Domácí kompostér nejen na zahradu, ale i do bytu
Zhruba 40% všeho, co každý den vyhodíme do odpadkového koše, tvoří bioodpad. Tedy zbytky jídla a dalších přírodních materiálů, které nemusí nutně skončit nevyužité na skládce, ale můžeme je dále například kompostovat. O možnosti mít klasický kompost venku na zahradě slyšel už asi každý, domácí kompostér si ale můžeme pořídit i v případě, že bydlíme v bytě a žádnou zahradu k dispozici nemáme.
Ekologické smýšlení se v současné době začíná stávat nejenom trendem, ale pro mnoho lidí také určitým životním stylem. A právě jedním ze stále diskutovanějších témat je otázka, kam s domácím bioodpadem. Způsobů, jak s ním nakládat, existuje hned několik, my si však dnes představíme domácí kompostér tak, jak je možné jej používat na balkoně nebo přímo uvnitř v bytě.
Uvažujeme nad koupí domácího kompostéru
Péče o samotný domácí kompostér v bytě sice není nijak zvlášť složitou záležitostí, nicméně i přesto je potřeba si některé kroky předem promyslet. Prvními parametry jsou typ kompostovacího zařízení a jeho umístění. Kompostér lze umístit jak na balkoně, tak v kuchyni, na chodbě nebo například na toaletě. Důležitá je spíše teplota, která by se měla pohybovat okolo 20°C, vlhkost vzduchu a přístup kyslíku. Co se týče typu, stále větší oblibu mají tzv. vermikompostéry, tedy domácí kompostéry, jejichž součástí jsou žížaly. Ty se podílejí na efektivnějším rozkladu odpadu, rychlejší tvorbě humusu a také neustálém kypření vzniklé hmoty. Nicméně tuto „ingredienci“ lze samozřejmě vynechat, kompost je pak ale náchylnější k hnilobným procesům a je třeba o něj více pečovat vlastními silami (kypřit jej nebo dodávat látky podporující rozklad).
Domácí kompostér v bytě: výhody a nevýhody
Přestože se jedná o určitou drobnou starost navíc vedle obligátního vyhození pytlíku se směsným odpadem venku do popelnice, vlastnictví domácího kompostéru v bytě má značná plus.
Výhody domácího kompostéru
- do domácího kompostéru lze uložit velké spektrum domácího odpadu
- snížení množství běžného směsného odpadu až o 40%
- nižší náklady na svoz komunálního odpadu
- eliminace zápachu z klasického koše
- tvorba vlastního domácího kompostu, který je možné dále využít
Nevýhody domácího kompostéru
- starost navíc
- je třeba pro něj mít vhodné místo: vzdušné, s relativně stálou teplotou
Čím se nenechat odradit před pořízením domácího kompostéru
I když může kompostování v bytě na mnoho lidí působit jako nepohodlná a zapáchající záležitost, za správných podmínek tomu tak opravdu není. Naopak, správně založený domácí kompostér na rozdíl od obsahu běžného odpadkového koše nezapáchá. Zápach totiž způsobuje právě nesprávně uložený bioodpad. Pokud je kompostér správně kypřen a je mu dán dostatek vzduchu, tyto nepříjemné projevy nehrozí. To vše se dá jednoduše, pro ty, kteří nemají z drobných obratlovců obavy, pojistit již zmíněnými žížalami.
Co všechno můžeme kompostovat a co ne
Do domácího kompostéru můžeme ukládat veškeré zbytky zeleniny a ovoce včetně jejich slupek, skořápky od vajec, suché listy opadané z květin nebo menší množství zbytků jídla. Překvapivě lze kompostovat ale také třeba vyluhované čajové sáčky nebo na drobnější kousky natrhané noviny či trocha pilin.
Při kompostování bychom se naopak měli vyhnout jedům, zplesnivělým zbytkům, nedopalkům od cigaret, kostem, tukům, slupkám od salámů nebo kůžím. Samozřejmostí jsou pak nerozložitelné látky jako kov, plast, sklo nebo guma. Není také úplně dobré kompostovat velké množství dřevěných materiálů včetně kůry, a to kvůli jejich pomalému rozkládání. Při kompostování pak dochází k nadměrnému odebírání dusíku, čímž se finální produkt, tedy kompost, částečně znehodnocuje.
Co kompostujeme: | Co do kompostu nepatří: |
|
|
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Stavební deník musíte vést i při stavbě domu svépomocí
Plánujete stavbu rodinného domu svépomocí? Pak nezapomeňte na zákonné povinnosti, které se vás týkají. Patří mezi ně… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...