Dekorativní krby jsou v kurzu. Ušetřete a vyrobte si jej svépomocí


dekorativní krb

Během vánočních svátků se roztrhl pytel s fotografiemi interiérů, které zdobil jednoduchý dekorativní krb. Luxusně vypadající dekorativní krb navozuje útulnou atmosféru a slouží například k umístění dekorací nebo květin. Na trhu jsou k dostání hotové krby vyrobené z polystyrenu nebo dřevěných desek, jejich cena však není nejpříznivější. Možná vás to překvapí, ale jednoduchý dekorativní krb si snadno vyrobíte i doma. Stačí k tomu jen základní dílenské vybavení a trocha materiálů. Přinášíme vám návod, jak si takový krb vyrobit svépomocí.

Proč si pořídit dekorativní krb?

Někteří se do dekorace v podobě fiktivního krbu zamilují okamžitě, jiní nad ním budou ohrnovat nos. Pokud patříte do první skupiny, nebojte si jej pořídit. Jedná se o dekoraci, která dokáže proměnit vzhled interiéru a dodá mu šmrnc a punc luxusu. Zejména do zimního období, které je s ohněm a krbem neodmyslitelně spojené, se skvěle hodí.

Dekorativní krb si můžete pořídit opravdu kamkoliv. Vynikne v rodinném domě, velkém bytě i garsonce. Až vás omrzí, jednoduše jej uskladníte do sklepa nebo na půdu. Krb vám poslouží místo police k uložení bytových dekorací a doplňků, a to bez vrtání do zdi. Můžete jej také kdykoliv přemístit a vzhled interiérového prostoru proměnit během pár vteřin.

Dekorativní krb může zdobit vaši domácnost po celé zimní období.

Co budete pro výrobu dekorativního krbu potřebovat

Výroba dekorativního krbu svépomocí je vhodná jak pro domácí kutily, tak příznivci kreativního tvoření. Pro jeho výrobu budete potřebovat základní nářadí a samozřejmě materiál.

Potřebný materiál pro výrobu dekorativního krbu:

  • 4 dřevěné bedny o rozměru cca 40x25x15 cm (nebo 2 bedny 80x25x15)
  • Dřevěnou polici o délce 1 m, tloušťce 4 cm a hloubce 25 cm
  • Dřevěnou polici o délce 1 m, tloušťce 8 cm a hloubce 25 cm (můžete použít 2 o síle 4 cm)
  • Dřevotřískovou desku dlouhou 115x25 cm
  • Dekorativní lištu z pěnového polystyrenu

Při výrobě budete také potřebovat:

  • Bílou akrylovou barvu
  • Montážní lepidlo
  • Štětec
  • Ruční nebo přímočarou pilu

Začněte výrobou nosné konstrukce krbu

Máte-li k dispozici police, dřevěné bedny a desku vhodných rozměrů, samotná výroba konstrukce vám nezabere moc práce. Pokud chcete, aby se později dal dekorativní krb demontovat, můžete jednotlivé díly spojit vruty. Z hlediska časové náročnosti a výsledného estetického efektu je vhodnější variantou použití univerzálního montážní lepidla. Počítejte však s tím, že krbu budete muset skladovat vcelku.

Základnu tvoří jedna dřevěná police o tloušťce 4 cm. Na její pravou a levou stranu přilepte vždy dva boxy nad sebe, aby se vytvořily dva úhledné komínky. Na ně pak připevněte jednu 8cm polici, případně dvě 4cm. Základ vašeho dekorativního krbu je hotový!

Přilepte horní desku a dekorativní lišty

Na širokou polici přilepte nebo jinak připevněte desku z dřevotřísky, MDF desku nebo sádrokarton požadovaných rozměrů. Její délka by měla být o cca 15 cm větší než délka horních polic. V dalším kroku zamaskujte přechody mezi deskami lištou z pěnového polystyrenu, kterou si nařežte a přilepte po obvodu. Dekorativní krb je takřka hotový!

Pusťte se do malování

Konstrukce z polic, beden a desky už opravdu připomíná krb. Nyní stačí ji natřít bílou akrylovou barvou. Pokud máte v domácnosti děti, použijte zdravotně nezávadné barvy vhodné pro natírání hraček. Barvu nechejte zaschnout a hotový krb umístěte dle libosti. Protože jste jako pilíře použili dřevěné krabice, můžete k uložení dekorací použít o boční strany dekorativního krbu. Úložné prostory v interiéru se vám podstatně rozšíří a vaši domácnost bude zdobit krásný vlastnoručně vyrobený kus dekorace.

Rádi tvoříte a vyrábíte? Pak si přečtěte i další články, které jsme pro vás dříve připravili:

publikováno: 4. 1. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.