G+

 

 

Decoupage – ubrouskovou technikou ozdobíte téměř vše


decccc

Čas od času má chuť tvořit asi každý. Nechat fantazii, aby si dělala, co chce, avšak aby z toho vzešel nějaký výsledek. Možností, do čeho se pustit, je spousta. Jednou z aktivit je i takzvaná decoupage, jednoduchá technika vytváření ozdobných ornamentů z kousků ubrousků obtisknutých na podklad.

Snadné a přitom efektní. Nepotřebujete spousty drahých pomůcek, ani sáhodlouhé návody. Spoléhejte na své šikovné ruce, ničeho se nebojte a pusťte se také do originálního díla. Motivy z ubrousků se dají totiž snadno aplikovat na celou řadu povrchů.

Decoupage pochází z Francie

Decoupage znamená v překladu „stříhat“ nebo „vystřihovat.“ To je poměrně jasná nápověda ohledně hlavní náplně činnosti. Vyberete si motiv, který vás na ubrousku zaujme, a ten budete přenášet na podklad. Zvolit můžete květináče (ty bývají touto metodou zdobeny nejčastěji), sklo, keramiku, rámy a rámečky, skvělým dárkem jsou třeba svíčky, ti šikovní takto pak dokáží ozdobit i textil. Technika decoupage je velmi jednoduchá a rozhodně se jí nemusíte bát. Možná se dílo nepodaří hned poprvé, ovšem netřeba ztrácet hlavu a s chutí se pustit do dalších pokusů.

  • Čím začít

Důležité je mít dvě základní věci: ubrousek a podklad. Ubrousků najdete v obchodech nepřeberné množství, od jednobarevných, přes dětské obrázky až po abstraktní motivy. Ve specializovaných potřebách (zpravidla v prodejnách s výtvarnými potřebami) se prodávají ubrousky třeba i po jednom kousku, právě pro potřeby decoupage. Nejlepší jsou takové motivy, jež půjdou snadno vystřihnout.

dec

  • Pusťte se do díla

Na úvod si zkuste něco jednoduchého – kupříkladu už zmiňovaný květináč. Ujasněte si, jak jej chcete mít barevný a takovou barvou jej nalakujte. Speciální lak, jenž je k tomu potřeba, se jmenuje krakelovací lak. Nechá se zaschnout a na místo, kam bude umístěna nejsvrchnější část ubrousku (vrstvy je třeba rozdělit), naneste lepidlo. Položte jej a vyhlaďte mokrým štětcem. Až všechny vrstvy zaschnou, znovu přetřete univerzálním lepidlem.

decc

Decoupage – tip pro začátečníky

Tak jako u všeho, začínejte tím snadným. Je jasné, že z prvního pokusu nevznikne hodnotný obraz, postupným zdokonalováním ale k takovému počinu třeba dospějete. U prvních pokusů volte raději podklad barevně podobný pozadí na ubrousku, kdy se dokáží ztratit nedokonalosti, a výsledek bude lepší.

Kreativitě se meze nekladou a můžete vyzkoušet tvorbu čehokoliv: přání, podnosů, krabiček, zkrátka všeho, co vás napadne. A na závěr ještě jeden malý nápad: vyhledejte ubrousky s retro vzory a s nimi pak ozdobte třeba nádobí určené pro grilování. Výsledek působí originálně, zaujme a stolování bude hned díky decoupage příjemnější.

 

 

publikováno: 4. 9. 2012
přečteno: 950×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...