G+

 

 

Čištění kuchyňských spotřebičů


Úklid v kuchyni znamená odstraňování mastnoty a často i zanešených spotřebičů. Pro jejich účinný úklid ale existují účinné prostředky.

Na to, že je používáme denně, jim zase tolik pozornosti nevěnujeme. Od kuchyňských spotřebičů očekáváme, že budou věrně sloužit, a bezděčně je pak odsouváme do pozadí. Čas od času je však potřeba pořádně je v rámci generálního úklidu vyčistit a uvést do odpovídajícího stavu. Jak co nejlépe odstranit nečistoty, mnohdy velmi odolné?Úklid kuchyně nepatří zrovna do kategorie oblíbených činností, ovšem není zbytí. Při přípravě pokrmů je třeba, aby bylo čisto, stejně tak je nutné, aby i spotřebiče nebyly zanešeny nečistotami. Pro vyčištění sporáku, lednice nebo mikrovlnné trouby můžete zvolit tradiční postupy nebo využít sílu přírodních přípravků.

Čištění trouby

O tom, že je trouba jedním z nejvíce znečištěných spotřebičů, není pochyb. Proto, aby nebylo čištění noční můrou, se musíte postarat ihned po jejím použitím – ještě když je mírně teplá, vytřete ji hadříkem se speciálním přípravkem na čištěnu trub. Důkladně ji pak vyčistíte tak, že přípravek nanesete na povrch, necháte působit alespoň hodinu a poté setřete.

Ekologické varianty a babské rady k čištění kuchyňských spotřebičů:

  • mastnotu odstraňují přípravky s citrusovým olejem
  • do špinavé trouby nasypte sůl, horkem ji nechte zhnědnout – nasaje mastnotu a poté se snadno vymete či vysaje
  • radikální je použití čpavku v pekáči, který se nechá přes noc v troubě a tím povolí zašla špína
  • na povolení nečistot se dá využít i horká voda: jejím vypařováním by mělo vše povolit a jít lépe odstranit (metodu lze použít i pro mikrovlnné trouby, ideálně ještě s pokrájeným citronem v lázni)
  • sklo lze účinně vydrhnout sodou

Stejné principy se využívají také na sporák – zejména posypání solí. Vhodným pomocníkem je také plastová škrabka na led.

Toustovače, vaflovače

Příprava toustů s sebou přináší i značné znečištění povrchu – komplikací při čištění bývá obava, aby nebyl povrch poškozen. Rozhodně se nedoporučuje používat chemické přípravky, protože potraviny přichází s plochou do kontaktu. Čistí se tedy jen vodou a použitím hadříků. Vyhněte se ostrým předmětům (plastovým, dřevěným i kovovým). Jako prevence se doporučuje povrch lehce vymazat, i když je nepřilnavý.

Čištění lednice

Místo, kde skladujeme potraviny, by mělo být perfektně čisté. Jednou za měsíc se doporučuje otřít je slabým roztokem sava, šetrněji potom vodou s octem nebo jedlou sodou.

  • s lednicí se pojí boj se zápachem. Proti tomu se dá bojovat vložením misky s octem nebo plátky citronu. K dostání jsou i chemické přípravky ve formě tekutiny nebo granulátu.
  • tvorba bakterií se omezí i tím, že se do lednice nebude vkládat teplé jídlo

Čištění varné konvice

O rychlovarnou konvici je potřeba starat se důkladně, aby byla její životnost co nejdelší. Tvoří se v ní vodní kámen, jenž se musí průběžně odstraňovat. Přípravky pro údržbu si můžete vybrat v obchodech (odvápňovače), ovšem levnější variantu si připravíte i v domácích podmínkách. Potřeba je opět ocet nebo kyselina citronová. Obojí se v roztoku nechá přejít několikrát varem a přibližně hodinu působit.
Nevýhodou je možná po krátkou dobu pachuť v nápojích, ovšem organismus nikterak nepoškozuje.

Odvápňovače se dají využít i do dalších spotřebičů – myček na nádobí, praček či žehliček.

Opečovávaní domácí spotřebiče nejen, že budou sloužit déle, než zanedbávaní kolegové, ale budou také nablýskanými vizikami hospodyněk. Pravidelnost v péči pak zaručí, že námahy nebude tolik najednou.

publikováno: 20. 8. 2013
přečteno: 995×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...