních a správně nastavených domácích klimatizací je tomu právě naopak. Čistí vzduch, ochlazují jej a vytváří ideální prostředí pro zdravé bydlení.

Kvalitní klimatizace čistí vzduch

Základem zdravého bydlení je čistý vzduch, který dýcháme. V uzavřených prostorách se ve vzduchu často objevují i viry, pyly, plísňové spory a jiné nečistoty. Proto je důležité zajistit cirkulaci vzduchu, díky které se vydýchaný a znečištěný vzduch obmění za ten čistý. Kvalitní klimatizace jednak přispívají k adekvátní cirkulaci vzduchu, jednak obsahují i filtry, které sami o sobě vzduch pročistí. Z tohoto hlediska se nevyplatí na klimatizaci šetřit.

Moderní klimatizační zařízení jsou vybavena propracovaným systémem filtrování a samočištění, který odstraní až 90 % nečistot ve vzduchu. Filtry si poradí i s cigaretovým kouřem, prachovými částicemi, alergeny či zvířecími chlupy. Proto se domácí klimatizace doporučují pro použití do domů a bytů alergiků i astmatiků, pro které je čistota dýchaného vzduchu zásadní a má přímý vliv na jejich zdraví.

klimatizace2

Klimatizace snižuje vlhkost vzduchu

Odpůrci domácích klimatizací často argumentují, že tato zařízení snižují vlhkost vzduchu a vysušují jej. Ano, klimatizační zařízení opravdu vlhkost snižují, je však třeba říci, že ve většině případů je to žádoucí! V letním období, kdy se klimatizace používají nejčastěji, je relativní vlhkost vzduchu vysoká a její snížení není na škodu. Při použití dobře regulované domácí klimatizace dosáhnete úrovně vlhkosti kolem 50 až 60 %, což je ideální hodnota.

Vysoká vlhkost navíc způsobuje vznik plísní, snižuje životnost nábytku a se zdravým bydlením nemá nic společného. Pořízením klimatizace tak vlhkost snížíte na ideální hodnotu a zbavíte se nepříjemného vzniku plísní, které trápí mnohé domácnosti. Vždy je však důležité pravidelně větrat a pustit do vnitřních prostorů i čerstvý venkovní vzduch.

Moderní domácí klimatizace jsou cenově dostupné

Klimatizace se stávají běžnou součástí mnoha domácností, velký podíl na tom má i pestrá nabídka na trhu a cenová dostupnost. Klimatizační zařízení se snadno zapojí a nevyžadují větší stavební úpravy. Mezi oblíbené modely patří například klimatizace ECO PLUS od společnosti Enbra, která vyniká nízkou hlučností, kvalitním zpracováním vzduchových filtrů a intuitivním systémem regulace. Pro ty, kteří chtějí mít s montáží co nejméně starostí a chtějí ji jen pověsit na zeď a začít používat je pak ideální volbou klimatizace Monoblok IL BELLO. Takové zařízení nevyžaduje topenářské rozvody, montáž venkovní jednotky ani zásahy do okruhu s chladivem.

V létě chladí, v zimě zahřeje

Nespornou výhodou domácích klimatizací je jejich univerzálnost. Své uplatnění totiž nenajdou jen v létě, kdy sníží teplotu v bytě či domě o několik stupňů, ale i v zimním období. Pomocí moderních klimatizačních zařízení totiž můžete i vytápět. Výhodou vytápění pomocí klimatizace je rychlost. Pokud se tak například v zimě vrátíte po několika dnech do studeného bytu, po zapnutí klimatizačního zařízení se vnitřní prostory vytopí během chvilky. Jedná se o ideální doplňkový zdroj vytápění, který je stále vyhledávanější u malých bytů a pasivních či nízkoenergetických domů.

Dodržujte zásady správného používání klimatizace

Klimatizace je moderní zařízení, které přispívá ke zdravému bydlení. Je však třeba dodržovat základní zásady používání. Sepsali jsme pro vás proto 5 základních zásad, kterými se řiďte:

1. Rozdíl teplot maximálně o 5 stupňů – velké teplotní rozdíly nejsou zdravé. Proto teplotu klimatizace nastavte vždy maximálně o 5 stupňů nižší, než je venkovní teplota ve stínu. Ukazuje teploměr ve stínu 29 °C? Pak klimatizace nastavte na 24 °C, ne níž.

2. Klimatizace má běžet celý den – výkyvy teplot našemu zdraví nesvědčí. Nechejte proto klimatizaci běžet celý den na předem nastavenou teplotu. Dosáhnete tak stabilní teploty a ve výsledku i ušetříte. Nebudete totiž klimatizaci nárazově zapínat na plné obrátky, chod bude tichý a levný.

3. Snižte otáčky ventilátoru – klimatizace nemusí při správném nastavení teploty foukat naplno. Snižte otáčky ventilátoru, snížíte i spotřebu a hlučnost.

4. Proudění vzduchu nasměřujte do prostoru – nevystavujte se přímému foukání z klimatizace. Vzduch musí proudit volně do prostoru. Pracovní místo nikdy neumísťujte přímo pod ventilátory.

5. Nezapomeňte na větrání – i při používání klimatizací je namístě větrat otevřením oken. Stačí krátké, ale intenzivní větrání jednou až dvakrát denně.

Chcete bydlet zdravě a cítit se doma dobře i v horkých letních dnech? Pořiďte si domácí klimatizaci a dodržujte zásady správného používání. Budete dýchat čerstvý vzduch o správné vlhkosti a vyhnete se přehřívání organismu.

publikováno: 22. 5. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.