Dálniční známka 2020 – vše, co o ní potřebujete vědět


dálnice

Je osobní automobil nedílnou součástí provozu vaší domácnosti? Pokud kromě krátkých cest po okolí pravidelně vyrážíte i na delší trasy po republice, pak budete i v příštím roce potřebovat dálniční známku. Připravili jsme pro vás podrobný článek, ve kterém se věnujeme všemu, co s dálniční známkou pro rok 2020 souvisí. Udělejte si jasno o tom, kolik vás bude stát, kdy začíná a přestává platit nebo kam ji umístit. Zaměříme se i na to, v jakých případech pro jízdu na dálnicích platný kupón nebudete potřebovat.

Dálniční známka 2020 platí už od prosince letošního roku

Pokud jste letos roční dálniční známku nepotřebovali a zvažujete její pořízení až pro další kalendářní rok, možná vás potěší, že její platnost začíná již od 1. prosince 2019. Už tento měsíc tak můžete bez obav s novou dálniční známkou vyrazit na placené úseky dálnic. Dálniční kupón je navíc platný až do posledního ledna následujícího roku. Pokud tak naopak vlastníte ještě letošní známku, bez rizika postihu můžete po dálnicích korzovat až do 31. ledna. Nemusíte mít strach, že byste pořízení nové známky nestihli – času na to máte ještě dost. Ve skutečnosti můžete využívat jeden roční dálniční kupón celých 14 měsíců.

Pravidla ani cena dálničních známek 2020 se nemění

Máte-li v plánu pořídit novou dálniční známku pro rok 2020, počítejte se stejnými pravidly i cenami jako doposud. Systém dálničních kupónů se má měnit až od roku 2021, kdy se plánuje spuštění elektronického mýtného, které se bude týkat i osobních automobilů. Na novinky a legislativní úpravy vás v průběhu příštího roku včas upozorníme. A kolik tedy za novou dálniční známku zaplatíte? Cena se odvíjí od doby platnosti, a to:

  • Cena celoroční dálniční známky – 1500 Kč
  • Cena měsíční dálniční známky – 440 Kč
  • Cena 10denní dálniční známky – 310 Kč

Jednotlivé typy kupónu se liší vzhledem

Aby byly dálniční kupóny pro policejní hlídku na první pohled rozpoznatelné, liší se barvou i tvarem. Dálniční známky pro rok 2020 jsou žluté, fialové a červené. Konkrétní podoba jednotlivých kupónů je následující:

  • Celoroční dálniční známka 2020 – žlutý trojúhelník
  • Měsíční dálniční známka 2020 – fialový čtverec
  • 10denní dálniční známka 2020 – červený kruh s modrým rámováním

Všechny typy dálničních známek jsou vybaveny bezpečnostními prvky, která mají za úkol zabránit padělání. Každým rokem se objeví řada padělaných kupónů, proto buďte při jejich nákupu obezřetní. Dálniční známky nakupujte jen u ověřených prodejců, například na benzinových pumpách, pobočkách pošt, u hraničních přechodů nebo v některých supermarketech. Cena je stanovená pevně. Nikdy nekupujte již použité dálniční známky!

Bez kontrolní části je dálniční známka neplatná

Při nákupu a lepení nového dálničního kupónu nezapomínejte na to, že se skládá ze dvou dílů. Prvním dílem je nálepka, která se umísťuje na čelní sklo zevnitř do pravého dolního rohu. Druhý díl je kontrolní a musí být pečlivě uschován. Samotná nálepka je bez druhého kontrolního dílu neplatná. Na obou částech dálničního kupónu musí být vyznačená SPZ vozidla a sériové číslo se musí shodovat. V případě 10denních a měsíčních kupónů musí být na známkách vyznačená platnost.

Čtěte také: Na dovolenou do zahraničí autem

Na motocyklu po dálnicích i bez známky

Patříte-li mezi hrdé majitele motocyklu a chcete čas od času vyrazit i na české dálnice, pak vás potěší, že dálniční známku nebudete potřebovat. To však platí jen na dálnicích v ČR, na podmínky v ostatních státech se informujte vždy předem. V většině zemí musíte mít dálniční kupón, případně platit mýtné i na dvoustopá vozidla.

Dálniční známku musí mít pro jízdu po zpoplatněných úsecích dálnic všechny osobní automobily s hmotností do 3,5 tun. Vozy přesahující toto hmotnost musí platit elektronický mýtné.

Za jízdu bez kupónu hrozí vysoké pokuty

Jízda po dálnici bez platného dálničního kupónu se nevyplatí. Pokud bude při silniční kontrole odhalena neplatnost, hrozí vám bloková pokuta ve výši 5000 Kč. Pokud by došlo k řešení přestupku ve správním řízení, pak bude výše pokuty dvojnásobná. Platnost kupónu přitom mohou kontrolovat jak příslušníci Policie ČR, tak Celní správy.

V některých případech můžete na dálnici i bez známky

Dálniční známku musíte mít vždy, vjedete-li na placený úsek dálnice. V republice se však nachází řada úseků, které jsou přístupné i vozidlům bez kupónů. Zpravidla se jedná o obchvaty měst. V roce 2020 však mají být některé dosud bezplatné úseky zpoplatněny. Proto se vždy řiďte dopravním značením a sledujte situaci na stránkách Ministerstva dopravy. Od platby za dálniční známku jsou navíc osvobozeny osoby s postižením. Konkrétní podmínky však závisí na stupni postižení, proto se vždy informujte na příslušených úřadech, kde vám rádi pomohou a vše vysvětlí.

Věříme, že vám náš článek přinesl všechny odpovědi na otázky týkající se dálniční známky 2020. V pokračování článku si přečtěte několik tipů, jak snadno a rychle odstranit starou dálniční známku a moc se při tom nezapotit.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU:

JAK SNADNO ODSTRANIT STAROU DÁLNIČNÍ ZNÁMKU

Přečtěte si i další články s auto-moto tematikou:

publikováno: 12. 12. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.