PR článek

ČNB zvedá úrokové sazby. Co to pro nás znamená?


Fotolia_37328950_XS (1)

Česká národní banka v loňském roce zvýšila čtyřikrát základní úrokovou sazbu a v roce 2019 ji bude pravděpodobně zvyšovat nadále. Co to znamená pro nás z hlediska úroků z vkladů nebo o kolik více zaplatíme na hypotékách?


Proč to ČNB dělá?

Hlavním cílem České národní banky je cenová a finanční stabilita. Snaží se o prostředí s nízkou inflací podporující dlouhodobý ekonomický růst České republiky. Změnami úrokových sazeb a dalšími prostředky ovlivňuje ČNB cenu peněz na trhu a tím i inflaci. Inflační cíl ČNB je v současné době 2 %. Tato hodnota je považována za ideální pro cenovou stabilitu ve většině vyspělých zemí.

Inflace a hospodářský růst

Průměrná míra inflace v roce 2018 činila 2,1 %. Jde o třetí nejvyšší hodnotu za posledních 10 let. Na zvýšení inflace tlačí zejména ekonomika na vrcholu hospodářského růst, rychlé zvyšování platů a mezd i relativně slabý kurz české koruny. Zdražením peněz pomocí zvýšené základní úrokové sazby tak ČNB brání přehřátí ekonomiky a tlačí inflaci blíže ke 2 %, což je její inflační cíl.

Úroky z vkladů a úvěrů

Vyšší základní úroková sazba ČNB tlačí na zvýšení úrokových sazeb z vkladů i úvěrů. Pro střadatele se vkladem na spořícím nebo termínovaném účtu by se mělo výhledově zvýšit jeho úročení. Stejně tak dojde ke zvýšení úrokových sazeb z půjček, úvěrů a hypoték.

Jak toho můžeme využít?

Banky obvykle nezvyšují úročení ihned po zvýšení sazby ČNB, ale s určitou prodlevou. Zejména v současné situaci, kdy mají velké množství vkladů, nemůžeme čekat rychle nějaké výrazně vyšší zhodnocení našich peněz u nich uložených. Nebylo by tedy výhodně v tuto chvíli zakládat spoření s pevně danou úrokovou sazbou na několik let dopředu.

Je třeba jasně říci, že úročení vkladů na spořících a termínovaných účtech, která se dnes většinou pohybuje do 0,5 %, zůstane i po zvýšení úrokové sazby výrazně pod úrovní inflace. Sice získáte o něco vyšší úrok, ale i tak se bude díky inflaci hodnota vašeho reálného kapitálu na těchto účtech stále snižovat.

Banky také na spořicích a termínovaných účtech používají celou řadu omezujících podmínek, například na maximální výši vkladu, pro kterou nejvyšší zhodnocení platí. Může se tedy stát, že při inflaci 2 % získáte už tak malý výnos 0,5 % před zdaněním jen na částku například 100 000 Kč a zbytek se vám bude úročit třeba 0,1 % nebo vůbec.

Pokud nechcete čekat na zvýšení pevných úrokových sazeb z vkladů, můžete se poohlédnout po některém z finančních produktů s pružnou úrokovou sazbou, která se mění například podle inflace.

Naopak pokud chcete například investovat do nemovitosti pomocí hypotéky, je výhodné si zafixovat současnou úrokovou sazbu na delší dobu, protože tyto sazbu budou v nadcházejících letech pravděpodobně dále růst.

Co nás čeká v roce 2019?

Česká národní banka sleduje vývoj ekonomiky, zvyšování platů, směnného kurzu České koruny a dalších parametrů a podle nich bude postupně zvyšovat základní úrokovou sazbu. Může se rozhodnout pro jedno zvýšení, dvě nebo i tři, pravděpodobně opět o 0,25 %.

Komerční banky a stavební spořitelny budou výnosy z vašich vkladů i úroky z úvěrů včetně hypoték upravovat nejen podle měnící se základní úrokové sazby, ale také podle množství vkladů, které mají k dispozici a podle konkurenčního tlaku na finančním trhu. Obecně lze očekávat další zvyšování úroků na hypotékách a pomalé zvyšování úroků z vkladů, jež se budou i v příštích letech pohybovat pod úrovní inflace.

Pokud nechcete riskovat, že vložíte své peníze na nízko úročený spořicí účet a ještě k tomu v nevhodnou dobu nebo prováháte nejlepší čas pro pořízení hypotéky, ozvěte se nám. Pomůžeme vám řídit vaše investice tak, jak vám bude nejlépe vyhovovat z hlediska výnosů, času i míry rizika.

publikováno: 4. 2. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.