Dětský pokoj podle Feng Shui: rozdělení místnosti podle využití


Fotolia_3649509_XS

Harmonie v dětském pokoji je velmi důležitá pro zdravý vývoj a rozvoj osobnosti vašeho dítěte a také odbourání rušivých vlivů, které negativně působí jak na jeho zdraví, tak na psychiku. Způsobů, jak dětský pokoj zařídit tak, aby byl pro dítě tím nejlepším zázemím, existuje celá řada. V poslední době se však velké pozornosti těší starovýchodní umění Feng Shui.

Samotné umístnění dětského pokoje v rámci bytu či domu je pro zdravý vývoj dítěte nejvhodnější na východní či jihovýchodní straně, západní strana je vhodná pro předškolní děti. Severovýchod není vhodnou pozicí pro dětský pokoj sdílený sourozenci, protože vnáší rivalitu.

Dětský pokoj v barvách podle zásad Feng Shui

Volba vhodných barev do dětského pokoje se odvíjí od povahy dítěte. Světle modrá, světle zelená a krémové barvy mají uklidňující účinek, zelená barva navíc dodává pocit jistoty. Naopak pro pasivnější děti bez energie jsou vhodnější syté barvy (žlutá, zelená, červená). Veselé barvy jsou v dětském pokoji sice vítány, ovšem všeho s mírou. Příliš mnoho zkombinovaných barev může potlačovat fantazii vaší ratolesti. Pro klidný spánek dítěte volte pastelové barvy ložního prádla. Co se týče nábytku a dalšího zařízení, volte spíše přírodní materiály, samozřejmostí by měly být nezávadné nátěry.

Uspořádání zón podle Feng Shui

Z pohledu přítomných energií je uspořádání dětského pokoje podle Feng Shui nejsložitější, neboť je pro harmonický vývoj dětí třeba zařídit v jedné místnosti zcela protichůdné požadavky. Každý dětský pokoj by tedy měl být pomyslně rozdělen na 3 zóny:

  • Akční zónu (jang): zde se odehrává zábava, hry a pohybové aktivity
  • Klidovou zónu (jin): prostor na odpočinek a spánek
  • Neutrální zónu: sem patří ostatní činnosti, jako je např. studium

Tyto 3 zóny mohou být opticky odděleny různými způsoby, např. barevně, kobercem, ale i nábytkem (postačí paraván či závěs).

Akční zóna podle Feng Shui

V akční zóně musí být kvalitní osvětlení, které je nutné pro soustředění na hry a jinou zábavu. V této sekci jsou umístěny i úložné prostory pro hračky, nejlépe v krabicích a na poličkách tak, aby na ně dítě bez problémů dosáhlo. V případě dětského pokoje sdíleného sourozenci je třeba myslet i na optické oddělení samostatného prostoru pro každé dítě, i prostoru na společné hry.

Klidová zóna podle Feng Shui

V klidové zóně nesmí být umístěny dynamické prvky, které by mohly narušit kvalitní spánek nebo odpočinek. To platí i pro veškerá elektrická zařízení. Čelo postele je umístěno u zdi naproti dveřím, na které má dítě pohodlný výhled. Patrové postele nejsou pro děti vhodné, neboť na horní posteli ztrácí dítě jistotu a na spodní se cítí ohroženo.

Neutrální zóna podle Feng Shui

Neutrální zóna je určena především ke studiu, proto zde má být umístěn pracovní stůl, a to tak, aby pro pocit větší jistoty dítě mělo při sezení za zády zeď a dobrý výhled na vstup do pokoje. Pracovní stůl by měl mít také pevné bočnice pro úplné oddělení od akční zóny, která by odpoutávala pozornost od učení.

 

publikováno: 9. 2. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.