Co je průkaz energetické náročnosti budovy?


Fotolia_32649410_XS

Evropská unie přináší pro majitele domů, bytů a dalších budov novou povinnost, která začne platit od příštího roku. Jedná se o nutnost vlastnit průkaz energetické náročnosti, pokud budou chtít dům prodat nebo pronajímat. Systém informující o spotřebách energie konkrétní stavby funguje v České republice již od roku 2009, kdy se stal průkaz energetické náročnosti povinností pro všechny novostavby, rekonstruované nemovitosti a budovy nad 1000 m2.

Nově bude průkaz náležet k jakémukoliv bytu nebo domu, aby se mohl budoucí majitel či nájemce dozvědět vše podstatné o nákladech na provoz, například ohledně vytápění či ohřevu teplé vody. O výdej průkazů se budou starat certifikovaní odborníci, tedy auditoři či stavební inženýři evidovaní v České komoře inženýrů a techniků nebo vlastnící oprávnění přímo od Ministerstva průmyslu a obchodu.

Průkaz energetické náročnosti bude stát i několik desítek tisíc korun

Cena za průkaz se bude odvíjet především od velikosti dané budovy a také náročnosti celkového vyhodnocení. Majitelé běžných rodinných domů by měli počítat s výdajem v rozmezí 3 000 až 5 000 Kč. U bytových jednotek se výsledná cena může vyšplhat až na desítky tisíc korun. Stěžejní pro zhodnocení budovy bude kvalitní stavební dokumentace. Vydání průkazu by nemělo trvat déle než 5 pracovních dní.

dreamstimefree_54520

Jaké informace průkaz obsahuje?

Už na řádcích výše bylo stručně nastíněno, jaké informace bude průkaz předkládat. V celkovém náhledu bude vlastně hodnocením, které bude zahrnovat výpočty týkající se roční spotřeby energie na vytápění i chlazení, dále na větrání, přípravu teplé vody i chod osvětlení. Stejně jako u elektrických spotřebičů, i zde budou pro lepší orientaci v této problematice sloužit energetické třídy – označené písmeny A až G. Bližší seznámení s tím, co které písmeno značí, přináší následující tabulka:

Označení

Popis energetické třídy

A

mimořádně úsporná

B

úsporná

C

vyhovující

D

nevyhovující

E

nehospodárná

F

velmi nehospodárná

G

mimořádně nehospodárná

Jak je zřejmé, nejvíce úsporné jsou budovy spadající do kategorie A. Tam lze povětšinou zařadit pasivní domy, o kterých se vše podstatné dozvíte v článku "Nízkoenergetické domy se vyznačují především malými náklady na vytápění".

Proč je průkaz energetické náročnosti budovy povinný?

Důvod, proč se průkaz energetické náročnosti budovy, stane od následujícího roku povinným dokumentem při pronájmu nebo prodeji, souvisí s celkovou snahou snižovat emise CO2 a taktéž spotřebu energií. Komplexní hodnocení domů a bytů tak dá možnost snadněji a rychleji realizovat úpravy vedoucí k naplnění představ o nízkoenergetickém provozu domácnosti. Úspornost budovy se také bude promítat do procesu znaleckého oceňování budov, kdy za hodnotnější se samozřejmě budou považovat domy v třídách A až C.

6208630942_e2651a6aa5

Průkaz energetické náročnosti budovy dává možnost kupujícím či budoucím nájemcům nemovitosti si dopředu rozmyslet, zda se jim plánovaná investice vyplatí a jak bude finančně náročný provoz daného domu nebo bytu. Každý tak bude mít jasnou představu o tom, jaké bude jeho bydlení i z hlediska nákladů.

 

publikováno: 3. 4. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.