Chlouba zahrady: víte, jak na správnou péči a sečení trávníku?


Sečení trávníku tak, aby bylo kvalitní, má jisté zákonitosti. Dnes vám přinášíme několik tipů, jak n

Krásně zelený trávník, precizně střižený, rovnoměrný a bez plevele – to je ideální stav. Kdo se však alespoň snaží přiblížit, ví, že péče není zrovna nejjednodušší. Překážky v podobě sucha nebo naopak dlouhých dešťů, poškození od dětí a zvířat, případně nadměrné prorůstání plevele a špatný zástřih jsou zcela běžnými překážkami. Jak tedy dosáhnout nejlepších výsledků?

 

Zelený koberec není jen pouhou ozdobou zahrady, jež přitáhne zraky sousedů i kolemjdoucích. Příznivě působí i na naše smysly. Zelená uklidňuje, pozitivně ovlivňuje psychiku a čerstvý vzduch v kombinaci s čerstvě posekaným pažitem je lékem na organismus dennodenně zavřený v zaměstnání.

Jak na sečení trávy

Při samotné péči a sečení je důležité zohlednit několik faktorů:

  • k jakému účelu trávník slouží (tedy jak moc je namáhaný)
  • jaké má složení
  • jakým klimatickým podmínkám se musí přizpůsobit

seceniPéče od jara do zimy

Trávník vyžaduje péči po celý rok. Hnojit, zalévat, podsazovat a v neposlední řadě i dobře sekat. Nemůžete ale čekat zázraky hned první rok po jeho vysazení – je to běh na dlouhou trať. Své o tom ví Angličané, kteří jsou svými trávníky posedlí.
Na co nezapomenout:  z jara provzdušnit (trávník by měl být už ale silný) a pohnojit, na podzim uklidit a zazimovat

Výběr správné sekačky

Na trhu dnes existuje nepřeberné množství zařízení, jež by vám mělo usnadnit práci. Pro někoho je sekání nutné zlo, a tak dá přednost robotické sekačce, kdo se však chce zeleným kobercem chlubit, rozhodně si pořídí manuální sekačku, u které je potřeba trocha dřiny: s benzínovou sekačkou zvládnete i hustší a vyšší mokré porosty; elektrické zase disponují sběrným košem, tichým chodem a nižší pořizovací cenou.
Na co nezapomenout: Při výběru sekačky na trávu rozhoduje výkon i konstrukce 

Letní sečení trávníku je radostseceni2

Péče přes letní měsíce by měla zahrnovat jen dva úkony – zavlažování a sečení. Nejlepší je řídit se pravidlem "častěji, ale méně.“ Stébla trávy potřebují pro kvalitní fotosyntézu minimální délku 4 centimetry. Díky tomu dosáhne trávník krásné syté barvy. V létě se také hodí provést mulčování (LINK).
Na co nezapomenout: pod okapy přistavte záchytné nádoby. Pro zalévání není nic lepšího, než dešťová voda.

Už při výběru travní směsi je potřeba se zamyslet, jestli se daná tráva hodí pro účel, ke kterému je pořizována. V našich zeměpisných šířkách se nejčastěji používají směsi, jež mají tendence koncem července schnout a hnědnout. V tomto období je pak důležité soustředit se na závlahu.

Krásný trávník potěší nejen oči. Už jen pohled na něj uklidní, odpočinek na čerstvě posekané trávě je pak k nezaplacení. Zapomeňte na to, že by vaše zahrada měla vypadat jako pažit na golfovém hřišti, toho velmi pravděpodobně nikdy nedocílíte. Zaměřte se hlavně na mírné, avšak časté sečení a kvalitní závlahu. To je cesta k úspěchu.

publikováno: 30. 4. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.