Dětské přírodní hřiště znamená větší kontakt s přírodou i ve městech


Kontakt s přírodou je důležitý, a to hlavně pro děti, které si díky chvilkám stráveným v obklopení stromů, uvědomí její význam. Měly by v ní proto trávit co nejvíce času, čemuž mají napomoci i přírodní dětská hřiště.

Kontakt s přírodou je důležitý, a to hlavně pro děti, které si díky chvilkám stráveným v obklopení stromů, uvědomí její význam. Měly by v ní proto trávit co nejvíce času, čemuž mají napomoci i přírodní dětská hřiště. Ta se začleňují do přírody a místo panelových domů jsou tak ratolesti obklopeny lesem, potůčky a hlavně čerstvým vzduchem.

 

Moderní dětská hřiště se už neskládají jen z houpačky, prolézaček a pískoviště. Hlavně ve městech potřebují děti prostor, kde by se dostatečně vyřádily a měly možnost užít si volné hry, díky níž se rozvíjí jak pohybově, tak i intelektuálně.

Co je dětské přírodní hřiště

Dětské přírodní hřiště je cíleně vytvořená zelená plocha, kde se mohou ratolesti seznamovat s přírodou a vytvářet si své vlastní hry. Přesně tak, jak tomu bylo kdysi – prostoru pro běhání venku byla spousta. Dnes už děti takové možnosti nemají a betonová hřiště potřeby potomků všeho věku neuspokojí. Proto je na čase zase začít vytvářet to, co bylo zničeno: volné plochy pro hru. Pokud se k nim přidá odpovídající vybavení ve formě zajímavých prvků, pak je z velké části vyhráno.

Prvky dětských přírodních hřišť

Od klasických plácků mezi paneláky se liší rovnou od země – beton neexistuje! Povrch musí být přírodního charakteru.

  • houpačky, lavičky, pískoviště: Hlavním materiálem by mělo být obře ošetřené dřevo, avšak netřeba se bránit pro lepší vlastnosti kovu. Houpačky není třeba věšet na řetězy, mnohem lépe vypadají lana.
  • stavení z vrbových prutů: Pamatujete na bunkry? Ty se dají snadno vytvořit z vrbových prutů, které mohou sloužit ale třeba i pro stavbu týpí a tunelů. Právě těch využívají velká hřiště k nenásilnému rozdělení na různé zóny.
  • Využití vodních zdrojů: Úzké strouhy, která by mohla roztáčet malá mlýnská kola, by bylo škoda nevyužít. Vodní zdroje přeci také neodmyslitelně patří k přírodě.
  • Pro překážky se dají využít větve nalezené v lese.
  • Nesmí chybet záhonky, skalky, truhlíky s bylinkami
  • Běžné prolézačky doplnit o klády s kulatým profilem
  • Ptačí budky a mnohé další...

Co vše se do dětského přírodního hřiště začlení záleží jen na fantazii zahradního architekta nebo toho, kdo se do projektu pustil.

Dětské přírodní hřiště může mít spoustu podob.

Dětské přírodní hřiště v domácích podmínkách

Dá se snadno zkonstruovat i doma. Velká zahrada znamená ráj pro děti a byla by škoda nevyužít jí. Oproti velkým plochám pro hraní je jasné, že se vše musí přizpůsobit podmínkám. Není třeba několikero houpaček, ale postačí jedna. Záleží jen na vás a vašich ratolestech, co vše dokážete vymyslet a přetvořit ve skutečnost.

Hřiště se zatím nejčastěji objevují u školek nebo dětských center. Sice jich není moc, ale přeci jen je to malý krok k přírodě. Barevné plastové skluzavky působí sice vesele a hravě, ovšem klid a pohodu v náručí přírody nenahradí...

publikováno: 29. 4. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.