Druhy střešních oken podle způsobu otevírání: vlastnosti, výhody a nevýhody


Střešní okna

Vybíráte nové střešní okno? Pak se zastavte u způsobu jeho otevírání, od kterého se zásadním způsobem odvíjí komfort, náročnost manipulace, míra proudění vzduchu a další vlastnosti. Střešní okna se mohou otevírat různými směry, mohou se naklápět, otevírat shora i zespod, můžou mít i zvýšenou osu otáčení. Pokud se v různých způsobech otevírání střešních oken ztrácíte, jen tento článek určený právě pro vás.

Kyvná střešní okna

Mezi nejrozšířenější typ střešních oken jsou jednoznačně kyvná. Osu otáčení mají standardně ve středu konstrukce a snadno se otevírají jednoduchým zatlačením nebo vytažením. Pokud se rozhodnete pro pořízení kyvných střešních oken, počítejte s tím, že při otevření bude jejich část zasahovat do prostoru interiéru. Pokud tak máte hned pod okny umístěný nábytek, může být použití kyvných oken problematické.

Výklopná střešní okna

Výklopná okna mají systém pantů v horní části okenního rámu, a tak se vyklápí směrem do exteriéru, díky čemuž nezasahují do vnitřního prostoru místnosti. S výklopnými okny budete mít nádherný výhled do okolí. Patří však do vyšší cenové kategorie.

Výklopně-kyvná střešní okna

Pro ty, kteří chtějí využívat výhod kyvných i výklopných střešních oken, jsou určena výklopně-kyvná střešní okna, která jsou vybavena pokročilými mechanismy otevírání. Tento typ oken umožňuje majitelům zvolit způsob otevírání v závislosti na aktuálních požadavcích a potřebách. Okna tak jsou otáčet kolen středové osy, stejně tak se dají otevřít zatlačením a vyklopit tak, že nezasahují do prostoru interiéru. Tento typ otevírání patří k těm nejdražším.

Střešní okna se zvýšenou osou otáčení

Výrobci střešních oken si uvědomují, že pro mnohé zájemce o kyvná střešní okna je velkou překážkou zasahování velké části do vnitřního prostoru. Proto vyvinuli modely střešních oken se zvýšenou osou otáčení, díky které do prostoru interiéru zasahuje podstatně menší část okna. Ta jsou navržena tak, aby se dala snadno otevírat a otevírací madla či kliky byly na dosah ruky.

Okna s horním i spodním otevíráním

Při výběru oken do podkroví můžete zvolit i podle místa uložení kliky nebo madla. Výklopná střešní okna mohou mít otevírací systém umístěný buď v horní, nebo naopak dolní části. Při montáži okna do větší výšky jsou praktičtější okna s dolním otevírání, pokud jsou okna umístěna v nižších polohách, je horní systém praktičtější.

Střešní okna s elektrickým otevíráním

Všechny výše uvedené typy střešních oken jsou standardně přizpůsobeny pro ruční otevírání. Na trhu však narazíte i na pokročilé modely oken ve vyšších cenových hladinách, které jsou vybaveny elektrickým pohonem pro otevírání na dálku. Střešní okna s elektrickým otevíráním je možné zahrnout do systému řízení inteligentní domácnosti. Hodí se zejména při montáži do větší výšky, kam člověk nedosáhne ani s nataženou rukou.

Přečtěte si další články o oknech, které jsme pro vás v minulosti připravili:

publikováno: 4. 11. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.