Čtenářský koutek, aneb jak zařídit místo pro čtení


Fotolia_56834467_XS

České děti kouzlo knih objevují zřejmě až s věkem. Jinak se totiž nedá vysvětlit to, že naše ratolesti čtou jen sporadicky, ale u dospělých je naopak čtení na předních příčkách zájmů. I když cena knih stále stoupá, rok od roku se jich prodává více. Je skvělé číst si ve vaně nebo u televize, ale mít koutek, kde se oddáte jen knize, je relax k nezaplacení.

 

Mnozí tvrdí, že knihy tvoří domov. Bez nich by si nedokázali představit útulný obývací pokoj a zaplňují třeba celou stěnu. Pro zřízení čtecího koutku jich však nemusíte vlastnit stovky.

Hlavně dostatek světla

Na knihovnu není potřeba vyčlenit celou místnost, postačí vysoké police, v nejlepším případě uzavíratelné kvůli prachu, nebo jen různé chytré způsoby uložení knih (do taburetů a podobně). Ty mohou být pro malé prostory důmyslně vtipné nebo jednoduché a nekomplikované.

Ani se zařizováním si není potřeba zbytečně dělat starosti. Pro to, aby se dobře četlo, je potřeba dostatek světla, ideálně toho přirozeného. Umístit křeslo, sofa nebo pohovku pod okno je tak optimální řešení. Pro tmavé zimní večery se pak neobejdete bez pořádného umělého osvětlení. Vhodné by bylo umístit bodové osvětlení nasměrované do stěny a hlavní světelný zdroj, jehož barva bude co nejpodobnější přirozenému světlu.

  • okno a denní světlo není bezvýhradní nutností
  • pro čtenářský koutek se často využívají široké parapety
  • nezapomeňte na polštáře, díky kterým si uděláte maximální pohodlí

Raději klid nebo ruch?

Někdo má raději absolutní klid, jiný poslouchá u knihy ještě hudbu – záleží na každém, jak je zvyklý. Rušit však nemusí jen zvuky, ale i vybavení a barvy. Čtecí koutky by měly být zařízeny v neutrálních odstínech, které nepoutají pozornost a dovolí očím soustředit se jen na stránky. Mezi vhodné barvy patří smetanová, béžová nebo okrová. Pro materiály potahů volte přírodní, které jsou sázkou na jistotu.

Výrazné barvy naše smysly nenechají vydechnout a soustředění bude mnohem složitější.

Rušivě působí i spousta zbytečných dekorací a nábytku. Bohatě stačí odkládací stolek s vázou nebo suchou vazbou a mísa s ovocem či sladkostmi. Obrazy na zdech by také neměly být moc výrazné, aby zapadly do celkového charakteru prostoru.

Světlé odstíny budou připomínat severský styl, avšak chladně skandinávské rozhodně nebudou. Jemné barvy uklidňují mysl a dostávají ji znovu do rovnováhy. V takovém prostředí si užijete napínavé thrillery i sladkou romantiku...

publikováno: 1. 11. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.