G+

 

 

Co je třeba udělat pro správné přezimování muškátů?


muskatyy

Muškáty jsou jedny z nejoblíbenějších trvalek, jimiž si lidé zdobí své domovy. Jsou k vidění především na balkonech, terasách, zahradách, v pergolách a na oknech. Každý pěstitel však v této době musí řešit jejich zazimování. Přichází doba větších mrazů, která muškátům škodí. Venku tyto oblíbené rostliny zimu bez úhony nepřežijí. Jak tedy na přezimování muškátů?

Správně by se s přípravou na přezimování muškátů mělo začít již koncem léta. Nevěšte ovšem hlavu, když jste zapomněli. Pokud se do toho pustíte co nejdříve i nyní, určitě se vám podaří se o rostlinky postarat dobře a na jaře vám budou opět dělat radost. Muškátů (pelargonií) je několik druhů. Nicméně metoda při přezimování je v podstatě u všech stejná.

Základ pro přezimování muškátů = vhodné umístění

Je zcela jasné, že největším nepřítelem muškátů je v zimě mráz. Proto vůbec prvotním krokem celého procesu je hledání vhodného místa, kde je uskladníte. To musí být suché, světlé (aby mohly muškáty vegetovat) a ideálně se stálou teplotou vzduchu mezi 10 až 15 °C bez průvanu. Jestliže máte takovéto místo připravené, máte v otázce přezimování muškátů napůl vyhráno.

muškat

Rostlinky je třeba zastřihnout

Vyplatí se muškáty na zimu seříznout, klidně i na třetinu jejich velikosti, dbejte však na to, abyste neporušili základní větvení. Vždy je nutné rostliny důkladně prohlédnout a odstranit z nich uschlé nebo nějakou chorobou napadené části, a to jak květy, tak i listy. Poté máte v postupu přezimování muškátů na výběr. Někteří pěstitelé doporučují nechat je v jejich květináči či truhlíku, jiní se spíše přiklánějí k variantě odebrat z květináče zeminu, nechat kořínky proschnout a zasypat je rašelinou nebo pískem. muskCo se týče zálivky při přezimování, určitě to s ní nepřehánějte. Bohatě stačí, když se muškáty zalévají jednou za 1 až 2 měsíce podle toho, zda je substrát vlhký, nebo už vysychá. Proto nezapomínejte na kontrolu. 

Nejčastější chyby při přezimování muškátů

Abyste se na jaře dočkali opět krásných barevných muškátů a mohli se jimi chlubit za oknem, na balkoně nebo třeba terase, je dobré vyvarovat se některým častým chybám. Zde je jejich stručný výčet:

  • Ze studeného místa do přetopeného bytu: dejte si pozor na to, abyste muškáty nepřenesly z chladné terasy rovnou do svého domova, kde pracuje topení na plné obrátky. Teplotní šok by muškátům hodně uškodil, mohly by až uhynout.
  • Tmavé prostory bez světla: i když máte místo ve sklepě, zvažte, zda zrovna to je pro přezimování muškátů ideální. Potřebují přirozené světlo alespoň v minimální míře. Jinak začnou pomalu skomírat a uvadat.
  • Přelévání: mnoho vody v zimě škodí. Přelévané muškáty uhnívají a tvoří se u nich plíseň. Než začnete zalévat, přesvědčte se, zda je to opravdu potřeba.

muskkaatyy

Vydařené přezimování muškátů se na jaře vrátí v podobě silných, kvalitních a krásných rostlin. Proto se určitě vyplatí věnovat těmto oblíbeným trvalkám trochu té péče, která rozhodně není nezvládnutelná. Přezimování muškátů zvládnete snadno, jde jen o to nepromeškat správnou chvíli, která právě nastala.

 

publikováno: 6. 11. 2012
přečteno: 11344×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...