Dřevěné a hliníkové pergoly: výhody, nevýhody, srovnání


pergola výhody

Zvažujete výstavbu pergoly nebo zahradního přístřešku? Ať už se rozhodnete pro stavbu svépomocí, nebo práci svěříte do rukou odborníků, stojí před vámi důležité rozhodnutí, jakému materiálu dát přednost. Pergoly se v současné době staví buď ze dřeva, nebo z hliníku. Oba způsoby realizace mají své výhody a nevýhody, a tak se nedá jednoznačně určit, který typ konstrukce je lepší. Proto jsme se rozhodli sepsat vám hlavní přednosti i neduhy obou typů pergol. Finální rozhodnutí je pak jen na vás.

Dřevěná pergola vyniká přirozeným vzhledem

Jedním z důvodů, proč dát přednost pergole nebo přístřešku ze dřeva, je její přirozený vzhled. Dřevěná konstrukce skvěle zapadne snad do každé zahrady a nevypadá jako pěst na oko. Pergola ze dřeva je tak nejen funkčním, ale také esteticky hodnotným venkovních doplňkem, který může povýšit prostor na novou úroveň.

Řada designérů a architektů sahá právě po přírodních materiálech v čele se dřevem – výsledek pak stojí za to. Nutno podotknout, že dřevěné přístřešky dobře vypadají jak u tradičních, tak moderně pojatých domů, kde se dobře doplňují s přírodním kamenem a dalšími honosnými materiály.

Čtěte také: Jaké dřevo pro výrobu nábytku

U pergoly se dřeva počítejte s náročnější údržbou

Velkou nevýhodou pergoly ze dřeva je nutnost pravidelné údržby. Protože má dřevo tendenci po letech degradovat a mohou se na něm vyskytovat houby či dřevokazný hmyz, musí se pravidelně impregnovat, natírat a lakovat. Na druhé straně, dojde-li k poškození části konstrukce například po živelní pohromě, dají se dřevěné konstrukce často opravit a renovovat. Pokud chcete, aby dřevěná pergola vydržela i několik generací a vypadala stále poutavě a honosně, budete se o ní muset pravidelně starat.

pergola nevýhody

Výhody a nevýhody dřevěných pergol

Výhody

Nevýhody

Možnost výroby svépomocí

Vyžaduje pravidelnou impregnaci či lakování

Přirozený vzhled

Hořlavý materiál

Libovolné rozměry a tvar

Riziko napadení dřevokazným hmyzem

Hodí se k moderním i tradičním domům

Po čase může zajít a změnit odstín

Odolná konstrukce

Mohou se objevit třísky, které vedou k poranění

Bezproblémová renovace či oprava

 

Pergoly z hliníku jsou odolnější a snadno se udržují

Vlastnosti pergol a přístřešků z hliníku jsou v mnoha ohledech opačné než u konstrukcí ze dřeva. Z hlediska estetiky nevypadá robustní konstrukce uprostřed zahrady nejlépe, na druhé straně zajistí dokonalou stabilitu a pevnost i při častější frekvenci používání. Údržba hliníkových pergol je podstatně snazší, protože nepodléhá degradaci tak rychle jako dřeva.

Ani u hliníkových konstrukcí se však obnově laku nevyhnete. Kvalitní hliníkové profily však dlouhodobě odolají povětrnostním vlivům, dešti, mrazu i nadměrnému vlhku. Nemusíte mít obavy, že byste do ní museli po pár letech jakkoliv zasahovat.

hliníková pergola u pláže

Hliníkové pergoly jsou zpravidla dražší

Při výběru materiálu hraje velkou roli také finální cena stavby pergoly nebo přístřešku. Pokud nemáte zkušenosti se zpracováním kovů a kovoobráběním, budete muset přenechat realizaci hliníkové pergoly profesionálům, případně si pořídit předpřipravenou stavebnici. Cena hliníkových pergol často přesahuje částku 100 tisíc Kč.

Realizace dřevěné pergoly není také nejlevnější, je však mnohem snazší získat cenově dostupný materiál na výrobu nebo ji zhotovit kompletně svépomocí. Pokud se řadíte mezi zručné kutily a chcete co nejvíc práce zvládnout sami, zvolte si pergolu dřevěnou. Necháte-li vše na odbornících včetně dodávky materiálů, bývá cena srovnatelná, případně u hliníkových jen mírně dražší.

Výhody a nevýhody hliníkových pergol

Výhody

Nevýhody

Nevyžaduje náročnější údržbu

Omezený výběr tvarů a rozměrů

Odolná a pevná konstrukce

Nehodí se do všech exteriérů

Nehořlavý materiál

Zpravidla nákladnější

Lehčí konstrukce než u dřeva

Náročnější na stavbu svépomocí

Dostupném v různých barvách

Obtížnější opravy a renovace

Pokud se rozhodnete pro stavbu dřevěné pergoly svépomocí, nenechte si ujít náš článek, jak takovou pergolu postavit. Přečtěte si i další články z rubriky Domácí dílna:

publikováno: 21. 7. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.