Chytré osvětlení: první krok na cestě za SMART Home řízením domácnosti


smarthome-osvětlení3

Moderní bezdrátové technologie dnes najdeme v mnoha spotřebičích, které používáme každý den. Láká vás automatizace a dálkový dohled nad domácností, ale nechcete investovat desetitisíce za zbudování rozsáhlého SMART Home systému? Začněte pozvolna a pořiďte si některý z mnoha typů chytrých osvětlení. Snadno je připojíte do domácí Wi-Fi sítě a okamžitě je můžete začít ovládat i bez dalších řídicích systémů nebo elektronických prvků. Pojďme se zaměřit na to, v jaké podobě se chytrá osvětlení vyrábí a co všechno umí.

SMART osvětlení – žárovky, LED pásky i svítidla

Trh s chytrými svítidly se stále rozrůstá. Dnes si můžete pořídit v podstatě jakýkoliv typ svítidla, které umožňuje připojení je SMART Home systému pro řízení domácnosti, případně pro přímé ovládání přes mobilní telefon nebo tablet. Nejjednodušším způsobem je pořízení žárovek požadovaného typu, které v sobě mají integrovaný Wi-Fi vysílač a přijímač. Žárovky můžete našroubovat do patice libovolné lampy nebo stropního svítidla.

Na trhu jsou pak dostupná již hotová SMART svítidla určená pro montáž na strop nebo stěny. Stejně tak existují i chytré stojací nebo stolí lampy, osvětlení do koupelny či nad kuchyňskou linku. V obchodech narazíte také na LED pásky různého výkonu a rozměrů, jejichž možnosti využití jsou takřka neomezené.

Chytré osvětlení můžete ovládat na dálku

Hlavní přednostní chytrých svítidel a žárovek je možnost ovládání na dálku. Nemusíte pokaždé vstávat z gauče a stisknout vypínač na stěně. Stačí, když spustíte aplikaci na mobilním telefonu nebo tabletu a osvětlení zapnete či vypnete z jakéhokoliv místa. Řada svítidel umožňuje plynulou regulace intenzity svitu, a tak si snadno vytvoříte kýženou atmosféru ve vaší místnosti. Výjimkou nejsou ani žárovky, lampy či světla s RGB diodami, u kterých můžete stiskem jediného tlačítka změnit i barvu. Chcete v ložnici nebo koupelně navodit zvláštní atmosféru a vytvořit červené nebo modré osvětlení? S chytrými světly to nebude žádný problém.


Pořiďte si k chytrým žárovkám i SMART vypínače

Většina chytrých svítidel se nedá ovládat pomocí běžných vypínačů (respektive dá, ale při vypnutí již není možné světlo zapnout na dálku). Proto se chytré žárovky a lampy kombinují se SMART vypínači, ke kterým můžete přiřadit libovolný počet zdrojů světla. Chytrý vypínač standardně umístíte na stěnu a naprogramujete přes telefon. Stiskem tlačítka pak můžete rozsvítit třeba všechna světla v místnosti. Některé vypínače jsou vybaveny větším počtem tlačítek, můžete tak měnit různé přednastavené programy, barvy, intenzitu světla – vše je na vás a vašich preferencích.

Pohybové senzory přinesou nové možnosti

Pro propojení svítidel s chytrými vypínači už budete potřebovat některých z tzv. „mostů“, které jsou řídicím systémem všech SMART zařízení a umožňuje jejich vzájemné kombinování. Pokud si takový spojovací můstek pořídíte, můžete k němu připojit i různé pohybové senzory a čidla. Světla se tak po příchodu domů automaticky rozsvítí třeba i v celém domě. Rozblikání lampy na stole pak může signalizovat, že někdo vstoupil do místnosti. Pohybové čidlo si můžete nainstalovat i do poštovní schránky. Rozsvícení některé žárovky nebo změna barvy vás pak upozorní, že máte ve schránce novou poštu.

Buďte kreativní, pracujte s různými režimy a programy

Byla by škoda využívat chytré žárovky, svítidla a lampy jen k dálkovému ovládání. Možností se nabízí nespočet a některé v kombinaci s pohybovým čidlem jsme zmínili výše. Svítidlo můžete například propojit i s programem na předpověď počasí. Když venku začne pršet, lampa se zbarví domodra. Osvětlení můžete přednastavit také podle času. Vybrané žárovky se tak budou rozsvěcovat a zhasínat podle nastaveného času. Když ráno vstoupíte do koupelny, bude už rozsvíceno, případně bude intenzita upravené tak, aby vás světlo moc neoslňovalo. Až vyrazíte na dovolenou, můžete spustit náhodné rozsvěcování a zhasínání světel, aby váš dům působil dojmem, že je stále obydlený.

Moderní technologie vzdáleného řízení a programování domácnosti přináší zcela nové možnosti využití. Dnes jsou chytrá světla už cenově dostupná, a tak se objevují i v běžných domácnostech. Pořiďte si je i vy!

Další články zaměřené na téma SMART Home:

publikováno: 31. 8. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.