Důkladná péče o komín zajistí bezproblémové vytápění domu


Důkladná péče o komín zajistí bezproblémové vytápění domu

V zimním období je komín jednou z nejvíce namáhaných součástí stavby. A tak je jasné, že by mu měla být věnována adekvátní péče, která se bude ve výsledku velkou měrou podílet na bezproblémovém a hlavně bezpečném provozu. Předcházet komplikacím pomáhá také revize komínu, co od roku 2011 patří mezi důležité povinnosti související s údržbou domu.

Komín v zimě, to je téma, které řeší spousta majitelů domů, protože vytápění je pro komfort bydlení v chladném období stěžejním faktorem. Mohou však nastat situace, s nimiž je třeba se ihned vypořádat. Jak je pravidelná kontrola komínu důležitá a jak je v zimě nebezpečný sníh či případná voda z něj, která by se do komínu mohla dostat?

Kontrola komínu (nejen) před zimou

Stejně jako u jakékoliv jiné práce na domě je i u údržby komínu důležitá celoroční prevence, která spočívá především v dobrém a včasném čištění a pravidelných kontrolách, jimiž lze odhalit případné poškození, co by následně mohlo způsobit velké problémy. Správně prováděná kontrola zahrnuje i tepelné spotřebiče zapojené do komínového systému. Věnujte proto pozornost nejen cestám v komínu, ale též stavu zařízení, způsobu napojení, kvalitě trubek atd. Nejste-li si jisti, zda je váš komín v pořádku, nechte ho prověřit kominíkem či technikem, kteří disponují speciálním vybavením, s jehož pomocí lze odhalit i skryté vady.

Komín ucpaný sněhem či ledem

Nejčastější zimní komplikace u komína je jeho zasypání sněhem, případně zamrznutí. Nejlepší ochranou pro komín je pořízení vhodné stříšky (chrání celý rok i před padajícím listím apod.), když ale chybí, může nastat to, že se do komína dostane velké množství sněhu, například během noci, kdy se netopí, které komín zcela ucpe. Jestliže je ve vrstvě sněhu nějaký otvor, bude možné zatopit a žárem sníh roztopit. To však přináší další problém, a to – vodu v komíně. Ta zvýší množství kondenzátu, což je nežádoucí. Stejně jako když voda následně zamrzne a komín jako takový nebo obvodové zdi popraskají. Proto je více než doporučováno sníh z komína co nejvíce odstranit.

Komín je nedílnou součástí střechy 

Komínová stříška pomáhá předcházet problémům se sněhem

Vzhledem k výše uvedeným informacím je komínová stříška doporučována mnohými odborníky, protože chrání před zanášením nečistotami, které je velkým nepřítelem bezproblémového a zdraví ani majetek neohrožujícího chodu. Znečištěný komín v kombinaci se sazemi výrazně zvyšuje riziko vzniku požáru.

Obyčejná kulatá komínová stříška (pozink) o průměru zhruba 10 cm začíná s cenou na 90 Kč.

Opakovaná revize komínu, byť zběžná a laická, je během roku velmi žádoucí a přínosná. Dokáže uchránit před nečekanými nepříjemnostmi, co výrazně naruší chod i rozpočet domácnosti. Z toho důvodu je vhodné vytvořit si ke komínu bezpečný přístup, s nímž bude péče o poznání snazší.

 

publikováno: 21. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.