Dát přednost klasickým garnýžím, nebo kolejničkám?


garnýže13

Záclony a závěsy můžete před okna či dveře na terasu nebo balkon umístit dvěma způsoby. Buď použijete klasické tyčové garnýže, nebo sáhnete po kolejničkovém systému. Z hlediska funkčnosti jsou oba způsoby srovnatelné, liší se zejména vzhledem. Rozhodli jsme se sepsat hlavní výhody a nevýhody tyčových a kolejnicových garnýží, které vám usnadní výběr konkrétního typu.

DÁLE NA TÉMA: PRŮVODCE VÝBĚREM GARNÝŽÍ

Tyčové garnýže ovlivňují vzhled místnosti

Tyčové garnýže budou vždy viditelné, ať už budou zachyceny ve stropu, nebo na zdi. Mohou být z kovu, dřeva i plastu, a tak svým vzhledem mohou dobře navazovat na zvolený styl interiérového prostoru. Garnýže na sebe poutají pozornost, a tak zvýrazní závěsný systém. Rozhodnete-li se pro volbu tyčových garnýží, nebojte se investovat do dražšího designového kousku, který na sebe upoutá pozornost. Součástí tyčové garnýže je často krycí čelo, které překrývá uchycení dekoračních látek. Díky tomu budou kroužky nebo jiné způsoby uchycení záclon a závěsů očím skryté.

Výhody a nevýhody tyčových garnýží

Tyčové garnýže

Výhody

Nevýhody

Podtrhnou vzhled interiéru

Horší manipulace při montáži

V kombinaci s krycím čelem zakryjí uchycení látek

Nekvalitní tyče se mohou začít prohýbat

Snadno se sundají při praní textilu

Při špatném výběru degraduje vzhled interiéru

Výhoda kolejniček spočívá v nenápadnosti

Kolejničky uzpůsobené pro zachycení závěsů a záclon jsou naopak nenápadné a takřka neviditelné. Zpravidla se kotví do stropu, existují však i varianty s kotvením do stěny. Kolejničky mají nízký profil, a tak zaberou jen pár milimetrů. Díky tomu můžete mít dekorativní textil téměř od stropu až po zem, aniž by byla vidět jakákoliv část zdi. Kolejničky existují i v zapuštěném provedení, které se montuje do SDK podhledu nebo zafrézovaného stropu. V takovém případě není konstrukce kolejniček vůbec viditelná, všimnete si jen záclon a závěsů.

Výhody a nevýhody kolejnicových garnýží

Kolejnicové garnýže

Výhody

Nevýhody

Nenápadné až neviditelné

Při výběru typu s napojením může uchycení drhnout

Snadná manipulace při montáži

Nekvalitní pojezdy se brzy poškodí

Často levnější než designové tyče

Nepřináší žádný designový efekt

 

Z hlediska funkčnosti a použitelnosti jsou na tom tyčové i kolejnicové garnýže velmi podobně. Ve výsledku tak jde jen o to, chcete-li systém zavěšení přiznat a využít jej k dekorování místnosti, nebo jej naopak chcete ukrýt a zneviditelnit.

Nenechte si ujít další související články:

publikováno: 27. 5. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.