PR článek

Dokud se pozemek neprodá, musí se majitel starat i o kácení stromů


Nemovitost pana Novotného

Součástí prodeje nemovitosti bývá také uzavření rezervační smlouvy, která nepřevádí vlastnické právo, ale zavazuje strany, aby jednání o prodeji braly vážně. Kupující obvykle také musí složit zálohu, aby mohla realitní kancelář zpracovat všechny podklady k uskutečnění transakce. V době, kdy se převod administrativně připravuje, všechny povinnosti k nemovitosti stále zůstávají na dosavadním vlastníku nemovitosti. Jestliže se například na pozemku objeví škůdci, které mohou způsobit nebezpečný pád stromů, musí majitel pozemku zasáhnout.

Rezervační smlouva se často spojuje s prodejem rodinných domů

Náročný proces prodeje většinou může trvat i několik měsíců. Prostřednictvím rezervační smlouvy se snaží realitní kancelář získat čas k tomu, aby mohla prodej precizně připravit. Kupující může důkladně kupovanou nemovitost prozkoumat a zjistit všechny její klady a zápory. Avšak i během doby, po kterou je nemovitost chráněna rezervační smlouvou a nenabízí se dalším zájemcům na trhu, mohou vzniknout problémy. Bujná vegetace na přilehlé zahradě se neohlíží na změnu vlastníků, která se má co nevidět uskutečnit. Vzrostlé stromy mohou svým pádem způsobit škodu nebo dokonce jsou nebezpečné pro kolemjdoucí. Podle makléřů realitní kanceláře PATREAL, musí kácení těchto stromů stále zajistit původní vlastník.

Realitní kancelář s dobrými referencemi poradí klientům, jaké mají povinnosti

Rezervace pro kupujícího však také znamená, že se nesmí podstatně změnit vzhled a povaha nemovitosti. Vlastník by například neměl bezdůvodně pokácet veškeré vzrostlé stromy nebo také nesmí bourat v rodinném domě bezdůvodně stěny. Kupující za rezervaci obvykle platí nemalé částky, a proto očekává, že dostane nemovitost ve stavu, v jakém ji původně viděl. Jestliže vlastník provede neoprávněný zásah do nemovitosti, může mu hrozit placení náhrady škody, kterou způsobí. Pokácením zdravých stromů klesne hodnota celého pozemku a tento cenový rozdíl může kupující požadovat po prodávajícím, právě z titulu rezervační smlouvy.

Realitní kancelář představuje prostředníka mezi prodávajícím a kupujícím

K vyhodnocení toho, jestli je zásah na pozemku nutný nebo ne, mohou přispět také zkušení realitní makléři. Někteří chtějí předat pozemek v co nejlepším stavu, a proto pokácejí podle nich nebezpečné stromy. Kupující si však už dělal zálusk na to, jako bude stromy kácet sám a vidí tedy v tom zásah do práva, které zajišťovala rezervační smlouva. Realitní makléři společnosti PATREAL mohou poradit a pomoci při komunikaci mezi prodávajícím a kupujícím. Klienti se ke společnosti PATREAL vracejí a často také zanechávají dobré reference. Základem kvalitně zvládnutého prodeje nemovitosti je právě bezproblémová komunikace a poskytnutí širokých zkušeností.

publikováno: 22. 11. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.