Co všechno zvládne kultivátor?


Fotolia_32336660_XS

Způsobů, jak se starat o zahradu a pozemek, je celá řada. Abyste si však potřebné práce ulehčili, vyplatí se pořídit si nářadí, nástroje a další pomocníky, s nimiž vše půjde snadněji a rychleji. Do této skupiny patří i kultivátory. Ty toho zvládnout opravdu hodně. Dočíst se o tom můžete na následujících řádcích.

Kultivátory bývají nazývány i rotavátory a obstarají téměř všechny náročné práce s půdou. Od kypření a provzdušňování až k zapravování hnojiva nebo rozrývání tvrdých hrud. Základem konstrukce je z hlediska odváděné práce ústrojí, ve kterém se nachází systém nožů, obdobně jako tomu je u méně výkonných vertikutátorů. Co tyto nože v půdě dělají? Zabodávají se do ní.

Kultivátory mohou sloužit i všestranně

Podle toho, jak je daný kultivátor zkonstruován a jaký má výkon, lze rozlišit to, k čemu je určen. Některé přístroje se tak využívají jen k jednomu účelu, jiné hned k několika. Složitá kombinovaná zařízení pak mohou plně nahrazovat i jiné pomocníky, co se obvykle při údržbě pozemku užívají. Rozhoduje také velikost, protože s některými typy kultivátorů se vejdete i do malého prostoru skleníku. Menší kultivátory mají povětšinou motor o objemu do 35 ccm, ty větší pak okolo 50 ccm. kultiBudete-li požadovat odpovídající výkon na rozlehlý pozemek, prodávají se i kultivátory s motorem nad 150 ccm. A co konkrétně tedy kultivátory umí?

  • obdělávat půdu
  • odstraňovat plevel
  • připravovat půdu pro sadbu
  • vertikutovat
  • rýt
  • zapracovávat hnojivo
  • mísit jednotlivé druhy půdy
  • zařezávat okraje trávníku

Tipy pro výběr kultivátoru

Když se rozhodnete kultivátor pořídit, měli byste zvažovat nejen technickou specifikaci přístroje, ale také prostředí, ve kterém ho chcete používat, tedy co všechno s ním chcete obstarávat. Nemá smysl investovat do výkonného stroje, když máte u domu jen malou zahrádku s jedním záhonem. Mimo to je důležitý i typ půdy, kterou bude kultivátor obdělávat. V tomto případě dbejte především na typ žacího ústrojí a postavení nožů. Pro písčité a lehké půdy využijete nejlépe pravoúhle zakřivené nože. U těžších a neprostupných půd jsou lepší kopinaté nože v kypřicím hvězdicovitém systému.

kultii

Kultivátor je velký pomocník, který se v každém případě osvědčí. Dobře opracovávaná půda je předpoklad krásného trávníku, co si na pozemku přeje snad každý, kdo chce mít ze zahrady místo nejen praktické, ale také hezké. Nezapomeňte ale na to, že kultivátor není jediným přístrojem, co vám s péčí o pozemek pomůže. Důležitá je i sekačka, s jejím výběrem vám radíme v článku ZDE.

 

 

publikováno: 11. 9. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.