Hobby rudl usnadní spoustu práce doma i na zahradě. Poradíme, jak vybrat ten správný
Pokud se podíváte na nabídku rudlů na trhu, narazíte na dva základní typy – hobby a profesionální provedení. Pro občasné použití doma či na zahradě…
Zkuste si spočítat, kolikrát jenom za tento rok jste se nadřeli s přenášením těžkých beden, květináčů, pneumatik nebo jiných břemen. Pokud dojdete k poměrně vysokému číslu, rozhodně byste měli popřemýšlet nad pořízením hobby rudlíku. Rudl není jen výsadou profesionálních provozoven a skladů, své využití najde v každé domácnosti. Na trhu narazíte na různé typy, které se liší typem konstrukce, koly a samozřejmě i cenou. Přečtěte si, na co se při výběru rudlu zaměřit.
S univerzálním hobby rudlem si vystačíte
Pokud se podíváte na nabídku rudlů na trhu, narazíte na dva základní typy – hobby a profesionální provedení. Pro občasné použití doma či na zahradě se zřejmě vystačíte s cenově dostupným hobby rudlem. Trochu vyšší hmotnost, menší nosnost a méně pohodlný úchop vás při využití párkrát do měsíce nemusí trápit.
Poohlížejte se univerzálním typu rudlíku, který má rovnou základnu a hodí se pro přepravu různých břemen. Existují totiž i speciální typy rudlů, které jsou zkonstruované s ohledem na konkrétní využití. Jedná se například o rudly pro přepravu desek nebo rudlíky na pivní sudy. Jestli si nechcete rovnou otevřít vlastní hospůdku, takový rudl zřejmě nebudete potřebovat.
Speciální rudly na pivní sudy doma asi nevyužijete
Železné vs. hliníkové rudly
Rudly pro přesun těžších břemen se vyrábí z různých materiálů. Nejčastějším a nejlevnějším typem jsou rudlíky zhotovené ze svařovaných ocelových trubek. Jsou pevné a mají velkou nosnost, jejich hmotnost je však vysoká. Dobrou volbou jsou i rudly z nerezové oceli, které jsou ideální při skladování ve sklepě, kůlně či jiných vlhkých prostorách. Odolají vyšší vlhkosti a dobře vám bude sloužit řadu let.
V poslední době se na trhu stále častěji objevují rudly vyrobené z hliníkových slitin. Jejich hlavní výhodou je nízká hmotnost. Jejich cena je však podstatně vyšší a ne vždy vyhovují z hlediska kvality. Chcete-li mít doma lehký hliníkový rudl, raději za něj připlaťte. Unese i těžká břemena a dlouho vám vydrží.
Typ koleček je u rudlíků velmi důležitý
Při výběru nového rudlu byste se měli zaměřit na použitý materiál, udávanou nosnost, pohodlí při úchopu a také na typ koleček. Rudly se osazují dvěma typy kol, a to buď pevnými, nebo nafukovacími. Pro přesun na rovném zpevněném podkladu jsou pevná kolečka dostačující, při použití na zahradě však budou mnohem pohodlnější gumová nafukovací kola. Bez problémů si poradí i s nerovnostmi, pohltí vibrace a ulehčí námahu. Na druhé straně vždy hrozí riziko proražení kola, a tak si musíte dávat pozor na to, v jakém terénu budete s rudlíkem jezdit.
Pro stěhování do patra použijte rudly na schody
Užitečným pomocníkem při stěhování nebo přesunu těžkých předmětů do vyšších pater jsou schodové rudly. Poznáte je na první pohled – místo jednoho kola na každé straně jich mají hned tři nebo čtyři. Posun rudlu je tak bezproblémový i vertikálně při tlačení po schodech nahoru. Tento typ rudlu používají stěhovací firmy a dopravci, při stěhování však přijde vhod i doma. Hodí se však jen pro přepravu na krátké vzdálenosti, protože mají menší kolečka a konstrukci náchylnější na poškození.
Pokud si rudl jednou pořídíte, už jej při stěhování a přesunu předmětů doma i na zahradě nebudete chtít pustit z ruky.
Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku