Cihlová dlažba dovnitř i ven


Fotolia_57554599_XS

Pokud by se měla ohodnotit odolnost cihlové dlažby podle školní stupnice, dostala by jendičku s hvězdičkou a ještě pochvalu navíc. Pro její použití tedy hovoří nejenom originální vzhled, ale i užité vlastnosti. Charakteristická červená barva se hodí jak ke starším objektům, tak k moderním, a to nejen na venkově.

 

Cihlová dlažba nepatří jen na zahradní chodníky, podlahy do altánů, schody nebo do vchodových prostorů, často se využívá i v interiérech. Její původ je přírodní, a proto plně odpovídá aktuálním trendům, které se ubírají právě tímto směrem.

Jak je to se starými cihlami

I když se na chatách pro stavbu cest využívají cihly ze zbouraných stavení, není to zcela ideální a na exponovanější místa se přímo nedoporučují. Jsou velmi nasákavé a snadno se opotřebují, navíc při vystavení mrazu praskají a drolí se. Pro zužitkování je potřeba důkladná penetrace na co nejčistší a vysušený povrch, která ale stoprocentní výdrž také nezaručí. Navíc se hodí spíše na krytá místa, kde nebudou vystaveny dešti a sněhu. V ideálním případě je vhodné vytvořit také hydroizolaci.

Jiný případ jsou však staré, dvakrát pálené cihly, jenž při poklepání vydávají zvonivý zvuk (označují se jako „zvonivky"). Ty se vyznačují vyšší odolností, a pro podlahy se dají použít bez dalších úprav, a to dokonce na otevřená prostranství.

  • Aby cihlové cesty a podlahy vydržely, je vhodné povrch ošetřit voskem.

Speciální cihlová dlažba – imitace pálených cihel

Cihlová dlažba zažívá v posledních letech renesanci, oproti běžným cihlám má lehce odlišné vlastnosti. Nemusíte se obávat o působení vnějších vlivů, vůči nimž je odolná a tím pádem stálobarevná. Snaží se imitovat nejednotný vzhled, který je tvořen záměrně, stejně jako nerovné okraje. Záleží však druh od druhu, do interiérů se používají většinou sourodé dlaždice s pravidelnými spármi.

Fotolia_35287315_XS 

Údržba

Cihlová podlaha nevyžaduje žádnou speciální údržbu. V interiérech vydrží péči běžnými produkty, kdo by si chtěl dát záležet, může zvolit ekologické čističe. Venku můžete bez obav „wapkovat," tedy čistit pod velkým tlakem. Ze zkušeností je také známo, že neškodí ani úklidové stroje. Po čase se mohou opotřebovat spáry, které je možno doplňovat.

V interiéru i exteriéru s nimi jednoduše vytvoříte venkovský vzhled. V kombinaci se dřevem působí opravdu příjemně. Vybírat můžete z těch, co mají vzhled skvějící se novotou, nebo z těch, které vypadají už značně ošlapaně.
Vždy je také potřeba zvážit, jak moc bude namáhaná – pro schody je potřeba vybrat jinou, než pro příjezdovou cestu pro osobní automobil. Kvalitu prokáže až čas, proto je třeba vybírat důkladně.

 

publikováno: 15. 11. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.