Domovní čísla - nezbytnost, která může být i ozdobou


Domovní čísla - nezbytnost, která může být i ozdobou

Domovní čísla pomáhají plnit povinnost označit nemovitost tak, jak majiteli přikazuje příslušný úřad. Nejen čistě praktický účel je však domovním číslům připisován. Vzhledem k široké nabídce trhu, kdy lze pořídit různé druhy, mohou být i nápaditou a originálně řešenou ozdobou fasády, poštovní schránky nebo třeba oplocení. Jaká tedy jsou domovní čísla dneška?

Domovní čísla pomáhají přesně identifikovat objekt na určité adrese. Umožňují proto snadnější orientaci pro jakékoliv návštěvy. Důležitost tohoto vybavení si uvědomovali už v dobách Marie Terezie, která povinnost číslování zavedla. Systém, jakým se domovní čísla užívají, se samozřejmě ve velké míře změnil, smysl však zůstal stejný.

Domovní čísla – různé tvary, velikosti i materiály

Nákup domovního čísla může být levnou záležitostí, pokud si však potrpíte na luxusní a originální provedení, může se konečná suma vyšplhat i na několik tisíc. Není totiž výjimečné, když domovní čísla svítí či jsou vyrobena z dražších materiálů. Vůbec nejběžnější jsou však smaltované tabulky různých tvarů, barev a velikostí. Jejich sena se pohybuje okolo 200 Kč a výše. Mimo smaltu jsou oblíbená i domovní čísla z nerezu. V poslední době se stále častěji však přistupuje k využití plastu, což je materiál, který patří také k finančně nenáročným volbám. Ani dřevo však není upozaděno, musí však být patřičně upraveno, aby nepodlehlo vlivům počasí. Novinkou v tomto oboru jsou solární domovní čísla obsahující malé panely, co se přes den nabíjí sluneční energií, aby v noci mohly číslice svítit.

Domovní čísla vyrobená ručně

Pokud se ale někdo nespokojí s odlitky a strojovou výrobou, pak je možné pořídit si domovní čísla, co jsou vyráběna ručně. K takovým se řadí především keramické druhy, jejichž cena stoupá společně s mírou jejich zdobení a náročnosti zpracování. Okrasnější variantou jsou pak kameninová domovní čísla, co se vyrábí povětšinou v oválných tvarech.

Domovní čísla malovaná i samolepící

Někteří majitelé domů řeší nutnost opatřit své obydlí popisným nebo orientačním číslem tak, že si ho jednoduše namalují na fasádu. K tomuto účelu je možné sehnat nebo si snadno vyrobit šablonu, podle které se následně domovní čísla na fasádu obkreslí a namalují. Ještě snazší variantou jsou pak domovní čísla samolepící z kvalitních samolepek, co jsou schopny udržet se na hladké i hrubší omítce.

Domovní čísla jsou nezbytností, která také dokáže stavbu velmi pěkně ozdobit. Fantazii se meze rozhodně nekladou, a tak je možné upustit od popisovaných možností a vyrobit si domovní čísla zcela podle sebe, a to například z fasádního polystyrenu, z něhož se podle šablony dají číslice vyřezat a následně jednoduše přilepit na zeď.

 

publikováno: 27. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.