Druhy fasádních barev a jejich vlastnosti


fasádní nátěr

Výběr fasádního nátěru je poměrně zásadním rozhodnutím. Zatímco v minulém článku jsme se zaměřili na to, jak postupovat při výběru konkrétního odstínu, teď se zaměříme na rozdělení fasádních barev podle materiálů. Fasádní nátěry se dělí do třech základních kategorií, a to na akrylátové, silikátové a silikonové. Každý typ má trochu jiné vlastnosti, a hodí se pro odlišné typy fasád. Přinášíme vám přehledné srovnání jednotlivých typů.

DÁLE NA TÉMA: JAKOU FASÁDNÍ BARVU VYBRAT

Jaké vlastnosti musí mít fasádní nátěry

V první řadě je třeba podotknout, že všechny typy fasádních nátěrů musí splňovat požadavek na zvýšenou odolnost vůči klimatickým vlivům. Jak akrylátové, tak silikátové a silikonové fasádní nátěry jsou vyrobeny tak, aby si bez větších problémů poradily se střídáním teplot. Nátěrové hmoty musí projít přísnými zkouškami, které simulují podmínky v dané oblasti.

Například v ČR se fasádní nátěry testují tak, že se zmrazí, a pak se zjišťuje, jestli jsou dostatečně přídržné. Dalšími vlastnostmi, kterými se musí kvalitní fasádní nátěr vyznačovat, patří dobrá paropropustnost, voděodolnost, nízká nasákavost a co nejnižší špinavost. Každý materiál pak splňuje tyto požadavky v různé míře.

Akrylátové fasádní barvy

Mezi nejrozšířenější typ fasádních barev patří akrylátové. Jejich hlavní výhodou je vysoká odolnost proti vnějším klimatickým vlivům. Akrylátové fasádní barvy tak dobře odolávají i vydatným dešťům, střídáním teplot nebo mrazům. Pojivem v těchto nátěrových hmotách je umělá pryskyřice. Díky tomu nátěr odpuzuje vodu. Výhodou akrylátových barev je, že se dají nanášet na takřka jakýkoliv podklad, je-li dostatečně přilnavý. Barvu proto můžete aplikovat i na starou omítku.

Akrylátové fasádní barvy jsou nejvyužívanějším materiálem zejména díky cenové dostupnosti. Nesmíme však opomenout ani řadu nevýhod, které jsou pro materiál typické. Akrylátové fasádní barvy mají horší paropropustnost, proto se nehodí pro nátěry fasád zateplených minerální vatou. Naopak pro nátěr fasády domu zatepleného polystyrenem jsou ideální. Životnost fasádní barvy je kolem 15 let, což je méně než u dalších dvou typů nátěrů.

Silikátové fasádní barvy

Dalším typem fasádních nátěrů jsou silikátové, které jsou vyrobeny na bázi syntetických pryskyřic a draselného skla. Silikátové barvy se však musí používat jen na podklady, které obsahují křemík. Konkrétně se tak nátěry provádí na minerální omítky nebo předchozí silikátové nátěry. Výhodou těchto fasádních barev je stálá propustnost a skvělá přilnavost. Díky tomu se hodí jak u systémů zateplení s minerální vatou, tak polystyrenem. Silikátové fasádní barvy mají lepší voděodolnost než barvy akrylátové, ale horší než silikonové. Ve srovnání se silikonovými jsou cenově dostupnější. Životnost nátěru se pohybuje kolem 20 let.

Silikonové fasádní barvy

Třetím typem fasádních nátěrů jsou silikonové. Ty patří do kategorie nejdražších, vzhledem k svým vlastnostem však současně nejlepších. Silikonové fasádní barvy mají jako ty silikátové vysokou a stálou paropropustnost, přitom jsou mnohem odolnější vůči působení vlhkosti. Protože se na nich prach příliš nedrží, nešpiní se a zachovají si svůj původní vzhled po dlouhou dobu. I v tomto případě je možné použít fasádní barvu jak na zateplovací systém s minerální vatou, tak polystyrenem. Díky vysoké přilnavost dobře drží na takřka jakémkoliv povrchu. Jejich životnost je také nejvyšší, a to přibližně 30 let.

Srovnávací tabulka fasádních nátěrů

Akrylátová fasádní barva

Silikátová fasádní barva

Silikonová fasádní barva

Nejlevnější

Střední cena

Nejdražší

Vhodné na jakékoliv podklady

Vhodné na podklady s obsahem křemíku

Vhodné na jakékoliv podklady

Pro zateplení polystyrenem

Pro zateplení polystyrenem i minerální vatou

Pro zateplení polystyrenem i minerální vatou

Horší paropropustnost, horší voděodolnost

Vynikající paropropustnost, horší voděodolnost

Vynikající paropropustnosti i voděodolnost

Životnost cca 15 let

Životnost cca 20 let

Životnost cca 30 let

Pro jaký typ fasádní barvy se nakonec rozhodnete? Myslete na to, že čím více bude fasáda zatěžovaná, tím by měl být nátěr kvalitnější. Proto doporučujeme zejména pro stěny orientované do silnice nebo na dešťovou stranu sáhnout po nejdražší silikonové barvě. Ačkoliv je dražší, vydrží vám podstatně déle a bude vypadat poutavě i za několik let.

Přečtěte si další články o fasádách:

publikováno: 26. 3. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.