Chov křepelek zvládnou i začínající chovatelé

Chov křepelek zvládnou i začínající chovatelé

Chov japonských křepelek je stále oblíbenější. Křepelky jsou malé, jejich vajíčka zdravá a chutná, chov navíc není nijak náročný a zvládne ho i začínající chovatel. Stačí velká voliéra, zdravé křepelky a kvalitní krmení. Pojďme se společně zaměřit na chov křepelek v zimě i v létě a na jeho specifika a úskalí, kterými se vyznačuje.

Japonské křepelky – nenáročné na chov

Japonské křepelky jsou nejmenší drůbeží na světě. V našem prostředí se nejčastěji chovají dva typy – nosné a masné brojlerového typu. Křepelky vybírejte podle toho, jestli je budete chovat na vajíčka nebo na maso.

Pokud se rozhodnete pro pořízení křepelek, dbejte na to, aby byly zdravé a v dobré kondici. Ušetříte si tím spoustu starostí. Nejlepší je pořídit naočkované křepelky z komerčního chovu. Také se musíte rozmyslet, jestli váš chov křepelek bude jen kvůli vejcím nebo zda se pokusíte i o odchov.

V malé míře se ale nevyplatí. Pokud chcete chovat jen pát křepelek pro radost, pořiďte je bez kohoutka. Te bývá obvykle konfliktní a mohl by samičky nepěkně poranit. Také nepořizujte křepelky různých barev, i kvůli tomu by se mohly vzájemně šikanovat.

Kde a jak křepelky chovat

Křepelky se často chovají v malých klecích s rošty, to ale rozhodně není ideální. Chov křepelek bude příjemnější a kvalitnější, pokud drůbeži zajistíte dostatečný výběh a především možnost hrabání. Křepelkám se nejlépe daří ve velké voliéře velké alespoň 1x2 metry.

Na dno voliéry dejte mulčovací kůru a smíchejte je s hoblinami. Křepelky budou mít kvalitní podloží, které zajistí pohodlný pohyb ve výběhu. Nezapomeňte přidat do rohu voliéry i misku s hlínou nebo popelem, křepelky se totiž rády popelí. Pokud jim chcete dopřát pohodlí a komfort, za listí nebo větve vám budou vděční.

Křepelka a chov

Chov křepelek v zimě

Křepelky jsou teplomilná zvířata, proto nesmí být vystavena průvanu a okolní teplota by neměla klesat pod 18 °C. Na zimu se musí přesunout do teplejších prostorů. Chov křepelek v zimě také není nijak náročný, stačí klec nebo voliéru přemístit do stodoly nebo jiné hospodářské budovy, eventuálně dílny. Postarejte se o to, aby na ně netáhlo. Působením průvanu mohou i uhynout. 

Dáváte přednost chovu slepic? Postavte si dřevěný kurník

Křepelky a snášení vajec

Japonské křepelky jsou vynikající nosnice. Pokud vás chov křepelek zajímá kvůli křepelčím vajíčkům, potěšíme vás. Jedna křepelka snese za rok i 300 vajíček, ačkoliv v zimním období zpravidla nenese a odpočívá. Japonské křepelky začnou se snášením vajíček už od 8. týdne věku.

Křepelčí vajíčka jsou asi pětkrát menší než slepičí, obsahují ale velké množství vitamínů a minerálů. Současně neobsahují cholesterol, proto jsou zdravější alternativou. Chov křepelek vám přinese radost i zlepšení stravovacích návyků.

Křepelčí vajíčka

Krmení pro křepelky

Aby se křepelkám dobře dařilo, musí dostávat kvalitní krmení. Čistá voda je naprostým základem, krmivo plné potřebných látek a vitamínů je ale také důležité. Můžete pořídit přímo krmné směsi pro křepelky nebo krmte krmivem pro krůty a nosnice.

Čas od času dopřejte křepelkám i domácí stravu bohatou na bílkoviny. Chovatelé doporučují přidávat i mletý hrách nebo vojtěšku. Chov křepelek v zimě klade na krmení trochu jiné nároky. Pro zdraví křepelek je dobré doplnit krmnou směs olejnatými semeny a rozinkami.

Chov křepelek si oblíbíte. Není náročný, křepelky jsou hezký a výsledek v podobě chutných křepelčích vajíček uvidíte prakticky okamžitě. Uvědomte si však, že domácí chov křepelek má být příjemnou zálibou s důrazem na zdraví a důstojný život křepelek. Dostatečně velká voliéra je tak pro chov křepelek důležitá.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...