Čtyři tipy, jak úspěšně zvládnout stěhování


Čtyři tipy, jak úspěšně zvládnout stěhování

Našlo by se asi jen málo lidí, kteří v životě nikdy nemuseli řešit stěhování do jiného bytu nebo domu. Představa stěhování je pro mnohé synonymem hororu, protože je s ním spojena spousta starostí. Chaos, to je povětšinou slůvko, které je při stěhování nejčastěji vyslovováno. Jak se mu vyvarovat, a zvládnout tak stěhování bez zbytečného stresu?

Na samotný proces stěhování věcí do cílového místa si můžete najmout odborníky, avšak balení se tak jako tak nevyhnete.  I když je nutno podotknout, že některé firmy nabízejí možnost kompletního stěhování, které zahrnuje právě i balící, případně úklidové a přípravné služby v novém bydlišti. Nechcete-li však nechat cizí lidi prohrabovat vaše osobní věci, budete si muset celou cestu za novým bydlením při stěhování projít sami. Aby nebyla příliš trnitá, můžete se inspirovat následujícími radami, které shrnují zkušenosti provázející stěhování už dlouhá léta.

1/ Sepište si harmonogram stěhování

Situaci, kdy bezcílně bloudíte bytem či domem a nemáte ponětí, zda začít balením hrníčků, nebo se spíše pustit do vyklízení poliček s DVD disky, se můžete úspěšně vyhnout. Stačí si vše naplánovat s dostatečným předstihem. Nepochybujte o svých organizačních schopnostech, sedněte si a sepište veškeré údaje, které ke stěhování a novému bydlení máte. Poté těmto informacím přizpůsobte plán, jak bude celé stěhování probíhat. Příhodný je i náčrt přibližného rozmístění nábytku v novém obydlí.

2/ Sežeňte si pro stěhování dostatek obalového materiálu

Budete-li stěhování věcí přenechávat příslušné firmě, většinou bude schopná vám poskytnout i potřebné obaly. Pokud takové služby nenabízí, nebo si stěhování budete provádět sami, bude potřeba sehnat krabice, tašky, přepravky, pytle, provázky a lepící pásky s dostatečným předstihem. Pamatujte i na možnost, že se krabice může při stěhování roztrhnout, přepravka rozbít a pytel rozpárat. Proto mějte rezervu, abyste případné škody mohli při stěhování ihned vyřešit. V opačném případě riskujete, že si ve věcech uděláte nepořádek, protože je budete rozmisťovat mimo vytyčený plán.

„Vhodná je i balící fólie, kterou si při stěhování usnadníte balení nábytku.“

3/ Při stěhování dejte pozor na přehnaně těžké krabice a viditelně je označte

I když byste nejraději měli věci logicky uspořádány, nezapomínejte na to, že se s nimi někdo bude při stěhování nosit. Pokud byste krabici celou naplnili těžkými knihami, vzpomínali byste na stěhování jako na pekelná muka doznívající v podobě několikadenních bolestí zad. Balte tedy s rozvahou – těžší věci napůl s lehkými. Důležitý je i zřetelný popis. To vám po stěhování vybalování v novém obydlí velmi usnadní. Pokud budou v krabici křehké věci, napište tuto skutečnost na víka s výstrahou, že je třeba s krabicí zacházet opatrně.

„S balením začněte nejpozději týden před termínem stěhování.“

4/ Při stěhování začněte nejprve s nejméně využívanými věcmi

Co se týče systému, čím při balení začít, nejprve řešte věci aktuálně nevyužívané nebo málo používané. Do stěhování vám určitě nebude chybět většina knih, sezónní oblečení nebo zřídka využívaná elektronika. V den předcházející samotnému stěhování si zabalte krabici nebo zavazadlo, kde budete mít základní věci denní potřeby. To znamená primární pomůcky pro všední hygienu, dále oblečení, nabíječky mobilních telefonů apod. Samozřejmostí je mít při stěhování po ruce doklady a klíče. Rozměrný nábytek a další velké věci převážejte tak, aby bylo možné je po stěhování vybalit a umístit víceméně jako první. Do místností, co jsou zaskládány spoustou krabic, tašek a pytlů se opravdu velmi těžce vchází s lednicí nebo šatní skříní.

Říká se, že je lepší vyhořet než se stěhovat. Pokud se ale na stěhování dobře připravíte, nebudete mít důvod strachovat se, jak to celé dopadne. Základem je důmyslné zabalení věcí, které nebude postrádat logiku a usnadní následné zabydlení se. Na celé stěhování si vyčleňte dostatek času a neztrácejte hlavu, když to nepůjde tak rychle, jak jste si představovali.

 

publikováno: 22. 8. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.