PR článek

Co nás v letošním roce čeká na hypotečním trhu?


cover_hypote_ka a refinancova_ni_ jsou jednoduche_

Už vás nebaví platit vysoké částky za pronájem, raději byste konečně bydleli ve vlastním? Máte nejvyšší čas si hypotéku sjednat! V následujících měsících totiž lze očekávat, že banky budou opatrnější a úrokové sazby se zvýší.

Celým světem hýbe další vlna koronavirové pandemie, která hypotečním trhem značně zahýbala. Ani ti největší optimisté asi neočekávali, že v době, kdy mnoho lidí přijde o část příjmu, někteří dokonce o celý, se zájem o hypotéky razantně zvýší. Co za tím stálo a jaké jsou výhledy pro rok 2021?

Česká ekonomika se propadá, zájem o hypotéky ale roste

Loňský rok lámal rekordy, byly dokonce překonány rekordní roky 2016 a 2017. Průměrná výše hypotéky se blížila v říjnu 2020 částce 2,9 milionu, což je zhruba o necelých 600 tisíc víc než o rok dřív. Svůj podíl na tom jistě mají i sazby hypoték, kdy se některé z bank dostaly pod 1,5 procent ročně.

Dalším důvodem, proč si lidé v roce 2020 pořizovali nemovitost je i skutečnost, že si u hypoték uzavřených do 31. 12. 2020 mohli ze základu daně odečíst úroky až do výše 300 tisíc korun. U hypoték sjednaných 1. 1. 2021 a dál došlo ke změně, maximální výše odpočtu je 150 tisíc korun.

Hypoteční trh

Jaký je výhled pro rok 2021?

Podle Veroniky Hegrové, finanční specialistky Hyponamiru.cz se dá v roce 2021 očekávat určité ochlazení hypotečního trhu.

„V letošním roce očekávám postupné zdražování hypoték. Již několik týdnů před koncem loňského roku jsme se dostali na úrokové dno, kdy některé banky nabízely hypotéky i za méně než 1,5 %. Poptávka po kvalitních nemovitostech bude velmi silná i v roce 2021, vyšší zájem osobně očekávám u rekreačních objektů a zahrad. Rekordní celkové objemy poskytnutých hypoték v roce 2020 tak letos zřejmě nepřekonáme," odhaduje.

Nad mnoha lidmi se vznáší otazník nezaměstnanosti

To, jak budou firmy po ukončení podpůrných vládních programů propouštět, můžeme zatím jen odhadovat. Nezaměstnanost roste pozvolna, dá se očekávat, že v roce 2021 dosáhne hodnoty kolem 4,6 procent, tedy kolem 338 tisíc nezaměstnaných.

„Tento scénář je třeba brát jako optimistický, protože vychází z údajů známých na začátku září 2020, tedy ještě před vypuknutím druhé vlny pandemie. Nezaměstnanost se tak pravděpodobně dostane na vyšší hodnoty. Rozhodující bude, jak rychle se podaří dostat pod kontrolu šíření nákazy a uvolnit přísná vládní opatření brzdící českou ekonomiku," doplňuje Veronika Hegrová.

Hypoteční trh

Banky budou i nadále obezřetné

Ekonomická nejistota, která už nějakou dobu trvá, donutila banky ověřovat si bonitu žadatele detailněji, stejně tak se bere ohled na obor, ve kterém žadatel pracuje. Banky si už během první vlny pandemie vytvořily seznam profesí, které to s kladným vyřízením žádosti o hypoteční úvěr nebudou mít vůbec snadné. Patří tam zejména osoby pracující v cestovním ruchu, pohostinství, kultuře a volnočasových aktivitách.

Kromě podrobnějšího zkoumání příjmů žadatele banky přistoupili také k opatrnosti na poli odhadování cen nemovitostí. Tu často ohodnotí na nižší částku, než jaká je její skutečná aktuální hodnota. Pro žadatele to znamená potřebu větších úspor, které pokryjí rozdíl mezi kupní a odhadní cenou nemovitosti, případně do zástavy přidat další nemovitost.

publikováno: 20. 1. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.