Důkladný a brzký úklid po povodních zabrání šíření plísní


úklid po povodních

Sníh, déšť, příliš vlhká půda a vody tolik, že už nemá kam odtékat. Povodně se mohou objevit v kterékoliv roční době. Dostatečná opatření jsou základ, ale voda i přes ně přichází nečekaná a nezvaná a nechává za sebou nepříjemně mokrou stopu. Na úklid po povodních nebude stačit týden dovolené, jen vysoušení probíhá v několika etapách. 

Úklid po povodních se točí hlavně kolem důkladného vysušení zdiva, které je nejdůležitějším krokem Týden dovolená na to stačit nebude... Můžete si být jisti, že nástup vody proti tomu byl bleskurychlý, ať se jedná o lokální povodně nebo ty, které zasáhnou velkou část povodí.

Na povodně se dá připravit

Povodně a záplavy sice neovládáme, ale dá se na ně připravit. Objevují se v různých časových intervalech a jejich intenzita se liší. Problém nastává v okamžiku, kdy na povrch dopadne větší množství srážek a nestačí odtéct, vsáknout se nebo ji už vodní toky nejsou schopny pojmout. To se stává při jarním tání sněhu, přívalových deštích nebo dlouhodobých srážkách. Takové hromadění vody doprovází lidstvo odjakživa, jen současná hustá zástavba a množství obdělávané půdy navyšuje škody.
Záplavy a povodně ale k procesům v přírodě patří, jsou jejich běžnou součástí a lze říci, že pro správné fungování jsou nezbytné.
Výhodnější,  než s vodním živlem bojobat, je naučit se s ním vycházet.

Úklid po povodních se točí hlavně kolem důkladného vysušení zdiva, které může probíhat i v několika etapách. Týden dovolená na to stačit nebude...

Povodně jako blesk z čistého nebe

Nástup povodní bývá rychlý a intenzita se liší podle části povodí. Nejvíce bývá poškozeno okolí horních toků. Jak rychle se voda objeví, tak tychle zase zmizí. O to ničivější je ale její síla a okolí bývá silně zdevastováno.
Mezi nejlepší dlouhodobá preventivní opatření patří samozřejmě vhodný výběr místa pro stavbu. Pak už pomohou jen dodatečné stavební úpravy – valy, izolace, zpětné klapky v potrubí a podobně.

Když už je po všem aneb úklid po povodních

Návrat ke všednímu životu musí probíhat postupně, protože vše má svůj čas. Úklid po povodních startuje po boku čerpadla, kbelíku a hadru. S čerpání vody z místností počkejte až na opadnutí vody, protože její tlak z druhé strany by mohl způsobit zřícení zdí (platí to i pro sklepní prostory). Kontrola statiky je tak první činnost, k níž se přistupuje. Následně se kontrolují rozvody elektřiny, stav studny, stav kanalizace a rozvodů vody, Poté následuje odčerpání veškeré vody, třídění použitelného vybavení a odstranění vody.

Postup asanačních prací stanovují odborníci. Věřte jejich zkušenostem.

Hygiena především, to je základ úklidu po povodních

Nikdy se nepouštějte do konzumace potravin zasažených povodňovou vodou. Byla kontaminovaná řadou látek, které by se do těla dostávat neměly a s nimiž si imunita nemusí poradit. Bohužel je třeba zlikvidovat i polní plodiny.

Ať už uklízíte cokoliv, vždy používejte ochranné pomůcky!

Povodně a záplavy sice neovládáme, ale dá se na ně připravit. Objevují se v různých časových intervalech a jejich intenzita se liší. Problém nastává v okamžiku, kdy na povrch dopadne větší množství vody a nestačí odtéct.

Nepříjemností po povodních bývají uhynulá domácí i divoká zvířata. Neváhejte tyto skutečnosti oznamovat hygienikovi!
V rámci humanitární pomoci bývají k dispozici mnohé potřeby: nářadí, dezinfekční a ochranné pomůcky, ale i finanční částky. To vše pomůže zvládnout úklid po povodních rychleji a snáze.

Malování po povodních

  • Jindy se průvanu bráníte, teď je vítaným pomocníkem. K rozproudění vzduchu nesmí chybět ventilátory a teplovzdušné zdroje.
  • Úprava stěn, podlah a malování se provádí až po důkladném prosušení zdiva (či podlahy), odstranění plísní a celkové asanaci
  • Jako příměs se do nátěrů používají fungistatické přípravky
  • Neobejdete se bez chlorových dezinfekčních přípravků ve kterých očistěte maximum předmětů. U knih nebo obrazů to však nejde, proto se ty levné nebo nehodnotné likvidují, ostatní (archivní výtisky či obrazy) se ošetřují zamrazením a vysušením, sterilizují se v ethylenoxidových sterilizátorech a odborně restaurují
  • Zaměřte se na dutiny ve zdech a pořádně je vysušte

Jak vyřešit vlhké zdivo

Vysoušení zdí začíná vždy od rohu a postupuje se směrem ke středu a od spodu nahoru - od sklepa směrem výš. Bez logického systému by jinak práce byla zbytečná. Z vysoušeného místa je také potřeba odstranit navlhlou omítku nebo dřevěnou podlahu.
Vzdálenost agregátu od zdi závisí na jeho výkonu. Nejčastěji bývá kolem 30kW a umísťuje se v distanci asi 1,5 m. I když budete maximálně důslední, vlhkost se znovu objeví a celý proces se bude muset opakovat. Neudělali jste chybu, protože takový postup je běžný.
Délka vysoušení vlhkého zdiva závisí na míře promočení, okolní teplotě a dalších podmínkách, které ji mohou prodlužovat i zkracovat.

Nikdy se nepouštějte do konzumace potravin zasažených vodou. Byla kontaminovaná řadou látek, které by se do těla dostávat neměly. Bohužel je třeba zlikvidovat i polní plodiny.

Vlhkost v bytě nejen po povodních poznáte podle plísní

Menší nebo větší tmavé fleky na zdech značí přítomnost plísně. Neobjevuje se jen po povodních, některé zdi jsou vlhké celoročně a „vykvétají" do nevzhledných skvrn. Nejčastěji je najdete ve špatně větraných chodbách či koupelnách, kde na tě platí Savo, avšak jen dočasně.
U dřeva se využívá preventivní ochrana v podobě vrstvy ochranného nátěru, se zdivem je to o něco složitější. Tam se bezvýhradně musí odstranit příčina, ať už stavebními nebo izolačními úpravami.

Po povodních se nabízí požití omítek sanačního typu. Porézní struktura dobře odvede vlhkost a díky materiálu se nezanáší solemi a minerály. Dobře funguje jako součást sanačního systému, jehož vytvoření by se ale mělo svěřit odborníkům. Ti poradí s nejvhodnějším postupem i správnými technologiemi. Mezi modernější patří třeba sanační tepelněizolační omítka

Úklid po povodních od jádra zdí až po finální nátěr stojí hodně energie, ale důkladnost a preciznost je v tomto případě nezbytná.

Úklid po povodních, to je hodně náročná směna:

publikováno: 2. 3. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.