Chytrá domácnost: hlavní výhody a nevýhody SMART systémů


výhody smart home3

O chytrých domácnostech slyšíme stále častěji. Velký podíl na tom má i rozmach inteligentních spotřebičů a zařízení, které najdeme v nabídce snad všech výrobců. Ovšem vše má své plusy a mínusy, a tak by nebylo dobré mluvit v souvislosti s chytrou domácností jen o výhodách takových systémů. Pojďme se na problematiku SMART zařízení a systémů podívat střízlivým okem a představme si jak výhody, tak nevýhody.

DÁLE NA TÉMA: 5 TIPŮ NA LEVNÁ SMART ZAŘÍZENÍ

Zvýšení komfortu i úspora času

Hlavním důvodem, proč věnovat čas, úsilí a finance do vybudování inteligentní domácnosti, je zvýšení komfortu. Život ve SMART domácnosti přinese pohodlí, a to zejména díky možnosti automatizace a dálkového ovládání. Nemusíte se neustále zvedat k vypínačům nebo termostatům, vše budete ovládat a nastavovat přes mobilní telefon nebo tablet.

U chytrých domácností lze spoustu provozních záležitostí nastavit automaticky, ať už jde o zapínání topení podle časových programů nebo stahování a vytahování stínicí techniky podle intenzity slunečního osvětlení. Kromě zvýšení komfortu vám SMART systémy uspoří spoustu času, který budete moci věnovat svým zájmům, nikoliv provozu domácnosti.

Díky SMART systémům snížíte provozní náklady

Často se zapomíná na to, že chytrá domácnost může vést k výraznému snížení nákladů na provoz. Jak je to možné? Inteligentní systémy jsou vybavené pokročilými systémy regulace vytápění, a tak se spotřebuje jen tolik energie, kolik bude potřeba. Systémy jsou vybavené i kontrolou zavření oken nebo zapnutí osvětlení, a tak se vám nestane, že byste při opuštění domu zapomněli něco vypnout. Pokročilá zařízení jsou vybavená i čidly detekujícími únik vody. Při odhalení úniku automaticky zavřou přívod vody, a tak zabrání vzniku havárie, jejíž odstranění by vás stále spoustu peněz i času.

Chytrá domácnost může být bezpečnostním rizikem

I když jsou chytré domácnosti na obecné rovině bezpečné a ochranu před vloupáním díky možnosti zapojení alarmů a kamerových systémů zvyšují, současně mohou představovat i bezpečnostní riziko. Stále častěji se totiž hovoří o riziku proniknutí do domácí šifrované sítě přes bezpečnostní trhlinu v některém z domácích spotřebičů. Hacker by vás pak mohl teoreticky odposlouchávat nebo by získal přístup k cenným datům. Jak takové riziko minimalizovat? Důležité je používat spotřebiče od ověřených výrobců a do domácí sítě připojovat je pravidelně aktualizované přístroje se zaručenou podporou a certifikací.

Počítejte s vyšší investicí i náklady na servis

SMART Home systém pro řízení domácnosti mohou přinést snížení nákladů na provoz domácnosti. Je však třeba počítat i s výdaji, které používání takových systémů přinese. Kromě toho, že je pořízení rozsáhlého systému vcelku nákladné, je potřeba elektroniku pravidelně servisovat. Životnost je navíc omezená, a tak jednou přijde doba, kdy budete muset řídicí elektroniku vyměnit za novou.

SMART HOME systémy – tabulka výhod a nevýhod

Výhody chytré domácnosti

Nevýhody chytré domácnosti

Zvýšení komfortu

Náklady na pořízení i servis

Přehled o provozu domácnosti

Riziko úniku cenných dat

Zvýšená úroveň zabezpečení

Potřeba vyřešit funkčnost při výpadku proudu

Úspora energie

Hlasoví asistenti stále neumí česky

SMART systémy jsou stále dostupnější

SMART zařízení jsou mnohem dražší než obyčejná

Ovládání domova odkudkoliv

Ne všechna zařízení jsou vzájemně kompatibilní

Moderní způsob bydlení

Větší závislost na technologiích

Neustálý rozvoj a podpora

 

 

Přečtěte si další související články:

publikováno: 21. 5. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.