Co dělat při rušení nočního klidu?


Fotolia_29840986_XS

Toužíte lehnout si do postele a v klidu zapomenout na náročný den. Ve vašich představách se odehrává tato slastná chvilka stokrát dokola, ovšem realita začíná nabírat nepěkných rozměrů: hluk sousedů, kolemjdoucí, hluk z dopravy a výrobních podniků. To vše může nabourat plány na prožití klidné noci. Nenechte si to líbit, na noční klid máte nárok.

Brát ohledy na okolí by mělo být samozřejmé, bohužel v mnoha případech se tak neděje. Rozmezí mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ranní by mělo být tou dobou, kdy si můžeme užívat ztichlé ulice. Současnost tomu však příliš nepřeje – hlučné akce, společnosti i sousedé umí pěkně znepříjemnit život.

Diskotéky, kluby, ale i sousedé

Bydlíte-li v centru města, pak z pátečních a sobotních nocí máte pravděpodobně jiné zážitky, než je skvěle prožitá party. Nařízená hranice maximální výše decibelů je často překračována. Tento limit má hranici 40 dB, u produkce hudby je ještě o 5 dB přísnější. Praxe v ochraně před hlukem však v našich končinách pokulhává.

To stejné se odehrává také s hlasitými sousedy, problém nastává nejčastěji v panelových domech, ale nevyhnou se mu ani lidé žijící v odlehlejších oblastech. Stejně jak mohou obtěžovat večírky, jež se protáhly do pozdních hodin, je nepříjemná i vrtačka vytažená před východem slunce. Některé spory se pak mohou táhnout roky a být velmi nepříjemné.

Fotolia_41144019_XS

Pokud máte podobné zkušenosti i vy, a rozhodli jste se je konečně řešit, pak vězte, že v této věci má hlavní slovo krajská hygienická stanice. Na ni se obraťte se stížností. Předtím si ale řádně nastudujte místní vyhlášky a nařízení, jež mohou právě noční klid drobně upravovat. Pokud nic takového nenajdete, zapojte i městský úřad. Pravděpodobně nejste sami, komu ruch vadí, a proto čím více podpisů pod stížností bude, tím bude vážnější.

Rušení nočního klidu - postup při stížnosti

Je-li hluk už neúnosný, zakročte. Majitelům diskoték, barů a klubů hrozí pokuta až do výše dvou milionů korun, a to už není žádná legrace, takže hlasitost hudby si při dalších produkcích rozmyslí.

Rušení nočního klidu, ať už jednorázové nebo permanentní, není příjemnou záležitostí. V ideálním případě se vše dá vyřešit domluvou. Skutečnost je ale často jiná a na bujarý život nebo přílišnou akčnost sousedů si musíte posvítit skrze paragrafy – takový spor se ovšem může táhnout léta a nemusí dospět k pozitivnímu výsledku. S potížisty bývá těžké pořízení, za klidnou noc to ale přeci jen stojí.

 

publikováno: 5. 9. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.