Domácí dílna: Jak opravit žaluzie


Oprava žaluzií

Vnitřní horizontální žaluzie se obzvláště v letních dnech používají velmi často. Častým používáním, neopatrným zacházením nebo stárnutím může snadno dojít k poškození žaluzií. Pokud už vaše žaluzie nejsou v záruce a poškození není závažné, můžete se do jejich opravy pustit i svépomocí. Pojďme se podívat, jak opravit žaluzie, především jak vyměnit přetržený ovládací řetízek.

Oprava žaluzií vyžaduje pečlivost a správný postup

Poškodilo se vám ovládání vnitřních žaluzií nebo se přetrhlo silonové lanko? Tyto závady patří u žaluzií k těm nejčastějším. Současně jde o poruchy, které s trochou šikovnosti dokážete opravit i sami. Pokud budete řešit, jak opravit žaluzie, pokuste se sehnat si technickou dokumentaci. Každý typ žaluzií má trochu jiné konstrukční řešení a mnohdy je těžké odhalit způsob demontáže.

Pokud se pustíte do opravy žaluzií svépomocí, veškeré úkony provádějte s maximální pečlivostí a vyhněte se hrubé síle. Neopatrným a neodborným zacházením můžete funkčnost žaluzií ještě více zhoršit. U závažnějších problémů vám nezbyde nic jiného, než zavolat servisního technika, který se postará o odborný servis a eventuálně i výměnu jednotlivých poškozených lamel. Oprava žaluzií v domácím prostředí je tak možná v případě poškození ovládacího řetízku nebo přetržení silikonového lanka, při závažnějších problémech zavolejte odborníka.

Víte, jak opravit spáry v koupelně?

Jak opravit žaluzie? Důležitá je demontáž

Ať už budete chtít opravit přetržené lanko nebo opravit ovládání, musíte provést demontáž žaluzií. V zasklívací liště se nachází napínací kolíky, které slouží k napnutí silonového lanka. Tyto napínací kolíky opatrně vytáhněte a odstraňte boční kryty profilu v horní části. Tyto krytky bývají zpravidla nacvaknuty, pomocí tlaku nebo šroubováku je můžete odcvaknout.

Lamely ve stažené poloze zvedněte nahoru a přidržte rukou u horního profilu. Následně odšroubujte vruty, které drží žaluzie k okennímu rámu. Po odšroubování můžete žaluzie vyjmout a odložit. Pokud chcete zabránit jejich samovolnému roztažení, stáhněte je provázkem. Po provedení opravy žaluzií proveďte opětovnou montáž v opačném pořadí.

Žaluzie

Oprava žaluzií – výměna přetrženého řetízku

Přetržený ovládací řetízek patří mezi nejčastější poškození žaluzií. Naštěstí lze poměrně snadno opravit a pokud si poradíte s výše popsanou demontáží, řetízek vyměníte jednoduše. V horním profilu systému žaluzií se nachází základová deska, kterou musíte vytáhnout. V desce profilu je uložené ozubené kolečko, ve kterém je vložený řetízek. Jak opravit žaluzie? Z desky vyndejte ozubené kolečko a řetízek vyvlečte. Vraťte kolečko zpět do lišty a do převodového systému navlečte nový řetízek. Následně jej spojkou spojte tak, aby byla na vnější straně žaluzií.

Mohlo by vás také zajímat, jak vybrat vysavač do dílny

Výměna silonového vedení

Další nejčastější poruchou na žaluzii bývá vytahané nebo prasklé silonové lanko, které drží lamely v ideální vzdálenosti od skleněné výplně okna. Lanko musí být dobře propnuté a správně nastavené. Oprava žaluzií s prasklým silonovým vedením může být náročnější, i tak se ale dá v domácích podmínkách zvládnout svépomocí. Nejprve se podívejte, jakým způsobem je lanko v žaluziích vedeno.

Obvykle se lanko zajišťuje kolíčkem, který musíte vytáhnout. Odstraňte starý silon a nový navlečte odspodu, protáhněte všemi lamelami a nakonec i plastovou základovou deskou. Lanko zajistěte kolíčkem a dbejte na to, aby bylo dobře propnuté.

Už víte, jak opravit žaluzie? Věříme, že po přečtení tohoto článku zvládnete vyměnit přetržené lanko či řetízek na ovládání během chvilky. Přečtěte si i další články z rubriky domácí dílna:

 

publikováno: 15. 6. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.