Dřevěné brikety – levný a ekologický způsob vytápění


Dřevěné brikety – levný a ekologický způsob vytápění

Náklady na provoz domácnosti dosahují v mnohých rodinách závratných částek. Na tomto faktu se výrazně podílí i vytápění, které je možné řešit různými způsoby. Má-li být ekologický a šetrný, pak je třeba zaměřit se na materiál paliva, který je pozitivní vůči životnímu prostředí. Všechny tyto nároky plní dřevěné brikety, které spadají do kategorie obnovitelných zdrojů paliva.

Vytápění dřevem je aktuálně opět tématem odborných i laických diskuzí. Není to však nic překvapivého, protože cesty, jak šetřit nejen životní prostředí, se hledají v různých odvětvích lidského počínání. Dřevěné brikety představují princip ekologické recyklace, protože se vyrábí z odpadního materiálu, který vzniká při zpracování a úpravách dřeva. Různé třísky, piliny, úlomky a odřezky tak nachází podstatné využití.

Jak se dřevěné brikety vyrábí?

Základním mechanismem, který je při výrobě briket využíván, je lisování. Vysoký tlak dokáže jednotlivé suroviny (primárně – piliny, hobliny, oprané kůry) spojit tak, že není potřeba nějakého umělého pojiva. Celý výrobní proces začíná drcením těchto surovin na velmi jemnou směs. Ta se následně důkladně suší, aby se co nejvíce eliminovala vlhkost uvnitř. Poté už se může přejit k hlavnímu kroku, a to zmiňovanému lisování. Tím, že je toto palivo vysušeno ještě před samotným lisováním, se dosahuje koncové minimální vlhkosti (maximálně do 10 %), která je posléze hlavním aspektem hodnot výhřevnosti, což je jeden z nejvýznamnějších ukazatelů kvality daného paliva.

Dřevěné brikety a výhřevnost

Pokud jste už někdy řešili otázku, jaký druh paliva zvolit pro vytápění vašeho obydlí, jistě jste poznali, že jedním z nejdůležitějších parametrů, na který by měl být kladen důraz při výběru, je výhřevnost. Dřevěné brikety ji mají poměrně vysokou. Obvykle je výrobci garantována hodnota v průměru 17 – 20 MJ/kg.

„Výhřevnost patří mezi vlastnosti paliva a udává, jaké množství energie bude uvolněno spálením jedné jednotky (povětšinou 1 kg).“

Kde všude je možné dřevěné brikety využít?

Topení briketami nemá žádná zvláštní omezení, a tak je možné toto palivo využívat k provozu víceméně jakéhokoli topidla. Hodí se tedy pro kotle na dřevo i na uhlí, pro krby, kamna s krbovou vložkou či kotle na dřevoplyn. Obecně se ale dřevěné brikety nedoporučují pro otevřená ohniště například při založení táboráku nebo u grilování. V takovém případě mohou dřevěné brikety nepříjemně kouřit a mnohdy i zapáchat, což by bylo nepříjemné nejen pro všechny lidi okolo, ale také v rámci výsledného požitku z připravovaného jídla.

Dřevěné brikety mohou být různého druhu

Co se týče dřeva, z něhož jsou dřevěné brikety vyráběny, bývá velmi často přistupováno k využívání tvrdého dřeva z dubu a buku, a však nejvíce jsou dřevěné brikety vyráběny ze směsí, v nichž se kombinuje odpad z různých druhů dřevin. Výjimkou mohou být speciální kůrové brikety, které jsou vyráběny z prané kůry. Ty se doporučují povětšinou jako palivo pro noční režim, kdy není třeba dodávat prostoru intenzivní teplo, ale je potřeba aby vydrželo. Dřevěné brikety z kůry tedy dokážou pozvolna hořet a žhnout dlouhou dobu.

„Dřevěné brikety jsou většinou válcového tvaru.“

Dřevěné brikety versus dřevěné pelety

V poslední době je v otázce topidel často skloňován i pojem „pelety“. V čem se od sebe liší dřevěné brikety a dřevěné pelety? Především ve velikosti. Pelety jsou totiž svými rozměry podobné fazolím, jsou zmenšeninou klasických briket. Hodí se pro podpal nebo pro grilování a udržování otevřeného ohniště. Lze je tedy využívat v případech, kde by dřevěné brikety mohly zklamat.

Jak se dřevěné brikety skladují?

Je jasné, že oproti uhlí či klasickému dřevu jsou dřevěné brikety v otázce skladování a manipulace vítanějším řešením. Vybrané místo nezašpiní, nevzniká po nich odpad a při přikládání se nemusíte strachovat, že byste zaneřádili podlahu nebo sebe. Pamatujte ale, že prostor určený pro skladování by měl být:

  • suchý
  • uzavřený
  • bez působení vody či nadměrného vlhka

Kvalitní dřevěné brikety odolávají normální atmosferické vlhkosti, nevadí jim ani mráz či chlad. Vystačíte si tedy s obyčejným sklepem, kůlnou nebo zahradním domkem, který splňuje výše uvedené požadavky.

Proces topení nevyžaduje žádné speciální postupy

Dřevěné brikety zachovávají tradiční kroky, které je potřeba udělat k rozdělání a udržení ohně v topidlech. K rozhoření je tedy potřeba nechat přívod vzduchu otevřený, jakmile se dřevěné brikety rozhoří, stačí ho zavřít nebo nechat mírně pootevřený. Po několika desítkách minut přestanou dřevěné brikety hořet a přecházejí do fáze žhnutí. Takto je možné udržovat intenzivní teplo občasným přidáním nové várky paliva, otevřením přívodu a rozhořením. Jak je vidno, dřevěné brikety nejsou nijak náročné z mnoha rovin pohledu. Spálené dřevěné brikety zanechávají popel nevelkého objemu, a není tak nutné neustále řešit čištění nádoby pro odpad vzniklý hořením.

Dřevěné brikety představují aktuálně velmi vyhledávaný způsob vytápění, protože jsou poměrně levné při zachování si potřebných kvalit, kterými musí palivo disponovat. Cena se v běžných hobbymarketech a supermarketech pohybuje okolo 60 Kč za 10 kg, u přímých menších i větších výrobců pak okolo 40 Kč za 10 kg. Někteří vám při nákupu velkého množství přivezou dřevěné brikety přímo až k domu, u jiných je třeba vyřešit dovoz svépomocí, případně za něho zaplatit. Ať už si nakoupíte dřevěné brikety kdekoliv, věřte, že toto ekologické palivo vás příjemně překvapí.

 

Zajímavé tipy:

  • kvalitní dřevěné brikety se při „šoupání“ o drsný povrch drolí minimálně
  • dřevěné brikety nejlépe popíší technické parametry, a to slisování, výhřevnost, obsah popele a obsah vody
  • popel z briket je možno využít jako hnojivo na zahradě
  • dřevěné brikety by neměly naplnit prostor kamen z více jak poloviny

 

publikováno: 6. 9. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.