Drahé čisticí prostředky můžete doma nahradit octem i citronem


Fotolia_22111615_XS

Úklid domácnosti vyžaduje nejen dostatek času a sil, ale také účinné čisticí prostředky, které pomohou zbavit se špíny a bakterií snadno a s co nejmenší námahou. Nabídka trhu je velice obsáhlá, a tak není vůbec složité pořídit si přípravky na jakoukoliv údržbu. Pravdou ale je, že tyto výrobky nejsou příliš ekologické a už vůbec ne levné. Chcete-li tyto náklady v rozpočtu domácnosti snížit, nabízí se jednoduché řešení. Univerzální pomocníky má téměř každý ve své kuchyni mezi běžnými surovinami. Mimo octa a citronu je to i sůl či například jedlá soda.

Nejrůznější chemické čisticí prostředky představují velkou zátěž pro životní prostředí, používání šetrnějších variant je tak mnohem žádoucí i z hlediska ekologie. Netřeba ani připomínat, že práce s takto vhodnějšími přípravky je příznivější vůči lidskému zdraví. V úvodu článku bylo také vzpomenuto, že tato alternativní řešení jsou levnější. Například litr obyčejného octa stojí v průměru 8 Kč, za speciální čisticí prostředek do koupelny zaplatíte až 10x tolik. Výsledky, kterých dosáhnete jejich používáním, se však nijak neliší.

Ocet je ideální pro údržbu celého obydlí

Ocet je považován za nejvšestrannějšího pomocníka při úklidu domácnosti již odjakživa. Je výbornou dezinfekcí, která si poradí s vyčištěním obkladů a dlaždic, plovoucích podlah, lednice a různých kuchyňských povrchů, WC mísou a umyvadlem. Stačí ho přidat do teplé vody a levný čisticí prostředek je na světě. Navíc dokáže pohlcovat pachy a rozpouští vodní kámen usazený ve všelijakých domácích spotřebičích.

Citron pomůže i na skvrny na oblečení

Dalším z našeho výčtu levných alternativ čisticích prostředků je citron, resp. jeho šťáva, ve které se nachází určité procento kyseliny citronové. Ta obdobně jako ocet úspěšně ničí množství bakterií a choroboplodných zárodků. Má též mírné bělící účinky, a tak si poradí s různými skvrnami na oblečení. Dokáže také vyleštit zašlé či špinavé kovové nádobí a předměty a odstranit rez. Další využití citronu je víceméně stejné jako u octa. Citron po sobě navíc zanechává příjemnou a svěží vůni.

2452034454_23ab5c66c3

Jedlá soda i sůl odstraní všemožné usazeniny

Místo abrazivních (pískových) čisticích prostředků lze využít jedlou sodu nebo sůl. Budete-li potřebovat vyčistit připečené jídlo z nádobí či různých ploch, pak stačí rozpustit jedlou sodu v troše teplé vody nebo sůl v citronové šťávě. Roztok s jedlou sodou nachází uplatnění v celém obydlí (s výjimkou lakovaných nebo voskovaných předmětů a také povrchů z neošetřeného dřeva) jako univerzální přípravek, který taktéž jako citron zanechává po úklidu domácnosti příjemnou vůni.

Chcete-li úklid domácnosti, nejen s pomocí levných a šetrných pomocníků, provádět rychle a efektivně, pak se inspirujte článkem „Sedm tipů pro snadnější a efektivnější úklid domácnosti“, ve kterém naleznete zajímavá doporučení, jak se vyvarovat chybám, které vás mohou zbytečně brzdit.

 

publikováno: 17. 4. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.