Jak na odvzdušnění podlahového topení? Přinášíme návod krok za krokem
Podlahové vytápění dělíme na dvě základní varianty. Tou první je vytápění přímotopným elektrickým zařízením, které se hodí zejména do nemovitostí, ve…
Do českých domácností si stále častěji nachází cestu podlahové vytápění. Lidé si tento způsob velkoplošného vytápění oblíbili nejen pro jeho bezúdržbový provoz, ale také z estetických a prostorových důvodů. Podlahové topení je schované pod podlahou a na rozdíl od konvenčních radiátorů nezabírá prostor v místnostech. Komu by se navíc nezamlouvalo šíření příjemného sálavého tepla přímo od podlahy. Avšak také podlahové topení je nutné čas od času odvzdušnit. Nevíte-li si s odvzdušněním rady nebo si chcete pouze osvěžit paměť, přečtete si náš návod, jak na odvzdušnění podlahového topení krok za krokem.
Podlahové vytápění do bytu i rodinného domu
Podlahové vytápění dělíme na dvě základní varianty. Tou první je vytápění přímotopným elektrickým zařízením, které se hodí zejména do nemovitostí, ve kterých by byla instalace teplovodního potrubí velmi náročná, třeba v panelových domech. Druhou variantou je již zmíněné teplovodní podlahové topení, které má své uplatnění především v rodinných domech, nízkoenergetických stavbách či nemovitostech s ústředním vytápěním.
Jaký je vhodný systém pro teplovodní podlahové topení?
Pro podlahové vytápění je příznačná práce v nízkoteplotním režimu, což je důležitá informace při výběru vhodného zdroje pro vytápění. Obecně platí, že podlahové vytápění se vyplatí kombinovat s topným systémem, který pracuje nejefektivněji právě v nízkoteplotním režimu.
Mezi takové systémy patří například kondenzační kotle s regulací, které se vyznačují nejen vysokou efektivitou, ale třeba i ekologickou nezávadností. Krok vedle však neuděláte ani pořízením některého z dalších moderních topných systémů, ať už se jedná o tepelné čerpadlo, u něhož je však třeba počítat s vyšší pořizovací cenou, nebo o solární panely, které ale v tuzemských klimatických podmínkách nemusí být dostačující, a proto byste je měli vnímat spíše jako sekundární zdroj vytápění.
Proč nás trápí zavzdušněné topení?
Proč ale k zavzdušnění topení vůbec dochází? Na vině jsou bublinky vzduchu, které do topného tělesa pronikají během dopouštění kapaliny do otopné soustavy. K tomuto nežádoucímu jevu může docházet z různých důvodů, například kvůli výskytu mikroskopických netěsností v místech spárů mezi trubkami. Dále také vinou příliš rychlého dopouštění kapaliny či kvůli špatně vyspádovaným trubkám. Samozřejmě nelze vyloučit ani chybný návrh soustavy, čemuž se vyhnete například spoluprací s prověřenou topenářskou firmou.
Jak na odvzdušnění podlahového topení krok za krokem?
Teplovodní podlahové topení je třeba jednou za čas odvzdušnit a doplnit vodou. Součástí každého teplovodního vytápění bývají zpravidla dva odvzdušňovací ventily – na kotli a na rozvaděči. Ze všeho nejdříve uzavřete všechny okruhy na rozvaděči. Pakliže máte uzavřeno, můžete na vypouštěcí a napouštěcí kohout vrchního tělesa připojit vodovodní hadici. Další hadici pak připojte také na spodní těleso rozvaděče, abyste mohli pohodlně odvádět přebytečnou kapalinu.
Poté již můžete otevřít první okruh a opatrně do něj vpustit vodu. Okruh lze považovat za odvzdušněný ve chvíli, kdy hadicí ze spodního tělesa začne odtékat souvislý, nepřerušovaný proud vody – v tuto chvíli můžete okruh opět uzavřít. Úplně stejný postup aplikujte rovněž na všechny zbývající okruhy, které se na rozvaděči nacházejí.
Zavzdušněné podlahové topení nebo jiná porucha?
Zapomenout byste neměli ani na občasné doplnění vody do celého topného systému. Avšak musíte-li doplňovat vodu až příliš často, může to být indikátor praskliny v topném okruhu. Topenáři se nicméně setkávají i s dalšími poruchami podlahového topení, o nichž byste měli vědět. Patří mezi ně například zaseklý odvzdušňovací ventil nebo nesprávně namontovaná expanzní nádoba, což může mít negativní vliv na funkčnost některých okruhů.
Diskuse k článku