Domácí zubní pasta jako kvalitní alternativa k levným průmyslovým pastám


Domácí zubní pasta1

Péče o dutinu ústní je velmi důležitá. Každodenní čištění zubů je přitom naprostý základ. Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno obsahuje pasta, kterou si běžně kupujete? Mezi jednotlivými pastami je velký rozdíl, a to nejen v ceně, ale i složení. Drahá pasta ale není vždycky zárukou kvality. Přinášíme vám návod, jak si zubní pastu vyrobit doma. Domácí zubní pasta je chutná, účinná a zdravá. Přidáme i několik osvědčených potravin, které vám při péči o chrup pomohou.

Proč si začít vyrábět vlastní zubní pastu

Jistě se ptáte, proč byste si měli začít vyrábět svou vlastní zubní pastu, když průmyslově vyráběné se dají pořídit za pár korun v různých příchutích. Problém je totiž v tom, že naprostá většina běžně prodávaných zubních past obsahuje řadu chemických látek, které pro lidský organismus nejsou nejvhodnější. Možná mají bělicí nebo čisticí účinky, daní za to jsou negativní dopady na zdraví.

Problém bývá například s glycerinem, který se běžně vyskytuje u levnějších past. Glycerin je levný a vytváří hezkou konzistenci průmyslově vyráběné pasty, má ale špatný vliv na kvalitu zubních dásní. Zuby možná vyčistí, ale podráždí dásně, což by pasta rozhodně dělat neměla. Některé pasty obsahují i laurysulfát sodný, který u některých osob zvyšuje výskyt aftů, a další látky. Domácí zubní pasta bude obsahovat jen takové ingredience, které do ní přidáte, bude chutná, kvalitní a účinná. Cena bude sice podobná koupené pastě, bude ale mnohem zdravější.

Domácí zubní pasta – recept

Domácí zubní pasta obsahuje obvykle jen několik ingrediencí, ty jsou však méně obvyklé a k sehnání jsou především v obchodech se zdravou výživou. Počítejte s tím, že budete muset podobný obchod před výrobou pasty navštívit, pravděpodobně ji nevytvoříte z vlastních domácích zásob.

Určitě se nákup kvalitních surovin vyplatí. Z počátku vám možná domácí zubní pasta nebude chutnat-Chuť se od chemických komerčních produktů liší, brzy si na ni ale zvyknete. Chuť a vůni pasty si můžete do jisté míry upravit sami podle sebe.

Potřebné suroviny:

  • Základ pasty – kokosový olej – 5 lžic
  • Bělicí a brousicí složka – jedlá soda – 5 lžic
  • Antibakteriální a sladicí složka – roztok stévie – podle chuti
  • Dochucovací prostředek – esenciální olej – až 12 kapek

Kokosový olej

Kokosový olej je základní složkou domácí zubní pasty.

Postup:

Všechny ingredience dobře promíchejte. Kokosový olej taje už při teplotě kolem 25 °C, proto je dobré pracovat s tuhým olejem z lednice. Jedlá soda udělá stejnou práci jako chemické bělicí a brousicí prostředky v komerčních pastách, proto se používá i do drahých kvalitních přírodních past.

Domácí zubní pasta funguje skvěle, což sami potvrzujeme. Roztok nebo prášek ze stévie dodá pastě sladkou chuť a současně zajistí antibakteriální účinky. Podle chuti a preferencí přidejte několik kapek kvalitního esenciálního oleje, který pastu také krásně provoní.

Je třeba zmínit, že esenciální oleje mají i léčivé a uklidňující účinky, proto by je každá domácí zubní pasta měla obsahovat. Eukalyptus má protiplísňové účinky, máta je antioxidantem, stejně jako hřebíček. Pomeranč je pak kvalitním antiseptikem a rozmarýn má účinky antivirální.

Domácí zubní pasta3
Výběr konkrétního esenciální oleje závisí jen na vašich preferencích.

Pět potravin, které vaše zuby vybělí

Domácí zubní pasta je plnohodnotnou a zdravou náhradou komerčně vyráběné pasty. Pokud budete své zuby s touto pastou čistit alespoň dvakrát denně, můžete se těšit na zdravý chrup a nepříliš časté návštěvy zubaře. Existují potraviny, které mají prokazatelně pozitivní vliv na zdravý chrup a pomáhají s přírodním bělením zubů. Vybrali jsme pro vás 5 z nich:

  • Tvrdé sýry – obsahují vápník, který je pro zdraví zubů zásadní. Neobsahují přidaná barviva, a proto podporují i přirozenou barvu zubů.
  • Mléčné výrobky – mléko, jogurty, tvarohy. Kromě vysokého obsahu vápníku pomáhá odstraňovat pigmentové skvrny na zubech.
  • Ořechy – sušené plody otírají povrch zubů a přirozeným způsobem je zbavují nečistot.
  • Celer – podporuje tvorbu slin a jejich obměnu v ústech. Pomáhá spouštět samočisticí procesy v dutině ústní.
  • Jedlá soda – pokud nemáte čas a domácí zubní pasta vám došla, zuby si vyčistěte jen jedlou sodou. Váš chrup se viditelně rozzáří a zuby se přirozeně vydrhnou.

 Domácí zubní pasta je stále oblíbenější. Máte vlastní tipy na nebo recepty? Napište nám na Facebook nebo do komentářů.

 

publikováno: 7. 3. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.