Cítíte se ráno rozlámaní? Pomoci může zónová matrace


Zónová matrace může být řešením pro vaše problémy s bolavými zády. Zónová matrace využívá kombinace

Přes den namáháme páteř a celkově opěrný systém až přespříliš. Ať trávíte pracovní dobu u počítače, případně jste celou dobu na nohou, v obou případech se to projevuje bolestmi zad, jenž trápí až dvě třetiny populace. Proto je třeba dopřát tělu kvalitní spánek, při němž se může celý opěrný systém zregenerovat. To však nejde bez kvalitní matrace a vyhovující postele.Matrací je na trhu spousta – tvrdé, měkké, z rozličných materiálů… Představme si zónovou matraci, díky níž si nebude muset zdlouhavě hledat nejvhodnější pozici pro spánek. Jednotlivé zóny, což jsou jednoduše řečeno zpevněná místa, poskytnou tělu optimální podporu pro maximální komfort.

Zónová matrace a počet zón

K dostání jsou matrace, jež disponují třemi až sedmi zónami. V tomto případě platí čím více, tím lépe. Tělo podpírají v různých místech, a to tak může uvolněně odpočívat. Zónová matrace využívá principu použití různých druhů materiálů o různé tuhosti. Ty jsou pak sestaveny tak, aby každé části těla poskytly optimální podporu.

Tipy, jak vybrat kvalitní matraci

Vlastnosti zónových matrací

Nejčastěji se setkáte s matracemi z latexu. I jiné zónové matrace jsou kombinovány s latexem, kdy tvoří alespoň jejich jádro. Jedná se o odlehčenou pěnovou gumu, která se perfektně přizpůsobue tvaru těla, protože se přizpůsobí jen v místě, kde je na ni vyvíjen tlak.

Zóny – charakteristika (tabulka)

  Počet  zón Vlastnosti
3  Zpevněna je plocha pro těžiště těla, zbytek je měkký
5  Kromě zóny pro střed těla je vyčleněna oblast také pro kolena a ramena
7  Přechody mezi jednotlivými částmi těla jsou pečlivě odstupňované a propracované: 
 ramena – elastická zóna; záda – měkčí část; bedra – zpevněná část; těžiště – elastická a pružná;  stehna – tužší, oblast kolem – měkká; lýtka, chodidla – měkká část


Pohodlí matrace poznáte, pokud nejčastěji spíte na boku. Takto se zapojí všechny zóny tak, aby poskytly oporu a přizpůsobila se tělu. Právě to je nejdůležitější pravidlo při výběru: matrace se musí přizpůsobit vám, ne vy jí. 

Patro na spaní vytvoří v prostoru místo navíc_Fotolia_29297178_XS

Pro děti nevhodné

Možná si říkáte, že právě dětem a jejich tělům ve vývoji by zónová podpěra prospěla. Opak je ale pravdou. Děti během několika let zónám odrostou a ty se tak budou nacházet zcela jinde, než by bylo třeba. Pro nejmenší tedy raději volte speciální dětské matrace, které jsou vyráběny se všemi specifiky.

Ani zónové matrace nejsou ochuzeny o moderní záležitosti v podobě paměťové pěny či masážního povrchu. Životnost zónových matrací je kolem deseti let, avšak z praxe je známo, že vydrží mnohem déle. Investice do matrace se rozhodně vyplatí – výsledkem bude kvalitní spánek, po němž se neprobudíte dolámaní. 

publikováno: 23. 5. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.