Darování nemovitosti, nebo dědictví? Přehledné srovnání


podpis smlouvy

Často se na nás obracíte s dotazem, jestli je lepší majetek vyřešit ještě za života a nemovitost přenechat prostřednictvím darovací smlouvy, nebo počkat na dědické řízení. Darování i dědictví má svá specifika, se kterými je třeba počítat. Nelze jednoznačně říct, který způsob je výhodnější, situaci je třeba vždy řešit individuálně. Sepsali jsme pro vás základní srovnání dědictví a darováním nemovitosti z hlediska závazků, placení daní i případných rizik.

ZPĚT NA TÉMA: NA CO MYSLET PŘI DAROVÁNÍ NEMOVITOSTI

Darovací a dědická daň ani daň z nabytí nemovitosti se neplatí

V roce 2013 byla zrušena jak darovací, tak dědická tak. U daně ani dědictví nebudete platit ani 4% daň z nabytí nemovitosti, která se týká je nákupu. Jiná situace je však v případě daně z příjmu při nabytí nemovitosti.

V případě darování příbuzní tuto daň neplatí, ale cizí osoby zaplatí celých 15 %. U dědictví se neplatí v žádném případě. Pokud tak například chcete darovat chatu svému příteli, ke kterému nemáte žádný příbuzenský vztah, odkažte mu ji v závěti. Pokud byste mu ji darovali prostřednictvím darovací smlouvy, musel by zaplatit 15% daň.

Myslete také na daň z prodeje při nabytí nemovitosti. Pokud se obdarovaný rozhodne nemovitost prodat dříve než za 5 let od darování, musí zaplatit daň z příjmu. V případě nemovitostí je 5letá hranice také důležitá, počítá se však do ní i doba, po kterou zemřelá osoba v dané nemovitosti sama pobývala.

Chcete v darované nemovitosti bydlet? Zajistěte se věcným břemenem

Často jsou nemovitosti darovány za života s podmínkou, že dárce v ní může dožít. Tuto skutečnost byste si měli právně ošetřit věcným břemenem, díky kterému budete mít jistotu, že budete moci nemovitost v předem stanoveném rozsahu sami využívat. Nespoléhejte se na ústní dohodu a důvěru ke svým známým. Věcným břemenem se v minulosti už mnohokrát předešlo nejednomu problému.

dědictví - závěť

Pozor na dluhy zemřelého

V případě dědického řízení je pak myslet na to, že se nedědí jen nemovitosti a další majetek, ale i dluhy a závazky. Často se tak může stát, že z hlediska hodnoty dluhy výrazně překonávají hodnotu hmotného majetku. V takovém případě je namístě popřemýšlet, není-li výhodnější se dědictví vzdát, a s tím se vzdát i dluhů zemřelého.

Právní problematika darování a dědictví je poměrně komplikovaná. Proto doporučujeme obrátit se na právní kancelář a poradit se s odborníkem, který vám doporučí nejlepší postup. Vyhnete se zbytečným problémům do budoucna a ušetříte i finance za daně.

Další články v oblasti nemovitostí, financí a práva:

publikováno: 24. 6. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.