Čím topit: Výhody a nevýhody různých druhů paliv


čím topit a ušetřit

Náklady za vytápění tvoří velkou část rodinného rozpočtu. Od podzimu až do jara se topení téměř nezastaví. Příjemné teplo domova je vykoupeno právě nemalou cenou, která se na účtech za plyn či elektřinu zásadně projeví. Způsobů, jak zajistit vytápění v domech či bytech, je celá řada. Některé jsou úspornější, jiné pohodlnější. Nelze jednoznačně říci, který způsob je nejlepší, protože každá domácnost má trochu jiné požadavky. Přinášíme vám velké srovnání různých druhů paliv, které vám pomůže při rozhodování.

Topení elektřinou je pohodlné, ale drahé

Vytápění domu či bytu elektrických proudem je zpravidla nejdražším způsobem. To ale neznamená, že by se měla tato možnost zcela zatracovat a hned hledat jiné druhy paliva. Existují případy, kdy se topení elektřinou může vyplatit. V první řadě je třeba říci, že vytápění pomocí elektrokotlů nebo elektrického podlahového topení je snadné a pohodlné, navíc bezúdržbové.

Kdy může mít topení elektřinou svůj význam? Především v nízkoenergetických a pasivních domech, u kterých je potřeba dodatečného tepla minimální. Elektrické kotle a přímotopy vynikají nízkými pořizovacími náklady a snadno se regulují, takže mohou být výhodné všude tam, kde je třeba dodat jen minimum tepla.

Vytápění

Když plynový kotel, tak kondenzační

Vytápění plynem patří v dnešní době mezi nejoblíbenější způsob. Při použití kondenzačních kotlů je topení plynem nejen komfortní, ale také levné. Máte-li na svém pozemku přípojku plynu a zapojení nového kotle vás nebude stát příliš úsilí, je pro vás kondenzační plynový kotel ideální volbou. Na rozdíl od starých nekvalitních plynových kotlů využívají ty kondenzační také teplo vzniklé kondenzací spalin, čímž se zvyšuje jejich účinnost a snižují provozní náklady.

Na trhu jsou kondenzační kotle různé účinnosti, samozřejmě platí že čím vyšší, tím úspornější. Oblíbený český dodavatel kotlů Enbra například nabízí moderní kondenzační plynové kotle, které dosahují účinnosti kolem 106 %. Přechodem na kondenzační technologii můžete ušetřit i 20 % nákladů na teplo.

Topení na tuhá paliva je levné, stojí ale spoustu úsilí

I v dnešní době je vytápění na tuhá paliva oblíbené jak v případě mnohých chalup či chat, tak rodinných domů. Topení dřevem ale dá spoustu práce. Dřevo je nutné na pozemek dopravit, připravit jej, nemluvě o potřebě pravidelného přikládání.

Efektivita vytápění a finanční náročnost v tomto případě závisí na mnoha faktorech, od typu technologie po cenu tuhých paliv. V mnoha moderních rodinných domech se stále častěji upřednostňují kotle na pelety, které jsou ekologickým a cenově dostupným druhem paliva. Klasické krby pak v domácnostech slouží především jako doplňkový zdroj tepla a kombinují se s plynovým i elektrickým topením.

Pelety

Investujte do tepelného čerpadla a ušetříte

Nejmodernějším, nejúspornějším a současně velmi pohodlným způsobem vytápění domácností jsou tepelná čerpadla. Dokáží dodat velmi levnou tepelnou energii, kterou získávají z okolního prostředí. Ve srovnání s elektrickým přímotopem vám tepelné čerpadlo ušetří 2/3 nákladů.

Pokud jste doposud za vytápění domu zaplatili například 60 tisíc Kč, při použití moderních tepelného čerpadla byste zaplatili jen 20 tisíc Kč. Ne každý se ale do nákupu TČ hrne, protože jsou pořizovací náklady velmi vysoké a přesahují hranici 100 tisíc Kč. Díky vysoké účinnosti se investice vrátí zpravidla do několika let, na TČ lze navíc uplatnit i některé dotace.

Výhody a nevýhody jednotlivých druhů vytápění

 

Výhody

Nevýhody

Elektrické podlahové topení

Komfort, nízká spotřeba i pořizovací náklady

Vyšší provozní náklady

Elektrokotel

Komfort, jednoduché ovládání, nízká spotřeba i pořizovací náklady

Vyšší provozní náklady

Kondenzační plynový kotel

Vysoká účinnost

Potřeba přípojky na plyn

Kotel na pelety

Nízká cena paliva, ekologičnost

Nároky na spalinové cesty, pracnější obsluha

Krb

Dobrý doplňkový zdroj tepla, příjemné teplo

Nižší účinnost, pracná obsluha, prašnost

Tepelné čerpadlo

Ekologický, moderní a levný zdroj vytápění

Vysoké pořizovací náklady

Propočítejte investice i návratnost topného systému

Pokud plánujete rekonstrukci nebo novostavbu a nevíte, pro jaký systém vytápění a druh paliva se rozhodnout, budete muset začít počítat. Důležité jsou jak pořizovací náklady, tak náklady provozní. Vycházet musíte z energetické náročnosti budovy a také z toho, kolik osob v domácnosti bydlí.

Radiátor

Důležitým faktorem také je, jestli se systém vytápění využije současně k ohřevu vody. Pořízení nákladnějších systémů v čele s tepelnými čerpadly se vyplatí tam, kde je spotřeba tepla vysoká. Pokud naopak topíte minimálně, můžete si vystačit s obyčejným vytápěním na elektřinu, do kterého nebudete muset příliš investovat.

publikováno: 15. 11. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.