Druhy bydlení: jurty


jurta1

Zájem o alternativní způsoby bydlení stále roste. Vedle klasických zděných staveb či stále rozšířených dřevostaveb tak můžete i na našem území narazit na obydlí, která do konceptu tradiční evropské architektury vůbec nezapadají. Patří sem i jurty, se kterými se setkáte na území Asie, především v Mongolsku. Pocit svobody, cenová dostupnost a cesta k nekonzumnímu životu však láká stále více Čechů. Proto i u nás narazíte na jurty, které jsou obydlené třeba i celý rok. Jaká jsou specifika tohoto druhu bydlení, jaké má výhody a nevýhody?

Jurta – tradiční způsob bydlení v mnoha asijských zemích

Jurta patří mezi tradiční druhy obydlí kočovných kmenů, které se nachází na území Asie a Středního východu. Stavba jurty zabere jen pár hodin, snadno se složí a přesune na jiné místo, což je pro kočovníky velmi důležité. S jurtami se setkáte v různých oblastech Asii, rozšířené jsou zejména v Mongolsku. Zde jsou nejrozšířenější jurty s kónickou střechou.

Jurty se hojně vyskytují i v Kyrgyzstánu, Kazachstánu či Turkmenistánu. Pro tyto oblasti jsou typické jurty s kopulovitou střechou. Pokud se vydáte směrem na východ od Mongolska, můžete narazit na krásné velké jurty s bohatým zdobením, na které je radost pohledět. Jurty bývají doplněné o vzory a symboly typické pro daný kočovný kmen.

Zdobení tradiční jurty

Jak vypadá jurta

Jurta je obydlí vyrobené z lehké dřevěné konstrukce a plsťové rohože. V moderních jurtách se už běžně využívají i moderní materiály včetně izolačních fólií odvětrávacích systémů, které zlepšují tepelněizolační vlastnosti obydlí. Plst tradičních jurt se vyrábí z ovčí vlny, která se na konstrukci skládá z několika vrstvách.

Opět platí, že v evropském prostředí se pracuje s jinými materiály, například s bavlněnou plachtou či slámou. Jurty mají kruhový půdorys a mohou být různě velké. Průměr jurt bývá od tří do dvaceti metrů. Do jurty je možné naistalovat i topení, které umožní celoroční obydlení i v našich podmínkách.

Klima v Evropě je jiné než v Asii

Při stavbě jurty v našem prostředí je třeba myslet na to, že klimatické podmínky jsou diametrálně odlišné od těch v asijských zemích. Prodejci jurt často lákají na skutečnost, že tradiční mongolské jurty vydrží i několik generací. Opravdu tomu tak je, v Mongolsku je ale jiné klima – je sucho a větrno.

Působením nadměrné vlhkosti, střídání teplých a studených období a deště se jurty v našem prostředí degradují mnohem rychleji. Aby vám jurta vydržela opravdu desítky let, musíte ji na zimu uskladnit a starat se o ni s maximální pečlivostí. V opačném případě budete muset investovat do opravy či pořízení nové dřevěné konstrukce i opláštění.

V létě se jurty často přehřívají

Možná to není na první pohled zřejmé, ale velkým problémem jurt není jejich vytápění v zimě, ale naopak přehřívání během letních měsíců. Proto je nezbytné mít v průběhu léta po celé dny otevřené dveře, aby se mohlo teplo odvětrávat. Při stavbě jurty je třeba na riziko přehřívání myslet a zvolit co nejvhodnější umístění, například pod stromy, kde bude částečně zastíněna.

Výhody a nevýhody jurt

Stavba jurty může být dobrou volbou i u nás. Je třeba rozlišovat, jestli chcete využívat jurtu k bydlení jen po část roku a například s ní cestovat na různá místa, nebo chcete-li ji využívat pro celoroční bydlení. Mezi hlavní výhody a nevýhody jurt patří:

Výhody jurt

Nevýhody jurt

Cenová dostupnost

Omezená životnost

Snadná přenositelnost

Přehřívání v letních měsících

Skladnost a rychlost postavení

Omezený výběr na trhu

Ekologičnost

Omezené využití energií a vody

Rychlé vytopení

Pro mnohé až příliš alternativní

Zajímavý netradiční vzhled

Hořlavost

Pro někoho může být dočasný nebo celoroční pobyt v jurtě opravdovou výzvou. Je jedním ze způsobů, jak se oprostit od běžného konzumního života a změnit svůj pohled na svět. Kvalitní jurtu určenou pro celoroční pobyt pořídíte za cenu kolem půl milionu korun, takže se můžete zbavit i nepříjemné zátěže v podobě hypotečních úvěrů.

Nenechte si ujít další články ze seriálu zaměřeném na různé druhy bydlení:

publikováno: 22. 7. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.