Co se starým oblečením? Prodat, darovat nebo recyklovat


Fotolia_60312044_XS

Hromadění oblečení ve skříních vždy jednou za čas přeroste únosnou mez a je potřeba starší a nenošené kusy ze skříní či šaten vytřídit. Nemusí to být jen z důvodu rozmařilosti, ale i kvůli tomu, že materiál dosloužil. Víte, kam patří starý textil a co s ním dělat? V některých městech už začal jeho sběr, stejně jako je tomu u jiných recyklovatelných materiálů.

 

I když skříň praská ve švech, nejedna žena si někdy povzdechla, že nemá co na sebe. Mezi garderóbou ve skříních pak přibývají stále nové věci, přičemž ty starší zapadají do nižších pater skříně, až upadnou do zapomnění. A přitom by se toho s nimi dalo vymyslet tolik...

Darování oblečení či jeho "dědění"

Dědění věcí není mezi dětmi zrovna oblíbené, ale čím jsou potomci starší, tím jsou radši, že mají sourozence, ideálně pak ve stejné konfekční velikosti. Půjčování oblečení, darování a výměny tak mohou čile probíhat. Nepříliš využívanými věcmi lze podarovat i kamarádku nebo kolegyni, u některých kousků třeba i maminku (pánové změní pohlaví, ať jsme korektní a spravedliví). Daný kousek šatníku tak nebyl pořízen zbytečně a ještě ještě někomu udělal radost...

Jinou variantou je odnos na charitu, případně do dětských či azylových domů. Pozor, aby šatstvo bylo zachovalé – hadry neužije už nikdo. V mnoha městech jsou k tomuto účely přistaveny i sběrné kontejnery.

Výměna nebo prodej oblečení

Další variantou je nabízení oblečení na serverech k tomu určených. Připomínají burzu a směnit nebo prodat se na nich dá téměř cokoliv. Důležitá je odpovídající cena – na starých kouscích se už nesnažte vydělávat, jinak vám ve skříni zůstanou navždy.

ppp_1600x900ms 

Internetové bazary jsou v podstatě takové second handy v online podobě. Kdo elekotronickým médiím neholduje, pak může zkusit využít i běžné kamenné sekáče, kdy některé z nich přibírají věci do komise

Recyklace textilu

Je zbytečné, aby se oblečení objevovalo ve spalovnách nebo na skládkách, avšak kontejnery na textil nejsou příliš rozšířené, i když v některých místech se objevují. Oblečení se z nich vyjme, to lepší slouží dál, zbytek se předá k likvidaci či recyklaci. Recyklace textilu je složitým procesem (kvůli mnoha druhům materiálů), který navíc není úplně ideální. 

Recyklovaný textil se pak vyžívá nejčastěji jako izolace, méně už potom jako vycpávkový materiál nebo hadry.

Textilu, který zbytečně skončí ve spalovnách, je drtivá většina. Přitom s mnoha kousky by se dalo naložit mnohem užitečněji. Konzumní styl života a hromadění věcí však dává vzniknout právě trendu recyklace textilu, který je stále rozšířenější a dá se předpokládat, že v budoucnu jeho význam ještě poroste.

publikováno: 22. 1. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.