Chov křepelek zvládnou i začínající chovatelé
Chov japonských křepelek je stále oblíbenější. Křepelky jsou malé, jejich vajíčka zdravá a chutná, chov navíc není nijak náročný a zvládne ho i začínající chovatel. Stačí velká voliéra, zdravé křepelky a kvalitní krmení. Pojďme se společně zaměřit na chov křepelek v zimě i v létě a na jeho specifika a úskalí, kterými se vyznačuje.
Japonské křepelky – nenáročné na chov
Japonské křepelky jsou nejmenší drůbeží na světě. V našem prostředí se nejčastěji chovají dva typy – nosné a masné brojlerového typu. Křepelky vybírejte podle toho, jestli je budete chovat na vajíčka nebo na maso.
Pokud se rozhodnete pro pořízení křepelek, dbejte na to, aby byly zdravé a v dobré kondici. Ušetříte si tím spoustu starostí. Nejlepší je pořídit naočkované křepelky z komerčního chovu. Také se musíte rozmyslet, jestli váš chov křepelek bude jen kvůli vejcím nebo zda se pokusíte i o odchov.
V malé míře se ale nevyplatí. Pokud chcete chovat jen pát křepelek pro radost, pořiďte je bez kohoutka. Te bývá obvykle konfliktní a mohl by samičky nepěkně poranit. Také nepořizujte křepelky různých barev, i kvůli tomu by se mohly vzájemně šikanovat.
Kde a jak křepelky chovat
Křepelky se často chovají v malých klecích s rošty, to ale rozhodně není ideální. Chov křepelek bude příjemnější a kvalitnější, pokud drůbeži zajistíte dostatečný výběh a především možnost hrabání. Křepelkám se nejlépe daří ve velké voliéře velké alespoň 1x2 metry.
Na dno voliéry dejte mulčovací kůru a smíchejte je s hoblinami. Křepelky budou mít kvalitní podloží, které zajistí pohodlný pohyb ve výběhu. Nezapomeňte přidat do rohu voliéry i misku s hlínou nebo popelem, křepelky se totiž rády popelí. Pokud jim chcete dopřát pohodlí a komfort, za listí nebo větve vám budou vděční.
Chov křepelek v zimě
Křepelky jsou teplomilná zvířata, proto nesmí být vystavena průvanu a okolní teplota by neměla klesat pod 18 °C. Na zimu se musí přesunout do teplejších prostorů. Chov křepelek v zimě také není nijak náročný, stačí klec nebo voliéru přemístit do stodoly nebo jiné hospodářské budovy, eventuálně dílny. Postarejte se o to, aby na ně netáhlo. Působením průvanu mohou i uhynout.
Dáváte přednost chovu slepic? Postavte si dřevěný kurník
Křepelky a snášení vajec
Japonské křepelky jsou vynikající nosnice. Pokud vás chov křepelek zajímá kvůli křepelčím vajíčkům, potěšíme vás. Jedna křepelka snese za rok i 300 vajíček, ačkoliv v zimním období zpravidla nenese a odpočívá. Japonské křepelky začnou se snášením vajíček už od 8. týdne věku.
Křepelčí vajíčka jsou asi pětkrát menší než slepičí, obsahují ale velké množství vitamínů a minerálů. Současně neobsahují cholesterol, proto jsou zdravější alternativou. Chov křepelek vám přinese radost i zlepšení stravovacích návyků.
Krmení pro křepelky
Aby se křepelkám dobře dařilo, musí dostávat kvalitní krmení. Čistá voda je naprostým základem, krmivo plné potřebných látek a vitamínů je ale také důležité. Můžete pořídit přímo krmné směsi pro křepelky nebo krmte krmivem pro krůty a nosnice.
Čas od času dopřejte křepelkám i domácí stravu bohatou na bílkoviny. Chovatelé doporučují přidávat i mletý hrách nebo vojtěšku. Chov křepelek v zimě klade na krmení trochu jiné nároky. Pro zdraví křepelek je dobré doplnit krmnou směs olejnatými semeny a rozinkami.
Chov křepelek si oblíbíte. Není náročný, křepelky jsou hezký a výsledek v podobě chutných křepelčích vajíček uvidíte prakticky okamžitě. Uvědomte si však, že domácí chov křepelek má být příjemnou zálibou s důrazem na zdraví a důstojný život křepelek. Dostatečně velká voliéra je tak pro chov křepelek důležitá.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Zvažujete koupi družstevního bytu? Toto jsou hlavní výhody i nevýhody
V hlavní roli finance Družstevní byty jsou atraktivní zejména díky nižší finanční náročnosti na jejich pořízení.… ...

Hobby rudl usnadní spoustu práce doma i na zahradě. Poradíme, jak vybrat ten správný
Zkuste si spočítat, kolikrát jenom za tento rok jste se nadřeli s přenášením těžkých beden, květináčů, pneumatik… ...

Pokládka dlažby na terče: Základní typy terčů
Pokládka venkovní dlažby na terče je v kurzu a objevuje se ve venkovních prostorách mnoha rodinných domů i komerčních… ...

Soutěž o Opel Crossland X se společností LOMAX zná své vítěze!
Společnost LOMAX i přes koronavirová omezení vylosovala šestici výherců, kteří získali hodnotné ceny. Největší… ...

Podpořit přírodu můžete i díky zeleným certifikátům
Možnost podpořit výrobce energie z obnovitelných zdrojů a pomoci čistšímu vzduchu mají nyní i zákazníci Bohemia… ...

Elektrické topení do koupelny – jaké jsou možnosti vytápění?
Při rekonstrukci malé koupelny nemyslete pouze na design, který ji pocitově zvětší, ale především na dosažení co… ...

Slavní čeští architekti: Eva Jiřičná
Náš nový seriál o slavných českých architektech jsme zahájili velikánem Janem Kaplickým. Mezi další slavné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

6 tipů na luxusní nábytek z epoxidové pryskyřice
Pokud se zajímáte o novinky ze světa interiérového designu, jistě jste si všimli nového nábytkářského trendu, který… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...