Decoupage – ubrouskovou technikou ozdobíte téměř vše


decccc

Čas od času má chuť tvořit asi každý. Nechat fantazii, aby si dělala, co chce, avšak aby z toho vzešel nějaký výsledek. Možností, do čeho se pustit, je spousta. Jednou z aktivit je i takzvaná decoupage, jednoduchá technika vytváření ozdobných ornamentů z kousků ubrousků obtisknutých na podklad.

Snadné a přitom efektní. Nepotřebujete spousty drahých pomůcek, ani sáhodlouhé návody. Spoléhejte na své šikovné ruce, ničeho se nebojte a pusťte se také do originálního díla. Motivy z ubrousků se dají totiž snadno aplikovat na celou řadu povrchů.

Decoupage pochází z Francie

Decoupage znamená v překladu „stříhat“ nebo „vystřihovat.“ To je poměrně jasná nápověda ohledně hlavní náplně činnosti. Vyberete si motiv, který vás na ubrousku zaujme, a ten budete přenášet na podklad. Zvolit můžete květináče (ty bývají touto metodou zdobeny nejčastěji), sklo, keramiku, rámy a rámečky, skvělým dárkem jsou třeba svíčky, ti šikovní takto pak dokáží ozdobit i textil. Technika decoupage je velmi jednoduchá a rozhodně se jí nemusíte bát. Možná se dílo nepodaří hned poprvé, ovšem netřeba ztrácet hlavu a s chutí se pustit do dalších pokusů.

  • Čím začít

Důležité je mít dvě základní věci: ubrousek a podklad. Ubrousků najdete v obchodech nepřeberné množství, od jednobarevných, přes dětské obrázky až po abstraktní motivy. Ve specializovaných potřebách (zpravidla v prodejnách s výtvarnými potřebami) se prodávají ubrousky třeba i po jednom kousku, právě pro potřeby decoupage. Nejlepší jsou takové motivy, jež půjdou snadno vystřihnout.

dec

  • Pusťte se do díla

Na úvod si zkuste něco jednoduchého – kupříkladu už zmiňovaný květináč. Ujasněte si, jak jej chcete mít barevný a takovou barvou jej nalakujte. Speciální lak, jenž je k tomu potřeba, se jmenuje krakelovací lak. Nechá se zaschnout a na místo, kam bude umístěna nejsvrchnější část ubrousku (vrstvy je třeba rozdělit), naneste lepidlo. Položte jej a vyhlaďte mokrým štětcem. Až všechny vrstvy zaschnou, znovu přetřete univerzálním lepidlem.

decc

Decoupage – tip pro začátečníky

Tak jako u všeho, začínejte tím snadným. Je jasné, že z prvního pokusu nevznikne hodnotný obraz, postupným zdokonalováním ale k takovému počinu třeba dospějete. U prvních pokusů volte raději podklad barevně podobný pozadí na ubrousku, kdy se dokáží ztratit nedokonalosti, a výsledek bude lepší.

Kreativitě se meze nekladou a můžete vyzkoušet tvorbu čehokoliv: přání, podnosů, krabiček, zkrátka všeho, co vás napadne. A na závěr ještě jeden malý nápad: vyhledejte ubrousky s retro vzory a s nimi pak ozdobte třeba nádobí určené pro grilování. Výsledek působí originálně, zaujme a stolování bude hned díky decoupage příjemnější.

 

 

publikováno: 4. 9. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.