Daň z nemovitosti v roce 2019: přiznání podejte do konce ledna


daň z nemovitostí

Každý rok musí všichni majitelé pozemků a nemovitostí zaplatit státu tzv. daň z nemovitosti. I když se platí až na konci května, přiznání se při změně nebo nabytí nové nemovitosti podává už v lednu. Už teď by měli zbystřit novopečení majitelé pozemků či nemovitostí a na podání přiznání se mohou předem připravit. Ohledně daně z nemovitosti koluje řada mýtů a nesrovnalostí, pojďme se na ni proto podrobněji zaměřit.

Kdy se podává daňové přiznání pro daň z nemovitosti

Přiznání k dani z nemovitosti musí do konce ledna 2019 podat všichni, kteří se v roce 2018 stali vlastníkem nějaké nemovitosti nebo pozemku. Daňové přiznání ale podávají také ti, kterým se během roku změnily tzv. „okolnosti rozhodné pro vyměření daně“ u nemovitostí, které vlastní delší dobu. Obvykle se jedná o kolaudace, změny rozlohy pozemku nebo dobudování přístavby.

Přiznání k dani z nemovitosti se na rozdíl od jiných přiznání nepodává zpětně, ale dopředu. Je důležité, aby se na finanční úřad obrátili i lidé, kteří v předešlém roce nemovitost prodali či darovali. V opačném případě by mohlo dojít k tomu, že by museli platit daň i za nemovitost, kterou už nevlastní. Pokud u vás z hlediska vlastnictví nemovitostí a pozemků v roce 2018 žádné změny neproběhly, přiznání k dani podávat nebudete, úřady jej vypočítají na základě údajů z dřívějška.

Zažádali-li jste o zápis o změně vlastnictví do katastru v roce 2018, ale k zápisu samotnému dojde až v následujícím roce, pak máte na přiznání k dani chvíli čas. Musíte jej podat do 3 měsíců od doby, kdy došlo k zápisu do katastru.

daně

Daň z nemovitosti 2019 zaplatíte v květnu

Přiznání k dani z nemovitosti se podává do konce ledna, samotná platba ale probíhá až v květnu. Všichni majitelé nemovitostí a pozemků mohou v půlce května očekávat složenku od finančního úřadu, kterou musí zaplatit do 31. května. Aby se na pokladnách pošt netvořily nepříjemné fronty, finanční úřady rozesílají složenky v několika vlnách.

Daň z nemovitosti 2019 můžete zaplatit buď převodem, nebo složenkou. Doporučujeme zaplatit alespoň jeden den před termínem, aby platba na účty úřadů přišla ve stanoveném termínu. Ti, kteří platbu v termínu nestihli, mohou daň zaplatit bez sankce až do 6. června. Poté nabíhají úroky z prodlení.

Daň z nemovitosti můžete rozdělit do 2 splátek

Pokud je vypočítaná daň z nemovitosti 5 000 Kč a méně, musíte ji zaplatit do uvedeného termínu 31. května 2019. V případě, že vám byla naměřena daň vyšší, můžete si její platbu rozdělit do 2 splátek. První zaplatíte do konce května, druhou pak do konce listopadu. Zvláštní podmínky platí také pro zemědělce a chovatel ryb, pro které jsou termíny stanoveny na 31. srpna a 30. listopadu.

Výpočet daně z nemovitosti 2019

Jistě vás také zajímá, jak se daň z nemovitosti počítá a jaké výše dosahuje. Vzorec pro výpočet daně je vcelku komplikovaný. Přiznání k dani z nemovitých věcí se navíc skládá ze dvou částí, a to z daně za pozemky a z daně za stavby. Výši daně ovlivňují především metry čtvereční a sazby a koeficienty, které určil stát pro jednotlivé typy nemovitostí. Konečné slovo ale mají radnice, které mohou koeficient upravovat. Obecně například platí, že za nemovitosti ve větších městech zaplatíte vyšší daň než ve městech menších.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

KOEFICIENTY VE MĚSTECH

publikováno: 13. 11. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.