Domácí dílna: Jak opravit stržený závit


sada na opravu závitů

Možná to také znáte – snažíte se pořádně přitáhnout šroub, ale zaberete až příliš a v mžiku závit strhnete. Pokud ke stržení závitu dojde na matici nebo samotném šroubu, stačí pořídít nový spojovací materiál. Problém však je, dojde-li ke stržení závitu přímo na strojírenském dílci, např. na karburátoru, motoru, zahradní technice, čerpadlu, olejové vaně apod. Opravu ale zvládnete i sami. Pojďme se společně podívat, jak opravit stržený závit a dát vše opět do pořádku.

Stržený závit? Pořiďte si opravnou sadu

Stržený závit je poměrně častým problémem kutilů i profesionálních opravářů. Na trhu jsou však k sehnání speciální sady na opravu závitu, které se snadno používají a se kterými zvládnete opravu během několika minut. Pokud si budete pořizovat sadu na opravu závitu, musíte vědět, jaký typ závitu potřebujete opravit.

Šroub

Kompletní sady pro šrouby M5 až M12 stojí i několik tisíc korun a jsou určené spíše do profesionálních dílen. Pořiďte si opravnou sadu jen pro jeden typ závitu, který zrovna potřebujete. I když je na trhu hned několik typů sad na opravu závitu, postup je vždy podobný a skládá se z několika kroků:

1. Převrtejte původní závit

Oprava závitu se provádí tak, že se původní závit převrtá a do otvoru se vloží nová závitová vložka požadovaného rozměru. Prvním krokem tak je převrtání původního závitu. Vrták požadovaného průměru je vždy součástí sady na opravu závitů. Při převrtávání se dejte pozor na správný sklon vrtačky a zejména na hloubku. Nevrtejte otvor hlubší než původní závit.

2. Vytvořte nový závit pro vložku pomocí závitníku

Nerezová vložka se musí do místa původního závitu našroubovat. Proto je potřeba nejprve do vyvrtaného otvoru vytvořit závit pro vložku. Závitník je opět součástí opravné sady. Jednoduše jej nasadíte na otvor ručně vytvoříte závit. Ruční výroba závitu je jistější, dá se snadněji korigovat a díky pomalému otáčení je i bezpečnější.

3. Našroubujte závitovou vložku

Nyní můžete do nově vytvořeného závitu našroubovat závitovou vložku požadovaných rozměrů. Součástí sady na opravu závitu je i speciální montážní nářadí pro šroubování. Na montážní pomůcku se nasadí horní část závitové vložky a do nového závitu se vložka našroubuje. Při dotažení a uvolnění montážní pomůcky zůstane horní samořezná část vložky přesahovat.

4. Odlomte přebytečnou část vložky

Horní část závitové vložky je určena jen pro snadnou montáž, po namontování je potřeba ji odstranit. Sada pro opravu závitu obsahuje i další pomůcku pro odlomení přesahujícího zobáčku. Pokud vám po odlomení zobáček zapadne do vnitřní částí závitu, použijte k jeho vytažení magnet.

5. Našroubujte původní šroub

Po odlomení a zarovnání plochy je oprava závitu u konce. Už stačí jen do nově vytvořeného závitu našroubovat šroub. Je třeba říci, že nové závitové vložky jsou často kvalitnější a pevnější než původní závity, rozhodně tak nemusíte při dodržení montážního postupu mít obavy z nedokonalých spojů.

Motor auta

Opraváři aut se se strženými závity setkávají poměrně často.

Jak opravit stržený závit pomocí opravného lepidla

Oprava strženého závitu pomocí opravné sady je kvalitní, ne vždy je ale možné původní závit převrtávat. Na trhu jsou k sehnání i speciální dvousložková opravná lepidla, která se nanesou na šroub i závit. Po zasunují šroubu do strženého závitu s lepidlem se nechá spoj vytvrdnout. Po několika hodinách je možné šroub vyšroubovat a opět zašrobouvat do nového „syntetického“ závitu vytvořeného speciálním lepidlem. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že oprava závitu pomocí lepidla nebude nikdy tak dokonalá jako při převrtání a vytvoření nového závitu.

Pokud jste strhli závit, s opravnou sadou zvládnete opravu během několika desítek minut. Přečtěte si i další články z rubriky Domácí dílna, které se vám při práci doma i v dílně budou hodit.

publikováno: 28. 6. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.