Čistička vzduchu dokáže zvýšit úroveň bydlení


Čistička vzduchu dokáže zvýšit úroveň bydlení

Vysoké požadavky na kvalitu vzduchu v domácnosti by měly být stejně samozřejmé jako například dostatek světla či tepla. Zvláště u astmatiků a alergiků je třeba hledat způsoby, jak zbavit ovzduší prachu, alergenů či bakterií. Čistička vzduchu je proto stále diskutovanějším tématem. Pomůže nejen s výše uvedenou problematikou, ale také s nežádoucími pachy.

Čistička vzduchu je považovaná za vybavení, které je schopno ovlivnit komfort celého bydlení. Znečištěné ovzduší a zápach může být příčinou mnoha zdravotních obtíží – od bolestí hlavy, ke vzniku závažných alergií, potížím psychického rázu a poruchám imunitního systému. Říká se, že v interiéru je mnohdy vzduch v horším stavu než ve venkovním prostředí, protože obměna a přísun čerstvého vzduchu, v zimě především, neprobíhá v dostatečné míře. Všechny škodlivé látky se pak hromadí a množí - zejména ve vytápěných prostorech, kde je teplo pro tento rozvoj tím nejlepším zázemím.

Čistička vzduchu s ionizátorem a další druhy

Trh s čističkami obsahuje velmi pestrou nabídku. Čistička vzduchu tak může být jako samotné zařízení, případně kombinovaná. V zásadě se dnes nabízí následující druhy tohoto zařízení, mimo kombinace se zvlhčovačem se jejich rozlišení odvíjí od technologie, která je u nich k procesu čištění zvolena.

  • čistička vzduchu se zvlhčovačem
  • čistička vzduchu s ionizátorem
  • čistička vzduchu s HEPA filtrem
  • čistička vzduchu s ozónovou technologií
  • čistička vzduchu s ultrafialovou technologií

K hojně žádaným typům patří čistička vzduchu s ionizátorem nebo čistička vzduchu se zvlhčovačem, který udržuje v místnosti doporučovanou relativní vlhkost (optimální hodnota v obytných prostorech je přibližně 50 až 60 %). Čistička vzduchu s ionizátorem pouští od ovzduší záporné ionty. Kvalita takto obohaceného vzduchu je přirovnávána k lesům a přírodě obecně. Čistička vzduchu s HEPA filtrem je schopna odstraňovat pevné částice ve vzduchu, ozónová technologie působí jako sterilizátor vzduchu, který tak čistí od virů a bakterií. Čistička vzduchu s ultrafialovou technologií využívá principu ničení všech mikroorganismů. U vybraných druhů čističek je možné požadovanou konfiguraci navolit. Vůbec samotný výběr vhodného zařízení ovlivňuje charakter místnosti, kde je potřeba čističku umístit. Vždy je proto dobré analyzovat konkrétní prostory a odhalit obtíže, které v těchto místech vznikají, a dle toho vybírat technologii, kterou bude čistička vzduchu disponovat.

Čistička vzduchu i ve formě nátěru

Naprostou novinkou oboru je čistička vzduchu, která není elektronickým zařízením, ale speciálním nátěrem. Princip čištění vzduchu je v takovém případě založen na uvolňování čisticích nanočástic, které se nachází ve vnější vrstvě nátěru a zbavují vzduch nečistot. Ten musí být aplikován specifickým postupem. Samotný čistící proces je pak spouštěn běžným denním světlem (UV zářením).

Čistička vzduchu je některými lidmi vnímána jako velký pomocník, jiní ji považují za zbytečnost. Pokud se už pro její nákup rozhodnete, nebojte se šáhnout hlouběji do kapsy. Levnější varianty nejsou zpravidla tak účinné jako ty dražší. Investice do finančně nákladnější čističky vzduchu přinese užitek, vždy však záleží na preferencích a potřebách dané domácnosti. I sebelepší čistička vzduchu nevhodně zvolená bude totiž v konečném důsledku neužitečným zklamáním.

 

publikováno: 17. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.